Zdi plzeňské Velké synagogy rozezní slavné gospelové melodie

  14:09aktualizováno  14:09
První prosincovou neděli vystoupí v Plzni hvězdy světového gospelu - skupina The Very Best of Black Gospel. Zazní slavné písně jako Oh Happy Day, Walk in Jerusalem či Kumbaya, ale sbor zazpívá i vánoční píseň Silent Night.

V Plzni vystoupí slavná gospelová kapela. (Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Skupina The Very Best of Black Gospel vystoupí 2. prosince od 19 hodin ve Velké synagoze. Organizátoři slibují výběr nejlepších zpěváků emocionální hudby. Skupina čerpá ze všech časových období, kdy si tato muzika vydobývala místo na slunci nejen v kostelech, ale i na pódiích nejprestižnějších koncertních síní na celém světě, včetně účasti na jazzových festivalech.

Gospel

Gospel je hudební směr, který se od svého vzniku zhruba na začátku minulého století - kdy se začal přetvářet ze spirituálu k modernějším formám - výrazným způsobem zapsal do historie hudby 20. století.

Výraz gospel se používá v souvislosti s hudbou, ve které dominují výrazné vokály.

I když převládají náboženská témata, najdeme zde i mnoho odkazů na záležitosti, týkající se běžného každodenního života.

Obojí je však podáváno úžasným strhujícím způsobem.

Členové souboru, kteří jsou nyní na pravidelném, již devátém evropském turné, nabídnou posluchačům nejznámější opusy gospelové hudby. Na koncertu zazní světově proslulé písně jako Oh Happy Day, Walk in Jerusalem, Kumbaya nebo Down by the Riverside.

Že se jedná o skutečně špičkový soubor, o tom svědčí fakt, že si členy Black Gospelu přizvali ke spolupráci na natáčení svých desek či k účinkování na koncertech legendární zpěváci a zpěvačky. Z desítek jmen vyberme namátkově jména Diana Ross, Steve Wonder, Whitney Houston, Alicia Keys nebo Jose Carreras.

Gospel jako hudební směr přispěl i k formování rockové hudby v padesátých letech a jasné odkazy na inspiraci gospelem můžeme slyšet v pěveckém projevu především černošských soulových interpretů, například Arethy Franklinové nebo Raye Charlese.

Nezanedbatelný vliv zanechal i v tvorbě jejich bílých kolegů, za všechny jmenujme třeba Joe Cockera. Stejně jako ze spirituálu vznikl gospel, můžeme dnes slyšet o nových, modernějších stylových škatulkách jako například o gospel rocku či pop gospelu.

The Very Best of Black Gospel, kteří působí na scéně již třináct let, sklízí úspěchy po celé Evropě. V sousedním Německu vyprodávají nejen velké koncertní sály jako berlínský Fridrichstadtpalast, ale i sportovní haly. Svým perfektním pojetím gospelové hudby zcela určitě uspokojí i nejnáročnější hudební příznivce napříč všemi žánry.

Na plzeňský předvánoční koncert se zpěváci rozhodli zařadit i něco z hudby evokující tento čas. Mimo jiné zazní i jeden z evergreenů, hraný v mnoha podobách na sklonku každého roku, proslulá Silent Night. V

podání černošských zpěváků souboru The Very Best of Black Gospel, kteří jsou už na pátém českém turné, jistě obzvlášť působivá. Mimo jiné důkaz toho, že i sto let stará hudba dokáže oslovit moderního posluchače 21. století.

Autoři:
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Nevím, kdo to psal, říká žena souzená za nenávistný komentář o běžencích

Plzeňský okresní soud se začal zabývat nenávistným komentářem, který podle žalobce napsala na Facebook loni v únoru...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Najdete na iDNES.cz