Kvůli poklesu hladiny musí Povodí Vltavy reagovat na stovky dotazů. Mezi obyvateli se začaly šířit různé fámy – podle některých je například poškozená hráz.
Dispečer Povodí Vltavy Petr Vicenda vysvětlil, že důvod je mnohem prozaičtější. Stejně jako v létě, i nyní je sucho a Hracholusky musí vypouštět víc vody než kolik do nádrže přivedou přítoky.
Voda z nádrže zásobuje průmysl, kam patří například plzeňská Škodovka, Prazdroj či Plzeňská teplárenská zásobující teplem většinu města. „Hladinu nesnižujeme úmyslně, plníme jen to, k čemu byly Hracholusky postavené.. Tedy zásobovat vodou průmyslové podniky,“ sdělil.
Málo vody na přehradě |
Vicenda podotkl, že v 60. letech minulého století, kdy se Hracholusky budovaly, Škodovka odebírala 67 procent pitné vody vyrobené v plzeňské úpravně na Úhlavě. „A protože průmysl byl tehdy prioritní a pitná voda už tedy nezbývala pro obyvatele metropole, kterých se sem stěhovalo čím dál víc, postavily se Hracholusky. Jejich funkcí bylo dodávat vodu do průmyslových podniků, aby se šetřila pitná voda pro obyvatele. To bylo rozumné,“ popsal Vicenda vznik nádrže na Mži.
Dnes do Škodovky tolik vody z řeky Mže nejde, nahradili ji ale jiní velcí odběratelé – Plzeňský Prazdroj či Plzeňská teplárenská.
„Dříve každý doma neměl centrální vytápění a Prazdroj nevyráběl tolik piva,“ podotkl Vicenda, podle kterého si někteří lidé myslí, že Povodí Vltavy s vodou plýtvá.
„Buď Plzeňská teplárenská bude vytápět město, nebo budou mít Hracholusky hodně vody,“ uvedl Vicenda s tím, že lidé přehradu vnímají jako rekreační nádrž, ale její funkce je hlavně zásobování průmyslu technologickou vodou.
Třeba Plzeňská teplárenská odebírá vodu po celý rok. Využívá se při opravách topného systému, kdy se z části radiátorů a potrubí musí voda nejprve vypustit a po dokončení oprav opět napustit. Používá se také na chlazení kotlů a na výrobu pitné vody nejen pro vlastní potřebu.
Teplárna zásobující teplem většinu plzeňských domácností má totiž čistírnu odpadních vod a chemickou úpravnu vody. Aby byla kapacita využitá, je teplárna také jedním z dodavatelů pitné vody pro Plzeňský Prazdroj, kam ročně odchází kolem 800 tisíc metrů krychlových pitné vody.
„Můžeme z řeky Mže odebrat 4,5 milionu metrů krychlových vody za rok, ale využíváme zhruba polovinu. Kolem půl milionu metrů krychlových do řeky vracíme. Když jsou ale stavy sucha, Povodí Vltavy nám přívod vody omezí,“ vysvětlil hlavní ekolog Plzeňské teplárenské Jaroslav Háva.
Na hracholuské přehradě klesá hladina vody od června
Srovnatelné sucho bylo podle Vicendy v roce 2015, ještě horší byla situace v roce 1998, kdy se přehradu nepodařilo ani na jaře napustit, takže rekreační sezona byla podprůměrná.
„Letos byly Hracholusky normálně napuštěné, ale jak byly nízké přítoky během celého léta, od června hladina klesá,“ popsal Vicenda.
Snížená hladina přehrady nejvíce dopadá na oblast kolem Vranova a Butova u Stříbra, kde voda teče tak, jako by zde bylo původní koryto Mže před napuštěním přehrady.
Radost ze situace nemají rybáři. Petr Dimitrov z krajské pobočky Českého rybářského svazu v Plzni uvedl, že nízká hladina rybám neprospívá. „Voda se stáhne na menší rozlohu a predátoři, jako třeba kormorán velký, mají snazší práci je ulovit, protože jejich hustota ve vodě je větší,“ vysvětlil Dimitrov.