Železnou Rudu ovládly snowboardy a lyže, předvedly adrenalinové kousky

  9:58aktualizováno  9:58
Kousek od známého kostelíka v centru Železné Rudy v sobotu měřily síly desítky lyžařů a snowboardistů. Vznikla zde totiž umělá sjezdovka s překážkami, která pohltila 15 velkých kontejnerů sněhu. To vše kvůli závodu Horsefeathers Iron Jam, kam přijeli závodníci nejen z celého Česka, ale i z Německa či Slovenska. Povzbuzovaly je stovky diváků.

„Kluci jezdí na potlesk, čím větší potlesk, tím lepší skoky a triky,“ hřímal moderátor a desítky lyžařů a snowboardistů postupně sjížděly z uměle vybudovaného zařízení podobného malému skokanskému můstku, pod kterým byly obří muldy i železné tyče, na kterých sportovci předváděli skoky, salta, skluzy a další triky. Adrenalinový závod přinesl i odřeniny a boule.

Fotogalerie

Z Plzně přijel po čtvrté Michal Štrunc, který soutěžil v kategorii snowboard. „Iron Jam je zajímavý tím, že probíhá přímo ve městě, což přitáhne mnohem víc publika a je zde pak příjemnější atmosféra, když lidé fandí, tleskají,“ popsal závodník. 

Přiblížil, že snowboarding je pro něj životní styl spojený se zábavou s kamarády na svahu. „Není to jako v jiných sportech, kde vrcholem je olympiáda,“ přiblížil.

Základem úspěchu je udělat co nejvíce prvků, například otoček. „Komise hodnotí i styl, tedy jestli jdou člověku jednotlivé prvky lehce nebo jestli má při jejich provádění problémy. To pak má méně bodů. Zkrátka člověk musí provést těžký trik tak, aby vypadal jednoduše,“ vysvětlil mladík v kapuci a helmě, který nejdříve jezdil na lyžích. 

Když se ale začínal při tomto sportu nudit, přesedlal na snowboard, na kterém se prý nikdy nenudí. Občas ale zaplatí zraněním. Tím největším u něj byla zlomená stehenní kost. Ani poté ale jezdit nepřestal a jeho zápal pro snowboarding trvá už 12 let. V zimě je prý na sjezdovce každý víkend.

Mladším kolegům, kteří se snowboardingem teprve začínají, by poradil, aby nezačínali s příliš těžkými prvky, které jsou nad jejich síly, ale s těmi jednoduššími.

Opakovaně na Iron Jam jezdí i Darek Bergmann, který přijel z Liberce. Před několika dny se vrátil ze závodů Rock a Rail v holandském Haagu. Železnorudská trať je mu sympatická tím, že je zde řada několika překážek, což není při závodech ve městě obvyklé. „Většinou tam totiž je jen rozjezd, jedna velká překážka a dopad, příkladem je právě Haag,“ přiblížil. K železnorudské trati řekl, že je trochu zmrzlá, takže člověk musí operativně přemýšlet, co udělat, aby neskončil v zídce vedle sjezdovky nebo na silnici, která je dva metry od poslední překážky.

Začínal prý také na lyžích, ale když před patnácti lety poznal snowboard, už ho od něj nic neodtrhlo. Jízda na „prkně“ je pro něj také spíš životní styl. „Ale abych mohl tento sport dělat a získávat peníze od sponzorů, musím jezdit i na závody,“ popsal Darek Bergmann, který s partou kamarádů natáčí i snowboardingové filmy, kde ukazuje krásu tohoto sportu.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz