Se spící nevěstou na rozlučce souložil dozorce. Podle soudu ji neznásilnil

  13:54aktualizováno  13:54
Senát plzeňského krajského soudu zprostil obžaloby ze znásilnění nastávající nevěsty u Hracholuské přehrady pětatřicetiletého dozorce borské věznice. Mladá žena se s kamarádkami loučila se svobodou a muž s ní měl sex, když byla silně opilá. Podle soudu však skutek nebyl trestným činem.

Soud zprostil obžaloby ze znásilnění mladé ženy v chatce u Hracholuské přehrady pětatřicetiletého dozorce borské věznice. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Obžalovaný dozorce verdikt okamžitě přijal, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Muži hrozilo až deset let za mřížemi.  

V kempu, kde se rozlučka o tři roky mladší ženy v létě 2017 konala, byl dozorce na brigádě jako barman. Budoucí mladá paní při loučení se svobodou plnila roztodivné úkoly, i se sexuálním podtextem, které jí dávaly kamarádky.

V průběhu večera se opila a kamarádky ji pak odvedly na pokoj a uložily ke spánku. Večírek pokračoval už bez ní před ubytovnou a účastnil se ho i obžalovaný muž.

„Obžalovaný vstoupil kolem třetí hodiny ráno do místnosti za dívkou. Na jednom lůžku spala poškozená, na druhém její kamarádka. Dívky večer předtím obsluhoval jako barman, nosil jim alkoholické nápoje. Když jedna z dívek pokoj opustila, využil toho,“ popsal státní zástupce skutek, za který muže obžaloval ze znásilnění. 

„Poškozená, která byla pod vlivem alkoholu, se probudila až při souloži. Pak do místnosti přišla kamarádka poškozené. Došla až k její posteli a nahlas poškozenou oslovila. Obžalovaný v ten okamžik vyvrcholil, oblékl se a z pokoje utekl,“ vylíčil žalobce.

Opilá žena si myslela, že je doma a souloží s budoucím mužem

Soud uznal za prokázané, že k sexu došlo. Obžalovaný však od počátku tvrdí, že to byl sex dobrovolný.

„Obžalovaný uváděl, že poškozená mu vyšla vstříc, spolupracovala s ním, pomohla mu sundat kalhoty a on nabyl dojmu, že soulož je dobrovolná i ze strany poškozené,“ uvedl soudce Tomáš Bouček. 

„U zločinu znásilnění se jedná o úmyslný trestný čin. V tomto konkrétním případě by k uznání viny bylo třeba prokázat, že od počátku byl alespoň srozuměn s tím, že poškozená se nachází v naprostém stavu bezbrannosti pro hluboký spánek nebo pro požití alkoholu. Po zhodnocení všech důkazů tomu tak podle názoru soudu v tomto případě ale není,“ zdůvodnil Bouček.

Žena vypověděla, že soulož vnímala, ale ve spánku a omámení alkoholem si myslela, že je doma se svým nastávajícím manželem.

Nepodařilo se vyvrátit, že muž měl pocit dobrovolného sexu

Dívka, která souložící dvojici přistihla, před soudem uvedla, že když vešla do pokoje, rozsvítila a zvýšeným hlasem kamarádku oslovila, ta se posadila a začala s ní komunikovat. Pak odešla na toaletu, vrátila se, na chvíli usnula, pak znovu komunikovala a s ostatními ženami přivolaly policii.

„Z toho vyplývá, že v době soulože, která byla přerušena příchodem svědkyně, se poškozená objektivně nenacházela ve stavu hlubokého spánku, kdy by nereagovala na své okolí, nebo hlubokého ovlivnění alkoholem,“ vysvětlil Bouček.

Znalkyně z oblasti psychiatrie u soudu uvedla, že hluboce spící nebo opilý člověk může reagovat na základě takzvaných automatizmů.

„To znamená, že si vůbec nemusí být vědom, že se nějak chová, nějak reaguje, ale okolí to vnímá, že reaguje v uvozovkách normálně. Znalkyně to zdůvodnila na základě odborných poznatků. To je podle našeho názoru podstatná skutečnost, která svědčí ve prospěch obžalovaného,“ uvedl soudce.

„On mohl subjektivně vnímat poškozenou ne jako osobu ve zcela bezvládném stavu, ale jako osobu, která na proces sexuálního sblížení reagovala vstřícně. Nepodařilo se vyvrátit obhajobu obžalovaného, že s ním poškozená souloží dobrovolně,“ vysvětlil soudce, jak dospěl k tomu, že skutek není úmyslným trestným činem.

Autor:

Nejčtenější

Slavia měla kopat dvě penalty, v Plzni bylo podle komise vše v pořádku

Brankář pražské Sparty Florin Nita (vpravo) se natahuje po míči, který má v...

Slávističtí fotbalisté v nedělním derby proti Spartě (1:1) měli dostat výhodu dvou pokutových kopů za fauly na...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí: transparentnost. Kdyby existovala...

Kovář se loučí: Jsem pyšný na kluky v Plzni, ale asi zkusím zahraničí

Jan Kovář v dresu Plzně

Po prosincovém návratu z Ameriky vytáhl Plzeň až ke špičce extraligy. Jediná výhra ho dělila v play off od postupu do...

Na D5 havaroval kamion, dálnice u Rokycan ve směru na Plzeň byla zavřená

Havárie dvou kamionů na D5

Nehoda kamionu uzavřela časně ráno dálnici D5 u Rokycan ve směru na Plzeň. Policisté odkláněli dopravu mezi exity 50 až...

Humor má v sobě vždycky mít ostrost a vyhraněnost, říká herec Neužil

Filmový festival Finále v Plzni navštívil herec Václav Neužil. Diváci ho v...

Jednou z hereckých osobností, které navštívily plzeňský filmový festival Finále, je Václav Neužil. Rodák z krajské...

Další z rubriky

Jeřáb v Plzni sundal historický most. Ten po renovaci poslouží jako lávka

První svařovaný příhradový most v Československu, postavený v roce 1931 v...

Téměř týden sestavovali technici velký jeřáb, aby jím v noci na Bílou sobotu přesunuli v areálu bývalé plzeňské...

Věž katedrály svatého Bartoloměje v Plzni chrání před ohněm suchovod

Věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni na náměstí Republiky chrání před ohněm...

Po pondělním ničivém požáru pařížského chrámu Notre-Dame se opět dostává do popředí zájmu laiků i odborníků zabezpečení...

Dálnici D5 zablokovala nehoda. Srazily se dva kamiony a dvě auta

Nehoda na dálnici D5 u Rokycan, srazila se čtyři vozidla - dvě nákladní a dvě...

Dálnici D5 u Rokycan ve čtvrtek v podvečer zablokovaly tři dopravní nehody. Osobní auto tam nejprve vyjelo z dálnice a...

Najdete na iDNES.cz