Oznámkujte hejtmana. Pořádá návštěvy Číny a zrušil zbytečné náměstky

  12:00aktualizováno  12:00
Poslední týdny v roli hejtmana Plzeňského kraje má před sebou sociální demokrat Václav Šlajs. Už oznámil, že v říjnových volbách nebude svou pozici obhajovat. Zdůvodňoval to mimo jiné svým věkem a velkou náročností funkce. Čtenáři iDNES.cz nyní mají možnost jeho práci oznámkovat.

Hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs z ČSSD. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hlasování začne 22. srpna v poledne a skončí ve středu 31. srpna minutu před půlnocí. Hned 1. září zveřejníme v každém kraji výsledky.

Vysvědčení pro hejtmana: známkujte zde

Do křesla hejtmana Plzeňského kraje dnes čtyřiašedesátiletý Václav Šlajs usedl v podstatě jako náhradník. Byl však náhradníkem, s jehož nástupem do čela hejtmanství se počítalo v souvislosti s očekávaným nástupem bývalého hejtmana Milana Chovance do vlády.

Výměna se odehrála v lednu 2014 a Václav Šlajs z pozice ekonomického náměstka hejtmana postoupil o stupeň výš.

Jeho zvolení do funkce provázely protesty lidí, kterým vadila Šlajsova minulost vojáka z povolání a předsedy útvarové organizace KSČ. Když pak vznikla protestní petice, kterou podepsaly téměř tři tisíce lidí, řekl Šlajs, že postoj těch, kteří jej neznají nemůže ovlivnit. „Vím, že jako sociální demokrat a bývalý člen KSČ nemůžu vyhovovat všem,“ uvedl.

Tvrdil také, že nikdy nebyl tvrdým zastáncem komunistického režimu. „Já měl v minulosti konflikty s ortodoxními komunisty a dnes s ortodoxními antikomunisty.“

Hejtman se zajímá o ekonomiku

Jako hejtman si nechal ve vedení kraje pod sebou ekonomický resort. Právě ekonomika jej zajímá a při jednání zastupitelů na to téma zjevně rád mluví. Někdy možná až moc.

V ekonomických záležitostech je jeho hlavním oponentem bývalý ekonomický náměstek hejtmana poslanec Vladislav Vilímec z ODS. Václav Šlajs přitom dokázal občas uznat, že kritika Vilímce byla opodstatněná.

Hlavní chloubou Šlajse coby hejtmana je skutečnost, že kraj je dosud jako jediný v Česku nezadlužený. V minulosti už na tom ovšem přiznal zásluhu i předchůdcům z ODS.

Jedním z nejspornějších momentů Šlajsovy hejtmanské éry bylo prosazování rozhodnutí kraje o koupi hotelu Malá Paříž na šumavském Špičáku za zhruba 15 milionů. Hejtmanství to zdůvodnilo snahou nabídnout zaměstnancům krajských institucí možnost rekreace, využitím budovy pro školení nebo lyžařské kurzy. Na provoz hotelu nicméně kraj doplácí (psali jsme zde).

Ke kontroverzním záležitostem patří i to, hejtmanství opakovaně pořádá návštěvy Číny a letos se k tomu přidal i pobyt politiků na Kubě. Václav Šlajs takové cesty obhajuje tvrzením, že se tím především otevírají dveře podnikatelům. Tyto cesty zatím ale dosud v podstatě žádný efekt nepřinesly.

Rád oceňuje občany za výjimečné činy i pracovní úspěchy

Hejtman patří k politikům, kterým se nezamlouvají poměry v Národním parku Šumava a vadí jim především existence území, kde lidé nezasahují do přírodních procesů. I Šlajs proto obhajoval a prosazoval krajský návrh zákona o Národním parku Šumava.

Když premiér Bohuslav Sobotka řekl, že je proti tomu, aby Šumava měla samostatný zákon, hejtman dal najevo, že se mu počínání předsedy vlády nelíbí a tvrdil a uvedl, že si to s ním vyříká. Nicméně návrh kraje ve sněmovně neprošel.

Václav Šlajs se v poslední době velmi často objevoval na akcích, kdy hejtmanství oceňovalo lidí za jejich mimořádné činy nebo za práci v různých profesích v sociální sféře nebo ve zdravotnictví. Při tom bylo vidět, že oceňuje a chválí rád. Někdy se zdálo, že množství oceněných je snad příliš veliké u veřejných uznání může ubírat na významu.

V disciplíně „personální politika“ se Šlajsovi podařilo zabodovat tím, že s jeho souhlasem byly zrušeny tři zbytečné posty náměstků ředitele krajského úřadu. Ty hejtmanovi předchůdci z ČSSD zavedli, aby posílil svůj vliv na chod úřadu. Šlajs přiznal, že tyto funkce byly nepotřebné.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Oprava Slovanské třídy v Plzni se chýlí ke konci, volná bude od prosince

Opravy Slovanské třídy v Plzni, jedné z nejfrekventovanějších silnic ve městě,...

Půl roku je kvůli rozsáhlým opravám rozkopaná Slovanská třída v Plzni. Od pondělí navíc začne další uzavírka od...

Soud uvěřil muži, který přepadl benzínku, že se napraví. Dostal podmínku

Jednadvacetiletý muž se přiznal, že přepadl letos v červnu benzínku v Losiné na...

„Vše vrátím a změním svůj život,“ sliboval u soudu jednadvacetiletý Václav Paleček, který letos v červnu přepadl...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz