Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. března 2020 Taťána

V Plzni leží v nemocnici čtyři nakažení, jeden je na plicní ventilaci

  16:44aktualizováno  16:44
V Plzeňském kraji leží zatím čtyři z pacientů s nákazou COVID-19 ve Fakultní nemocnici v Plzni na Borech. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci, jeho stav je vážný, ale stabilizovaný. Nemocnice bude mít připraveno 28 lůžek s plicní ventilací, v nouzi ovšem může takových aktivovat až 127.

Pacienty, kteří jsou nakažení koronavirem, přijímá Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. Podle hygieniků je v Plzeňském kraji nakaženo 24 lidí, čtyři z nich leží v nemocnici. (24. 3. 2020) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Ve Fakultní nemocnici (FN) v Plzni na Borech leží tři muži a jedna žena s koronavirem. Nejvážnější zdravotní komplikace má asi sedmdesátiletý muž, který je napojen na plicní ventilaci. 

Fotogalerie

„Leží na jednotce intenzivní péče. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu,“ uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek. 

Podle zdravotníků a hygieniků je starší muž otcem pendlera, který do zahraničí dojížděl za prací. Pendler sám měl podle nich příznaky, na výsledky jeho testů se čeká.

Plzeňská nemocnice se připravuje na případný nápor pacientů s virovým onemocněním COVID-19. Nemocnice pracuje v krizovém režimu, kdy k infekční klinice přibylo další pracoviště přísně oddělené od ostatních provozů nemocnice. 

Nemocnice připravila i lůžka s plicní ventilací, protože selhávání dechu je častá komplikace při nákaze koronavirem. 

COVID-19 pomůže určit algoritmus

Radiodiagnostici FN navíc vytvořili speciální algoritmus, kdy se při zápalu plic dá po provedení CT odhadnout, zda se jedná o nemocné s COVID-19. Odhad už vyšel u šesti pacientů. Šimánek doufá, že se metoda rozšíří do celé České republiky. 

Ředitel připomněl, že pokud bude pacientů přibývat, izolované provozy s přístroji s umělou plicní ventilací se budou postupně rozšiřovat.

Po pavilonu 22, kde je k dispozici izolovatelných osm lůžek s ventilací, přijde na řadu lůžková jednotka v bývalé vojenské nemocnici, kde je deset lůžek s ventilací. Následovat bude jednotka v lochotínském areálu na kardiochirurgickém oddělení, kde se dokončují stavební úpravy tak, aby zde bylo deset těchto lůžek. 

Situace v Plzeňském kraji

Aktuální informace o vývoji nákazy v Plzeňském kraji najdete na webových stránkách Krajské hygienické stanice

k 24. 3. nakaženo 24 lidí

 • z toho v Plzni 9
 • Domažlicko 8
 • Plzeň-jih 5
 • Tachovsko 1
 • Plzeň-sever 1
 • Rokycansko a Klatovsko 0

„Celkem bychom měli mít k dispozici 28 lůžek s plicní ventilací, máme připravená i lůžka s mimotělním oběhem, kdy jen plicní ventilace nestačí,“ sdělil náměstek ředitele Fakultní nemocnice a emeritní přednosta kliniky ARO ve FN Eduard Kasal. Podle něj je nemocnice v případě rapidního nárůstu nemocných aktivovat až 127 ventilovaných lůžek.

„V jednotlivých fázích jsme schopni vytvořit postupně kapacitu až padesáti intenzivních plně ventilovaných lůžek,“ řekl Šimánek.

Zatím jsou všichni pacienti umisťováni do pavilonu 22 borského areálu, kde je připraveno 48 lůžek. 

„Zde probíhá léčba, ať už jsou to bolesti na hrudi, srdeční selhání, zápal plic a čeká se na výsledky. Když je test na COVID-19 negativní, je pacient odvezen na kliniku podle základního onemocnění, se srdečním selháním třeba na interní kliniku,“ popsal ředitel nemocnice.

Nyní je v pavilonu 22 šest pacientů, kteří byli přijati kvůli jiným akutním potížím a je u nich podezření na koronavirus. Každý je sám na pokoji, aby se minimalizoval vzájemný kontakt. 

Pro pozitivní pacienty je připravených 80 lůžek na infekční klinice. 

„U nejtěžších stavů umělá plicní ventilace nestačí, pak mohou být na tomto oddělení připojeni nemocní na mimotělní oběh, což je přístroj, který si bere krev z nemocného a okysličuje ji a vrací ji zpět pacientovi, to znamená, že dočasně, než se plíce zotaví, nahrazuje funkci plic,“ vysvětlil Kasal.

Lidé věnovali tisíce roušek, přicházejí i respirátory

Lidé už do FN věnovali několik tisíc bavlněných roušek, které bude nosit například nezdravotnický personál, o údržbu se postará prádelna.

Nemocnice obdržela také už devět dodávek osobních ochranných prostředků pro zdravotníky od státu.

„V současné době máme k dispozici tisíc respirátorů FFP3, deset tisíc FFP2, 80 tisíc ústenek, tři tisíce litrů dezinfekce, tři tisíce jednorázových obleků, které nám nabídlo Biomedicínské centrum Lékařské fakulty v Plzni, a 1800 celotělových obleků,“ vyjmenoval pro ČTK ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Osobní ochranné prostředky pro zaměstnance FN, kteří jsou v první linii, bude nemocnice mít a zdravotníci budou zásobeni tak, jak potřebují pro svou práci, řekl.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

 • Nejčtenější

Mnozí lidé se chovají jako přerostlé děti, vytěsnili smrt, říká psychiatr

Současná situace kolem šíření nákazy koronavirem je podle psychiatra Jiřího Podlipného významem a odrazem ve...

Řidič kamionu vyléčený z COVID-19 zůstává v nemocnici, po úrazu je ochrnutý

Polský řidič kamionu, který je prvním vyléčeným z onemocnění COVID-19 v Plzeňském kraji, zůstává v plzeňské fakultní...

Plzeňský Straka: Všichni asi musí ustoupit. Hokejisté, kluby i sponzoři

V rodinném sídle ve Smědčicích, pár kilometrů za Plzní, pomáhá manželce s doučováním dvou dcer, obden však míří na...

Češi jsou humorem prosáklí, tvrdí autorka roušek pro přeštická prasata

S humorem přistupují lidé z Přeštic na Plzeňsku k povinnosti chránit si na veřejnosti obličej. Po domácku ušité roušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vedení Plzeňského kraje je v karanténě, radní se nakazila koronavirem

Členové rady Plzeňského kraje včetně hejtmana jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem....

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

 • Další z rubriky

Šest hodin denně titulkuje pořady o koronaviru, nejtěžší jsou brífinky

Alespoň šest hodin denně tráví Pavel Petrle titulkováním živých pořadů České televize. Patří do týmu stínových řečníků,...

Plzeňský muzikál zabodoval v prestižní anketě, herci teď zkouší doma

Smíšené pocity zažívají v těchto dnech členové muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Stejně jako všichni...

Města se chystají na výpadek příjmů, plánované investice chtějí dokončit

Města i Plzeňský kraj se začínají zabývat otázkou, jaké ekonomické dopady pro ně bude mít pandemie koronaviru. Zástupci...

Vedení Plzeňského kraje je v karanténě, radní se nakazila koronavirem

Členové rady Plzeňského kraje včetně hejtmana jsou v karanténě. U jedné členky se totiž potvrdila nákaza koronavirem....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na iDNES.cz