Věřím, že plán na změnu zabere. Ghetto však nezmizí za týden, říká radní

  20:13aktualizováno  20:13
Plánovaná proměna plzeňského ghetta zvaného Plac nespočívá ve vystěhování lidí a zrušení místa s nedobrou pověstí. Upozorňuje na to radní David Šlouf, který má na starosti bytovou problematiku města. V rozhovoru pro MF DNES řekl, že ghetto chce spíše pomalu utlumovat nebo zklidňovat.

Radní David Šlouf z ODS má na starosti i bytovou problematiku města Plzně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň zřejmě poprvé od roku 1989 řeší problém s ghettem, kam úřady nastěhovaly příliš obyvatel, které trápí existenční potíže. Jedná se o blok domů mezi Plachého a Korandovu ulicí. Radnice už sestavila recept, jak místo zvané Plac změnit k lepšímu a ve čtvrtek jej mají schválit zastupitelé. Mezi lidi, kteří mají projekt na starost, patři i radní David Šlouf z ODS.

V čem vidíte podstatu plánovaného nového přístupu radnice k Placu?
Musí vzniknout mozaika složená z určitých kroků. Důležitá zásada přístupu k té oblasti by podle mého názoru měla spočívat především v tom, že v případě Placu musí pro sociálně slabé existovat cesta tam i zpátky. 

Máte tedy na mysli to, co říkají zástupci neziskových organizací, které v ghettu lidem pomáhají: že by se Plac měl hlavně stát prostupný, aby se z něho ti, kteří chtějí, měli šanci dostat?
Samozřejmě. Je zapotřebí, aby existovala cesta, po které se obyvatelé Placu budou moci dostat ke klasickému nájemnímu bydlení. Ale k tomu je zapotřebí, aby si ti, kteří o takovou cestu budou mít zájem, uvědomovali povinnosti, které s tím souvisejí. To znamená nejen platit nájem, ale chovat se tak, aby neobtěžovali okolí ať už svým chováním nebo chováním svých dětí. Já jsem toho názoru, že je třeba pomáhat těm, kteří si chtějí nechat pomoct. Mohou to být lidé, kteří přišli z dětského domova, mohou to být matky samoživitelky... Takovým lidem je třeba pomáhat. 

A jak na tom budou ti, kteří například dluží za nájemné? Někteří možná mohou mít zájem spolupracovat, ale prostě nemají dost peněz.
Pokud má někdo dluh, může se dohodnout na splátkovém kalendáři. V takových případech se s dlužníky snažíme domluvit a zjistit, proč se jim to stalo. Někdy se člověk může dostat do problémů ne vlastní vinou. Pokud má snahu, tak mu nabízíme pomoc a doporučujeme, co má dělat. Existuje tady podpora a příspěvek na bydlení. Člověk s nájemní smlouvou na byt jde na úřad práce a tam mu vyměří sociální podporu na bydlení. Pokud tyto peníze jdou na účet města jako pronajímatele bytu, pak ten člověk podstatnou část nájmu zaplatí. Pokud ale dávku použije na něco jiného, pak to může být problém. Většinou takoví lidé ani nemají snahu se chovat, jak je třeba. V podobných situacích je třeba jednat o přestěhování do azylového domu nebo ubytovny. V koncepci, která se připravuje, se to nazývá krizové bydlení. Jde o to, aby nikdo neskončil na ulici, ale není možné, aby měl standardní nájemní bydlení jako lidé, kteří se chovají bezproblémově a platí. Člověk, který opakovaně porušuje základní pravidla, přece nemůže bydlet v městském domě. 

V městských bytech v Plzni je základní sazba nájemného u standardního bytu 82 korun za metr čtvereční. Není to až příliš pro lidi, kteří mají nízké příjmy?
Komerční nájemné za metr čtvereční se pohybuje od 120 do 180 korun. To znamená, že v městských bytech je cena o zhruba 30 nebo i o 50 procent nižší. Pokud je u městských bytů nejvyšší sazba 82 korun za metr čtvereční, pak myslím, že se to dá označit i za sociální bydlení. Navíc je tady trh. Na městské byty máme dva tisíce žádostí a jsou to zájemci zejména z řad sociálně slabších. U padesátimetrového městského bytu je nájem čtyři tisíce a sociálně slabší, pokud mají finanční potíže, dostanou takové peníze z podpory nebo příspěvku na bydlení. 

Kolika bytů se plán města na změnu poměrů na Place dotkne?
Nyní se jedná o čtyři vchody v Plachého ulici číslo 42 až 48. V jednom vchodu je 13 až 15 bytů, celkem se tedy jedná o přibližně 60 bytů. 

S rekonstrukcemi začnete kdy?
První přijde na řadu Plachého 42 a předpokládáme, že v polovině roku 2016 tam budou rekonstruované byty připravené k nastěhování. V následujících letech se budou postupně opravovat byty v dalších vchodech. O rychlosti postupu rozhodují peníze. Na jeden vchod jsou náklady odhadnuté na necelých šest milionů. Nejpomalejší varianta je, že se každý rok budou rekonstruovat byty v jednom vchodu, pokud to bude financovat město pouze z vlastních prostředků. Jestliže se podaří získat dotaci, uděláme to samozřejmě rychleji, budeme na to připraveni. 

Ve všech bytech budou nové interiéry

Jak budou domy vypadat po rekonstrukci? Zmizí toalety na chodbách a byty budou mít standardní sociální zařízení?
Nejen to. Budou se měnit okna, dveře a dělat nové podlahy, kompletní rozvody elektřiny, tepla, vody, kanalizace. Budou se instalovat nové radiátory. V bytech vzniknou nové koupelny, toalety, nové příčky. Víceméně tedy budou ve všech bytech nové interiéry. 

Kdo bude o přidělení opravených bytů rozhodovat?
Na obsazení bytů se budou domlouvat zástupci všech složek, které s ohroženými skupinami lidí přichází do styku. To znamená neziskové organizace, jako jsou Tady a teď, Ulice, Charita, sociální odbor, bytový odbor, odbor prevence kriminality nebo úřady městských obvodů. Chceme preferovat lidi, kteří prošli azylovými domy, matky s dětmi nebo rodiny, které je zapotřebí sloučit, lidi, kteří byli v dětském domově nebo seniory. 

V domech plánujete zavést jakési „domovníky“, kteří tam budou mimo jiné dohlížet na pořádek. Kdo ty funkce bude zastávat?
Počítáme, že by tam působili dva takzvaní dohledoví domovníci, kteří budou patřit mezi obyvatele domu. Předpokládáme, že tam také částečně v rolích správců budou působit zástupce Obytné zóny Sylván, která spravuje městské byty, a správce vedlejší městské ubytovny v Plachého ulici. Po konzultacích s experty vycházíme z toho, že tam musí být nepřetržitý dohled, na kterém by se podíleli i asistenti prevence kriminality. 

Dnes v oblasti působí zástupci neziskových organizací, které obyvatelům hodně pomáhají. Jakou roli tam budou podle představ města hrát v budoucnu?
Velmi důležitou. Myslím, že by měl být vypsaný speciální grant na neziskovou organizaci, která v té lokalitě bude zajišťovat obyvatelům například poradenské služby související s jednáním na úřadu práce, s příspěvky na bydlení, se školní docházkou... 

Věříte, že recept na změnu lokality Plac zabere a Plzeň se ghetta zbaví?
Věřím. Odborníci na problematiku sociálně slabých občanů se shodují, že pro tuto skupinu lidí je důležité, aby viděli, že někdo, kdo na tom byl podobně, se může mít lépe. Je pro ně důležité vidět, že toho někdo dosáhl. Vidět, že když chování přizpůsobí a budou se snažit, tak to jde. To je pro ně veliká motivace. Myslím, že by to v té oblasti mohlo fungovat.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

V Plzni testují stimulátor bloudivého nervu, pacienty jsou prasata

Testování stimulátoru bloudivého nervu provádějí plzeňští vědci na prasatech.

Vědci z Biomedicínského centra v Plzni zkoušejí na prasatech nový přístroj, který by mohl zlepšovat imunitní systém...

Najdete na iDNES.cz