Oči upřené do mobilu a trhavé pohyby, to na náměstí soupeří lovci pokémonů

  18:51aktualizováno  18:51
Nový fenomén, hra Pokémon GO, která vychází z legendárního animovaného seriálu, si našla fanoušky také v Plzni a okolí. O hromadný lov příšerek pomocí mobilů zatím velký zájem nebyl, zato virtuální arény k soupeření táhnou. Jedna z nich vznikla i na náměstí Republiky.

Mobilní hra Pokémon GO. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Poklidnou noc na plzeňském sídlišti přeruší výkřik radosti. „Pikachu, konečně jsem tě dostal,“ zahuláká cizinec pod okny a ticho se znovu vrátí do ulice.

Do Chvojkových sadů na plzeňských Slovanech se vpodvečer trousí jeden člověk za druhým se svítícím displejem mobilu před sebou. Takových jako on už sedí na trávníku víc než desítka.

To jsou scény, které má na svědomí nový fenomén, hra Pokémon GO. Vychází z legendárního animovaného seriálu a na mobilních telefonech ji hrají miliony lidí po celém světě včetně Plzně.

Jdou ulicí a svět pozorují přes fotoaparát mobilního telefonu. Právě hra jim umožňuje vidět v reálné ulici kreslené postavičky, které do mapy světa vygeneroval program. Některé typy jsou stále na stejném místě, některé vzácnější se objevují a zase mizí. Smyslem hry je pochytat všechny, to se ale asi podaří málokomu.

„Stáhnul jsem si to ještě před oficiálním vydáním v Evropě,“ vypráví třiadvacetiletý hráč Martin Štěpánek, který šel do centra Plzně s přáteli a jako bonus nachytal několik virtuálních postaviček.

Sběratelé mohou v arénách soupeřit mezi sebou

Hra je pro Evropu dostupná přes týden, ale ke štěstí zájemců bylo možné si ji opatřit již dříve z neoficiálních zdrojů.

Princip hry je poměrně jednoduchý. Lidé chodí se svým mobilem nebo tabletem po okolí, stopují pokémony a ty se následně pokoušejí chytit. Na několika místech nejen v Plzni jsou body, takzvané arény, u kterých mohou sběratelé pokémonů soupeřit mezi sebou.

„Ovládal jsem arénu přímo na náměstí Republiky. Ale bylo tam tolik lidí, že jsem ji ubránil asi jen půl hodiny,“ povzdychne si další dávno dospělý hráč Adolf Pech.

Proč virtuální zvířátka hráče tolik přitahují? U mnoha hraje velkou roli nostalgie, generace mladých lidí na konci 90. let s japonským seriálem vyrůstala. „Na jejich velký návrat jsem čekal vlastně až doteď,“ vysvětluje Pech, co ho na Pokémonech tolik pohltilo. Hru hrají samozřejmě i lidé mladší a starší.

„Myslím si, že především ti nejmladší nemohou mít ke hře takový vztah. Nikdy neviděli původní seriál, nikdy nehráli s pokémony třeba na počítači. Myslím si, že ti u hry příliš dlouho nevydrží,“ rozpovídá se Štěpánek o dosahu hry napříč společností.

V Americe hra vyvolává davová šílenství

Hra samotná uživatele při spouštění upozorňuje, aby dával pozor na své okolí a koukal, kam jde. Praxe je ale taková, že lidé kvůli hře někdy i dost riskují. Na plzeňském náměstí jsou k vidění postavy s trhavým pohybem a zrakem upřeným do displeje svého mobilu. Dalším poznávacím znakem hráče Pokémonů je externí baterie napojená na telefon, který hra rychle vybíjí.

Pokémon GO zde není zatím tolik populární jako třeba v Americe, odkud jsou dostupná videa z davového šílenství při chytání vzácného pokémona.

V Plzni už kdosi založil facebookovou stránku Pokémon GO v Plzni a snažil se hráče svolat ke společnému chytání, ale pokusy se buď zcela nezdařily, nebo se srazu zúčastnil skromný počet nadšenců.

Vývojáři slibují ještě větší propojení hráčů

Společnost Niantic, tvůrce hry, hodlá popularitu hry dostatečně zpeněžit. Obchodní plán společnosti je takový, že za finanční příspěvek umístí své body právě do platících obchodů a restaurací, jako se již stalo v Japonsku. Tam už za arény zaplatil světový fastfoodový řetězec pro své tři tisíce poboček, kde se schází větší množství hráčů.

Dá se počítat s tím, že hráčů Pokémon GO bude přibývat. Po inovacích, které vývojáři slibují, bude propojení hráčů navzájem ještě větší a hra nabídne více možností, co s virtuálními mazlíčky dělat.

Najdou se samozřejmě i tací, které hra neoslovila, spíše naopak. Jako Plzeňáka Ondřeje Žáka, který s tímhle fenoménem nechce mít nic společného.

„Jako malý jsem na pokémony koukal, ale nehodlám se honit za neexistujícími zvířaty a následně je jenom jako chytat. Nevidím v tom zábavu, spíše naopak podřízení se člověka hře,“ vysvětluje Žák. „Na Pokémon GO vidím pouze jednu světlou stránku. A to tu, že to lidi alespoň vyžene z domovů do ulic,“ nechce být mladý muž příliš kritický.

Autor:
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

Nárazy do stromu. Na Plzeňsku zemřel řidič, na Tachovsku dva zranění

U dvou vážných nehod, kdy auto narazilo do stromu, zasahovali v neděli záchranáři v kraji. Vrtulník vzlétl v noci k...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

Najdete na iDNES.cz