Scénárista seriálu Simpsonovi Mike Reiss.

Scénárista seriálu Simpsonovi Mike Reiss. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na ty nejlepší věci přijdu, když se nudím, říká scenárista Simpsonových

  • 15
„Mysleli jsme si, že seriál nebude trvat déle než šest týdnů. A vidíte, vysíláme už sedmadvacátou sezonu,“ řekl v týdnu v rozhovoru pro MF DNES Mike Reiss, který je téměř třicet let scenáristou seriálu Simpsonovi. Letos předsedal porotě celovečerních filmů na plzeňském festivalu Finále.

Líbilo by se v Plzni Simpsonovým?
Je zřejmé, že Plzeň je městem piva. Je tu pivovar, muzeum piva, to by se Homerovi určitě líbilo. Na každém místě, na které přijedu, se mě lidé ptali, jestli by tam přijeli Simpsonovi. Můžu říct, že do Plzně by Homer klidně přijel. Mám tu naplánovanou i návštěvu pivních lázní a dovedu si představit, že zrovna ta by se mohla zakomponovat přímo do seriálu.

Takže tady čerpáte náměty?
Já cestuju hodně, baví mě to. Byl jsem ve stovce zemí. A ne že bych z těch míst přímo čerpal, spíš mě tam něco napadne. Cestování mi pomáhá hledat inspiraci, po pravdě se mi mimo domov pracuje lépe.

V Plzni vás napadlo něco konkrétního?
Určitě to není tak, že bych si tady vymýšlel vtipy o Češích. Můžu ale říct, že mi do Plzně volali tvůrci Doby ledové 5. Film má jít do kin v létě, chybí jim závěrečná dějová linka. Ta, kterou mají, nefunguje, jinak je film skoro dokončený. Jednu noc jsem strávil tím, že jsem o tom závěru přemýšlel. Ale ještě nevím, jestli ten můj nápad použijí.

Kde čerpáte inspiraci? Vybavíte si situace, při nichž nápady přicházejí častěji?
Pero a papír s sebou nosím pořád. Většinou ale na ty nejlepší věci přijdu, když se nudím. Třeba stojím ve frontě nebo na něco čekám. Nebo zrovna sleduji opravdu špatný film. To se děje poměrně často. Než abych na to koukal, radši si vymyslím vlastní. Sedím ve tmě a dělám si poznámky. V Plzni jsem se ale nenudil.

Vypovídá to i o kvalitě soutěžních snímků?
Během Finále Plzeň jsem viděl čtrnáct filmů a všechny jsem si opravdu užil. Vítězný Rodinný film má skvělý příběh, výborné herecké výkony a je velmi dobře zrežírovaný a vizuálně zajímavý. Pořád o něm přemýšlím. Přitom v Americe chodím do kina dvakrát týdně a od začátku roku jsem zatím viděl jen dva dobré filmy. Líbí se mi hlavně scénáře, ty příběhy jsou komplikovanější a překvapují. Navíc všechny vznikly v ČR nebo na Slovensku během jediného roku. To je ohromující.

Mike Reiss

Narodil se v roce 1959. Za svou sedmadvacetiletou kariéru coby scenárista seriálu Simpsonovi získal celkem čtyři ocenění Emmy a také Peabody Award. V roce 2006 mu sdružení scenáristů Animation Writers Caucus udělilo cenu za Celoživotní přínos. Reiss je spoluautorem animovaného seriálu „The Critic“ a tvůrcem úspěšného seriálu pro kanál Showtime s názvem „Queer Duck“ (hlavním hrdinou je kačer homosexuál). Seriál „Queer Duck“ byl uveden v seznamu 100 nejlepších animovaných seriálů všech dob uveřejněného BBC. Mike Reiss se jako scenárista podílel na více než dvaceti animovaných filmech, včetně dvou Dob ledových, tří dílů Já, Padouch, Lorax, Rio, Kung Fu Panda 3 a Simpsonovi ve filmu. Reiss je také oceňovaným dramatikem, autorem knih pro děti a knih s tématem tajemna.

