Kvalitu vody v Hnačovském rybníku má zlepšit nová výpusť a kanalizace

  13:28aktualizováno  13:28
Kdysi vyhlášená rekreační oblast Hnačovského rybníka na Klatovsku bojuje už léta se špatnou kvalitou vody ke koupání. Řešením by mohlo být nové výpustní zařízení a kanalizace v okolí.

Hnačovský rybník na Klatovsku. | foto: archiv MF DNES

U Hnačovského rybníku si postavilo chatu mnoho Plzeňanů i lidí z Klatovska, tamní kemp býval zaplněný stany a ani v chatkách by se volné místo nenašlo. Kvůli špatné kvalitě vody ale tohle místo v posledních letech osiřelo.

„Měl by se změnit systém vypouštění rybníku, doufáme, že nám to pomůže s kvalitou vody,“ uvedl starosta Hnačova Milan Přerost.

Po modernizaci výpusti by měla nově odtékat voda z vrchní části rybničního profilu, kde se nejvíce soustřeďují sinice a nečistoty. „Nyní voda odchází spodní výpustí, takže odtéká čistá voda a vše, co plave na hladině a metr pod ní, v rybníku zůstává,“ popsal starosta.

Generální ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček potvrdil, že se chystá rekonstrukce výpustního zařízení, díky kterému by z rybníku odtékala hlavně vrchní vrstva vody. Nyní je výpustní zařízení v nejhlubším místě rybníku a aby rybáři zachovali takzvaný sanační průtok v korytě Úslavy, musí tudy vodu vypouštět. Tím se nečistoty v rybníku zahušťují.

Vyčištění by mohlo jít i cestou odbahnění, ale podle Voráčka by to mělo menší vliv než rekonstrukce přelivu a odpouštění vody horem. Bez nové výpustě se podle starosty kvalita vody zlepšovat nebude.

„Všechny čtyři rybníky nad Hnačovem na Úslavě mají buď obtokové strouhy nebo povrchové přepady, což znamená, že vrchní nejznečištěnější vrstvy vody se dostávají do Hnačovského, kde se špína hromadí,“ vysvětlil starosta.

Nevýhodou rekonstrukce hráze Hnačovského rybníka je, že bude dva až tři roky vypuštěný. „I tak jsme rádi, že se rybáři s problémem snaží něco dělat,“ konstatoval Přerost.

Vypuštění rybníku by podle něj mohlo ještě více snížit návštěvnost kempu. Proto se obec chystá vybudovat požární nádrž o velikosti 20 krát 10 metrů, v které by bylo možné se i koupat a překlenout tak přestavbu hráze.

K čistější vodě v Hnačovském rybníku by mohlo podle starosty přispět i budování kanalizace v obcích na přítoku, kam patří Číhaň, Plánička, Vlčnov a Skránčice.

V Číhani už připravují studii na vybudování čističky. Podle pracovnice číhaňské radnice Miluše Kotlanové obci na čistotě Hnačovského rybníka také záleží, protože turistický ruch prospívá nejen Hnačovu, ale i lidem v okolí, kam turisté jezdí hlavně na kolech.

Už nyní prý pomáhá hnačovská čistička odpadních vod, která přijímá splašky ze septiků z okolí zadarmo. Někteří místní na to slyší. Voda z přetékajících žump pak nejde do Úslavy a z ní do rybníka.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

Lupiče pustili po sedmi letech, po půlroce přepadl stejné pobočky pošty

Jiří Adamovič si za přepadení pošt odseděl už sedm let. Ani to ho ale...

Loni na jaře se Jiří Adamovič z Plzeňska dostal po sedmi letech z vězení za přepadení sedmi pošt na Plzeňsku. Ale už na...

Na Domažlicku hořel dům, nejspíš ho zapálila psychicky nemocná obyvatelka

Požár rodinného domu v Újezdu Sv. Kříže na Domažlicku zaměstnal ve středu ráno...

Několik hasičských jednotek bojovalo dopoledne s požárem rodinného domu v Újezdě Svatého Kříže na Domažlicku. Požár...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁKUPČÍ V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz