Čtyřiapadesátiletý Jiří Ferda stál v radiologii u zrodu nové revoluční diagnostické zobrazovací metody – fotonové výpočetní tomografie. Jako první na světě ji přenesl do každodenní klinické praxe od stavů v ohrožení života přes nádory slinivky břišní po onemocnění nejmenších dětí.
„V nukleární medicíně zavedl v České republice terapii nádorů jater radioembolizací, zobrazování novými postupy PET/MRI od nádorů prsu nebo prostaty přes Alzheimerovu nemoc, k hořečnatým stavům včetně onemocnění novorozenců,“ popisuje mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.
Nové CT zobrazí detaily v těle o velikosti vlasu a snižuje dávku záření |
Mezi elitu českého lékařství patří také druhý oceněný lékař, a to pětapadesátiletý intenzivista, internista a proděkan Martin Matějovič. Osmnáct let je přednostou I. interní kliniky. V hlavní roli jeho zájmu jsou akutní a kritické stavy a diferenciálně diagnostická expertiza napříč celým vnitřním lékařstvím. Vybudoval v ČR jediné a mezinárodně respektované experimentální pracoviště intenzivní medicíny zaměřené na výzkum život ohrožujících infekcí a sepse.
„Martin Matějovič je držitelem The European Society of Intensive Care Medicine Yearly Award, také nositelem zahraničních vědeckých stipendií, laureátem ceny Neuron. Českou republiku zastupoval v Evropské společnosti intenzivní medicíny, je členem České lékařské akademie a Dvorany slávy Plzeňského kraje,“ vyjmenovala mluvčí.
Nemocnice zmodernizovala metabolickou JIP (1. 3. 2024)
1. března 2024 |