Přes nový most nad přehradou Hracholusky už smějí jezdit vlaky

  11:15aktualizováno  11:15
Zatěžkávací zkouška nového mostu nad přehradou Hracholusky na severním Plzeňsku proběhla v sobotu. Odborník po ukončení zkoušky konstatoval, že po mostě mohou začít jezdit vlaky. Jako zátěž při testu specialisté použili tři historické lokomotivy T679.1 Sergej, které milovníci drážní tématiky fotili a obdivovali. Bývají totiž k vidění jen výjimečně.

Nový železniční most přes přehradu Hracholusky na Plzeňsku prošel 27. dubna 2019 zatěžkávací zkouškou. Najely na něj tři těžké lokomotivy "Sergej". | foto: ČTK

Na místo vzdálené asi kilometr od nádraží Pňovany dorazily na dvě stovky lidí. Obsazené byly i strmé skalky podél přehrady, odkud byl most s lokomotivami nejlépe vidět. 

Zkouška spočívala v tom, že na most lokomotivy několikrát postupně najížděly. Zkouška probíhala od osmi do 13 hodin. 

Fotogalerie

„Zkoušky dopadly podle předpokladu projektanta, most je v pořádku,“ konstatovala mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová. Připomněla, že výsledky potvrdil odborník z Kloknerova ústavu, což je Výzkumný a zkušební ústav hmot a konstrukcí stavebních Českého vysokého učení technického. Výsledkem akce je to, že 30. dubna v podvečer se na most vrátí železniční doprava, nově je součástí mostu i lávka pro pěší a cyklisty.

„Jsem tu částečně kvůli mostu, ale hlavně kvůli lokomotivám, protože vidět pohromadě všechny tři lokomotivy Sergej sovětské výroby, které v České republice jsou, to se hned tak nepovede. Vyfotím si je ze všech stran mnohokrát, je to opravdu rarita,“ uvedl výpravčí Tomáš Hubálek, který se přijel podívat z Nymburku. „Sergejů bylo do Československa dodáno 599, jednalo se o jednu z nejsilnějších lokomotiv, která v republice jezdila,“ uvedl Hubálek.

Na místo dorazil kvůli mostu i lokomotivám Karel Václavíček s manželkou. „Už jsem Sergeje dlouho neviděl, je to fajn akce,“ řekl s tím, že bydlí nedaleko.

Strojvůdce Petr Proft z Chebu, který jednu lokomotivu řídil, přiznal, že se zpočátku zátěžové zkoušky zúčastnit nechtěl. Bál se, že s tak velkou zátěží most spadne. „Ale ujistili mě, že se nic nestane, tak jsem přijel,“ sdělil Proft. 

Doplnil, že Sergej má dvanáctiválcový dvoutaktní vodou chlazený motor se spotřebou 325 litrů nafty na hodinu při tažení vagonů s nákladem kolem dvou tisíc tun. „Normálně řídím železniční motorovou soupravu Regio Shark určenou pro osobní dopravu, 15 let jsem ale pracoval v dílně a Sergeje, které byly dost poruchové, jsem také opravoval, takže je znám a umím je řídit,“ dodal.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Parašutista se vážně zranil při seskoku na letišti v Líních

Nakonec se uskutečnil i seskok výsadkářů z nedaleké letecké základny.

V sobotu kolem poledne vyjížděli plzeňští záchranáři na letiště v Líních. Parašutista se zde zranil po nekontrolovaném...

Zničené obrubníky i dlažba. Náklaďáky na objížďce drtily nové chodníky

Auta, která kvůli nehodě u Přeštic jezdila přes Dolní Lukavici, poničila v obci...

Neobvyklou dohru má těžká dopravní nehoda, která se před týdnem stala na silnici mezi Přešticemi a Horní Lukavicí na...

Ve hře přece musí zaznít Přednosta stanice, tvrdí bývalý železničář

Robert Drozda má na svém kontě tři knihy železničních pohádek. Dráha ho...

Robert Drozda z Plas na Plzeňsku celý svůj profesní život spojil s dráhou. O železnici napsal také tři knížky pro děti...

Najdete na iDNES.cz