Po devatenácti letech končí kastelán Kašperku, kvůli neshodám s radnicí

  17:49aktualizováno  17:49
Po devatenácti letech končí kastelán hradu Kašperk na Klatovsku Zdeněk Svoboda. Výpověď podal kvůli sporům s městem, které jednu z nejnavštěvovanějších památek v kraji vlastní. Proti jeho odchodu vznikla petice.

Odcházející kastelán hradu Kašperk Zdeněk Svoboda na nádvoří (15. srpna 2019) | foto: Petr EretMAFRA

Petici proti odchodu kastelána podepsalo téměř 2 500 lidí. Mezi nimi jsou například režisér Jiří Strach nebo členové divadelního spolku Kašpar.

Historik Zdeněk Svoboda tvrdí, že konflikt se v posledních měsících stupňoval. Naděje na vzájemnou dohodu prý byla mizivá. Kastelán se proto rozhodl svou pozici opustit, a to během turistické sezony.

Vadil mu hlavně způsob jednání a komunikace ze strany vedení Kašperských Hor. „Mě a moje kolegy nepovažují za partnery, ale pouze za někoho, komu se budou dávat příkazy. Plně respektuji, že rada města je nadřízeným orgánem a samozřejmě má rozhodující slovo. Nicméně mě mrzí, že nikdy neproběhla diskuze o podstatných tématech, jako například o hospodaření, památkové péči, údržbě nebo kulturním programu,“ sdělil.

Namísto toho se podle Svobody objevovaly stále větší a větší zásahy do provozu.

Kastelánovi se nelíbil ani návrh nové zřizovací listiny, o němž opakovaně hovořili zastupitelé. Je přesvědčen, že změny by přinesly omezení jeho současných pravomocí a přenesení veškerých rozhodovacích práv na město.

„Z radnice se ale hrad řídit nedá. To je zásadní nesoulad. Bohužel do věci prosákly také osobní antipatie a zášť,“ domnívá se. 

Fotogalerie

Starostka Bohuslava Bernardová odmítla záležitost komentovat. Pouze konstatovala, že Svoboda podal výpověď sám.

Na facebookových stránkách města však své vyjádření před časem zveřejnila. Mimo jiné v něm uvedla, že kastelán díky svým nápadům, schopnostem a zkušenostem „vytáhl hrad z popela, za což mu patří poděkování“.

Jako kritické však vidí „neshody a nesrovnalosti v provozu, které úzce souvisejí s hospodařením města a jež se nedaří dlouhodobě řešit“. Výtky se nejčastěji týkaly administrativy a jejího pozdního vyřizování.

„Některé výhrady byly oprávněné. Třeba pracovněprávní agendu nevedu stoprocentně správně. Občas dělám chyby. Ale dá se to vyřešit jinak než odejmutím pravomocí,“ namítl Svoboda, jenž ve funkci končí 30. září. V tomto týdnu bude výběrové řízení, z něhož vzejde jeho nástupce.

Deníku N starostka řekla, že město chtělo především nastavit některé dosud nefungující procesy. Do provozu hradu však zasahovat nehodlalo.

V prohlášení se Bernardová ostře ohradila proti tvrzení, že kastelánův odchod má politický podtext, respektive jde o politickou mstu vůči jeho osobě. V minulém volebním období byl totiž Svoboda členem rady města a Bernardová skončila v opozici. Loni na podzim se však situace otočila.

Proti kastelánově odchodu vznikla petice

Petici prostřednictvím internetu od začátku srpna podepsaly skoro dva tisíce lidí. „Dalších minimálně pět set lidí využilo papírovou podobu,“ vyčíslila iniciátorka akce Helena Pekárková.

Podporu vyjadřují rovněž některé známé osobnosti, jako například členové spolku Kašpar, kteří pravidelně na hradě Kašperk vystupují, nebo režisér a herec Jiří Strach, jenž s kastelánem spolupracoval při natáčení filmu Anděl Páně.

„Myslíme si, že odchod pana Svobody nebyl dobrovolný, ale byl k němu donucen. Chceme poukázat na to, kolik lidí za ním stojí. Vedení města jedná špatně, nemůže likvidovat opozici,“ podotkla Pekárková, která začátkem týdne odnesla petiční archy na radnici.

Doplnila, že kastelán během devatenácti let odvedl na Kašperku velký kus práce. „Hrad je jako jeden z mála finančně naprosto soběstačný a turisticky velmi vyhledávaný,“ uzavřela.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Opilý cizinec vletěl s autem na pískoviště, z lavičky zbyly jen třísky

Opilý šofér nezvládl v Plzni řízení a vjel do dětského hřiště. Naštěstí se...

Jen díky náhodě neskončila tragicky nehoda, která se stala ve čtvrtek v Plzni-Bolevci. Opilý řidič tam totiž nezvládl...

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz