„Dělal jsem výzdobu pro naše dva brankáře Pavla Francouze a Dominika Furcha a také pro Slováka Jána Laca,“ prozrazuje designér Bohumil Korál z Dlouhé Vsi u Sušice.
Podle něj je striktně dáno, co na helmě pro olympiádu může být. „V podstatě jenom státní symboly, znak nebo jeho části a vlajka, maximálně číslo hráče. Je to opravdu přísné,“ konstatuje Korál.
O tom, že má pravdu, se přesvědčil před čtyřmi lety právě Ján Laco. I na minulé hry mu masku zdobil šumavský malíř.
„Chtěl, abych tam napsal slova slovenské stání hymny. Neprošlo to. Stejně jako silueta Pražského hradu, kterou jsem chtěl letos zpestřit helmy českých reprezentantů,“ podotýká.
Zlaté české ručičky |
I tak si ale jednu specialitu dovolil. Přilba Pavla Francouze totiž bude černobílá. „Právě to teď přichází do módy. Stejně jako matný lak. Povrch vypadá sametově, ne jako v případě lesklého laku, který se až doteď většinou používal,“ uvedl Bohumil Korál.
Když tvoří pro ligové soutěže, má mnohem volnější ruku. To platí i v případě Dominika Furcha a Pavla Francouze. Vyžadují výzdobu pestřejší. „Pavlovi Francouzovi, který je plzeňským odchovancem, maluji snad už od dorostu. Ať už chytal za Plzeň, Ústí nad Labem, Litvínov nebo v Rusku. Když byl třeba v Litvínově, měl z obou stran helmy obrázek Ivana Hlinky na připomenutí deseti let od jeho smrti. Teď když je v Čeljabinsku, zase chtěl vyobrazit medvědy, ti jsou totiž s městem spojeni,“ sděluje.
Dlouholetou spolupráci má i s Dominikem Furchem. „Pro něj je typický obrázek připomínající dopravní značku STOP,“ dodává.
Bohumil Korál také tradičně tvoří pro plzeňské brankáře. Platí to i pro Miroslava Svobodu. „Pro něj maluji už asi čtvrtou sezonu. Na jedné straně má vždy znak klubu, na druhé pak Sochu Svobody. Je tomu tak i v Plzni,“ doplňuje.
Výkony brankářů, kteří patří k jeho zákazníkům, sleduje a fandí jim. „Nejvíce ale samozřejmě přeji Plzni,“ říká Korál, který dříve hokej také hrával a teď trénuje mužstvo Sušice.
Netvoří pouze pro českou extraligu, ale také pro hráče v Německu, Dánsku, Finsku nebo ruské KHL. „Tam je to ale hlavně pro české hráče, kteří tam chytají,“ dodává.
Řada brankářů je pověrčivá. „Někdo si nechává dělat čtyřlístek, někdo datum narození přítelkyně nebo dětí. Každý hráč má to svoje. Hodně letí motivy z filmů, ale také třeba z pohádek, které mají rádi jejich potomci. To je třeba případ oblíbených Mimoňů. V minulosti byly hodně populární morbidnější motivy, jako třeba lebky či hřbitovy,“ vypráví.
Piráti z Karibiku přinesli smůlu
Jeden takový temný obrázek se prý příliš neosvědčil Romanu Málkovi, když před lety hájil plzeňské barvy. „Měl na helmě lebku z Pirátů z Karibiku. V té sezoně se týmu moc nedařilo. Podle nějakého psychotronika to prý bylo i tím, že z obrázku šla negativní energie. Na zbytek sezony tak část motivu musel přelepit,“ vzpomíná Korál.
Jinak má ale v devětadevadesáti případech kladné ohlasy. „Důkazem toho, že je hráč spokojený, je to, že chce v příští sezoně výzdobu opět ode mě,“ myslí si designér, který se profesi věnuje už dvacet let, od olympiády v Naganu.
„Masky jsem maloval třeba pro Romana Čechmánka, Petra Břízu nebo Jaroslava Kameše. Živím se tím už osmnáctou sezonu,“ informuje.
Při výzdobě používá techniku airbrush, která spočívá ve vrstvení barev. Výsledný motiv se pak přetře lakem, aby vydržel opotřebení. „Když výzdobu tvoříte, nějaký umělecký talent mít asi musíte. Teď už je to ale pro mě hlavně řemeslo a rutina. Nejdůležitější je zkušenost,“ podotýká.