Festival Finále zahájí Jiří Schmitzer v hlavní roli snímku Jako nikdy

  17:19aktualizováno  17:19
Předpremiéra nového snímku Jako nikdy režiséra Zdeňka Tyce odstartuje v neděli festival Finále v Plzni. Film, jehož producentem je Ondřej Trojan, slibuje skvělý divácký zážitek. V hlavní roli návštěvníci uvidí Jiřího Schmitzera, Petru Špalkovou a Taťjanu Medveckou.

Festival Finále zahájí snímek Jako nikdy úspěšného producenta Ondřeje Trojana. Vynikající herec Jiří Schmitzer se v něm představí jako umírajicí výtvarník. | foto: Dominik Centrum Plzeň

Do startu filmového festivalu Finále Plzeň zbývají už jen dny. Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli, režisér Zdeněk Tyc zde osobně představí v předpremiéře svůj nový snímek Jako nikdy.

V hlavní roli výtvarníka Vladimíra se představí Jiří Schmitzer. Vladimír umírá, a protože nechce umřít v odcizené nemocnici, zvolí si jako poslední útočiště dům v krásné krajině.

Doprovázejí jej dvě ženy - současná partnerka, pětatřicetiletá malířka, bohémka Karla (Petra Špalková) a bývalá milenka Jaruna, vdaná pětapadesátiletá zdravotní sestra (Taťjana Medvecká). Obě herečky se zúčastní i zahájení festivalu Finále.

Producentsky je pod filmem podepsán Ondřej Trojan a jeho společnost TotalHelpArt T. H. A. Koproducentem je Česká televize a PubRes. "Je to náš třináctý film a v pořadí třetí, který točíme převážně mimo Prahu," řekl Ondřej Trojan.

Připomněl, že dva předchozí snímky, při jejichž natáčení spal celý štáb na exteriérech, Musíme si pomáhat a Želary, byly Americkou filmovou akademií nominované na Oscara. "Takže tomuto snímku bych přál to samé," ujistil.

Festival Finále Plzeň se koná už pošestadvacáté, během posledního dubnového týdne nabídne na 170 snímků - hraných, dokumentárních, známých i neznámých z archivů.

O festivalovou cenu Zlatý ledňáček se letos utká deset celovečerních filmů, dokumentů budou porotci posuzovat dvakrát tolik.

"V porotách našeho festivalu opět zasednou zahraniční osobnosti, které mohou nabídnout na soutěžní filmy jiný pohled než tradiční domácí filmové ceny," konstatuje ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Předsedou mezinárodní poroty soutěže nových českých celovečerních hraných a animovaných filmů bude americký producent Richard McCallum, který stojí například za třemi pokračováními ze série Star Wars.

To však rozhodně není jediné zajímavé jméno v porotě. Hodnotit filmy bude také režisér, kameraman a scenárista Radim Špaček, v porotě dokumentů usedne i producentka, scenáristka a režisérka Eliška Kaplicky Fuchsová.

Bude i výstava věnovaná Jiřímu Menzelovi

Bohatý bude také výběr z festivalových delegací. Finále navštíví například Juraj Herz, Ivo Mathé, Helena Třeštíková, Jiří Strach nebo Tomáš Matonoha.

K vidění bude v Plzni také režisér Jiří Menzel, který letos slaví pětasedmdesáté narozeniny. Významné životní jubileum připomene unikátní výstava čerpající z jeho díla, kterou jako dárek připravila jeho žena Olga. Expozice nazvaná "Rozmarná léta Jiřího Menzela" je dalším v řadě narozeninových překvapení.

"Nejde však o vystavěný pomník jemu a jeho dílu, ale o připomenutí něčeho, co dělá pro lidi, ať už jde o film, či divadlo," komentuje Olga Menzelová Kelymanová.

Putovní výstavu mohou lidé poprvé zhlédnout 21. dubna ve Smetanových sadech před Měšťanskou besedou v Plzni.

Expozice je koláží většinou dosud nepublikovaných fotografií z filmů Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a dalších. Snímky budou také doplněny o dnes již legendární citáty z Menzelových filmů.  

Finále chystá kromě hlavních sekcí i bohatý doprovodný program - kromě sekce ZOOM zaměřené letos na Německo, také třeba pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: Ester Krumbachové, Pavlu Kohoutovi a Břetislavu Pojarovi.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Najdete na iDNES.cz