A můžete zmínit jméno některého z nich?
Takový snímek jako Ztraceni v Mnichově jsem neviděl nikdy. Neustále docházelo k nějakým zvratům, příběh se odehrával na tolika různých úrovních. Překvapilo mě také, že ani u Padesátky, jediné čisté komedie, kterou jsem zatím viděl, nebyl příběh úplně jednoduchý. Byla to taková skládačka. Většinou, když točíte komedii, nestaráte se tolik o příběh, o jeho detaily, to hlavní je, aby se lidi smáli. Tohle pro mě bylo něco nového, to se mi líbilo.

Překvapila vás úroveň českých filmů?
To ne, vy jste tím známí. Už roky americké filmy „kradou“ tvůrce z Česka a Slovenska. Řada vašich režisérů přišla do USA a udělala tam nádherné filmy. Například Miloš Forman, ten dělá úžasné věci. Překvapený tedy nejsem, ale sám sebe se ptám, jak to děláte, že umíte natočit tak pěkné filmy.

Jako jeden ze scenáristů Simpsonových se seriálem jezdíte po celém světě. Popravdě mě překvapuje, že je seriál přijímán opravdu všude. Máte pro to nějaké vysvětlení?
Já tomu nerozumím, opravdu. V každé zemi, kterou navštívím, se na to ptám: „Jak je možné, že se vám ten seriál tak líbí?“ Jako u vás. Češi mi řekli, že je to český styl humoru. Ale to, že je to jejich styl humoru, mi řekli taky v Dánsku, ale i v Bolívii. Z Plzně jedu do Indie, abych o Simpsonových promluvil. I tam je mají rádi. Tomu opravdu nerozumím.

Koho z rodiny Simpsonových máte vy nejraději?
Homera. To je pro tvůrce komedií postava snů. Všechno na něm je špatné. Je tlustý, starý, hloupý, líný, naštvaný, je to alkoholik. Zkrátka, každý vtip, který vymyslíme, na něj může sedět.

Nemůže být psaní scénářů pro seriál Simpsonovi už v určitém smyslu nudné?
Všichni tvůrci si uvědomují, co mohou Simpsonovým dát. Já dělám pro seriál už jeden den v týdnu. Je to kvůli tomu, že cítím, že ten den můžu přispět ještě zajímavými myšlenkami. Někdo má nápady na dva dny v týdnu, na pět dní tam není z týmu skoro nikdo, to je příliš. A já můžu říct, že pokud dospěju do bodu, kdy budu cítit, že už nemůžu přispět ničím zajímavým, Simpsonovy opustím.

Sledoval byste je i potom?
I kdybych pro ně nepracoval, stejně bych se každý týden koukal. Já ten seriál prostě mám rád, mám rád příběhy i jednotlivé postavy.

Homer je podle Reisse pro tvůrce komedií postavou snů.

Dají se vymýšlet stále nové epizody?
Jednoznačně je to těžší než na začátku. Vlastně se dá říct, že to je ta nejtěžší práce, kterou máme. Když někdo přijde s nějakým novým svěžím nápadem, jsme nadšení. Pamatuju si, že asi před třemi lety někoho napadlo, že by se mohl chtít Homer stát katolíkem. Celý týden by mohl hřešit, na konci týdne by dostal odpuštění. Nadchla nás ta myšlenka. A ptali jsme se, jak je možné, že nás to za víc než dvacet let nenapadlo. Takový skvělý nápad.

Jak dlouho podle vás bude možné vymýšlet nové a nové díly?
Ten seriál už tvoříme skoro třicet let a v síti Fox patříme k těm nejlépe hodnoceným seriálům. Nevím. Možná dalších 25 let?

Nemrzí vás trochu, že jste pro řadu lidí spojen jen se Simpsonovými?
Ne, to vůbec. Ale po pravdě mi přijde, že se mi dostává větší pozornosti, než si zasloužím. U Simpsonových jsem jedním z dvaceti autorů, jediné, co mám navíc oproti ostatním, je, že jsem tam nejdéle ze všech. Stejně jako u dalších animovaných filmů to vnímám tak, že pokud tam nebudu já, zastane mou práci někdo jiný. Nestal jsem se scenáristou proto, abych se stal slavným.

Odhaduji ale, že vás to stále baví. Mám pravdu?
Já jsem šťastný, splnil se mi sen. Kdybych měl možnost si nechat od kouzelného džina splnit přání, ani by mě nenapadlo ho žádat o to, abych mohl být součástí něčeho, co milují na celém světě. A to neplatí jen na Simpsonovy, ale i pro Dobu ledovou. Jsem šťastný muž.