Technici festivalu Divadlo museli sehnat pyrotechniku i kamion rašeliny

  14:21aktualizováno  14:21
Scénu na představení Andělé v Americe, které letos nabídl plzeňský festival Divadlo, technici stavěli skoro sedmnáct hodin. Museli si poradit s náročnými dekoracemi a vychytávkami. Během mezinárodní akce produkční tým řešil i kuriózní úkoly. Například sháněl sedm kubíků rašeliny nebo pyrotechniku.

Na pilno mají v těchto dnech technici festivalu Divadlo v Plzni. Dostávají různé úkoly, například sháněli sedm kubíků rašeliny nebo pyrotechniku. (16. 9. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

Produkci akce má na starosti Tomáš Kilberger, který vede asi dvacet lidí. Ve skutečnosti je ale skupina ještě rozsáhlejší. Nabalují se na ni desítky zaměstnanců jednotlivých domácích divadel, v nichž se hraje.

Festival odstartoval minulou středu, ale tým je v plném zápřahu už deset dní. V krajské metropoli se vystřídá několik set účinkujících. Letos přijeli herci z Německa, Maďarska, Ruska, Polska, Slovinska, Slovenska a také České republiky.

Produkční tým na festivalu zařizuje řadu záležitostí od dopravy, stravy a ubytování pro umělce, přes propagaci až po transport kulis a úpravu jeviště. Někteří hosté mají speciální požadavky. Chtějí třeba letět první třídou, mít luxusní apartmán nebo přijet limuzínou. „O nadstandardních přáních vyjednáváme a zpravidla jim nevyhovíme. Jsme totiž limitováni rozpočtem,“ vysvětlil Kilbergr.

Tuzemská divadla si většinu věcí nutných pro inscenaci, počínaje rekvizitami a konče kostýmy, přivezou sama. „Pak už s nimi řešíme jenom drobnosti, které se kupují na místě. Jsou to třeba potraviny nebo pyrotechnika. U ní je totiž problém s proclíváním,“ nastínil šéf produkce.

Festival Divadlo v Plzni

Se zahraničními soubory je spojeno více povinností. Jsou to nejlepší divadelní produkce, které se do Plzně dostanou. „Na takové situace jsme ale zvyklí. Za sedmadvacet let už máme řadu zkušeností,“ je přesvědčený Kilbergr.

I tentokrát čekalo na techniky několik výzev. Pro maďarské představení Je těžké býti Bohem zajišťovali sedm kubíků rašeliny. „Oslovili jsme zahradnické firmy. Jedna z nich pak rašelinu přivezla kamionem a v Depu2015 ji složila,“ nastínil Kilbergr.

Pro slovenský koprodukční projekt zase objednali speciální substrát zeminy, který odborníci namíchali pouze pro hru Americký císař. Hlínu pak umístili na jeviště.

Co se s materiálem po skončení festivalu stane? „Vždycky je třeba ho zlikvidovat nebo se ho nějak zbavit. Buď si ho podnik zase vezme zpátky, nebo ho někomu darujeme. Část rašeliny jsme rozdali zahrádkářům nebo jiným nadšencům, zbytek se vrátil. Podobně to bylo se substrátem,“ popsal Kilbergr.

Přesuny se tento rok týkaly rovněž hudebních nástrojů. Poláci totiž v dramatu Zápisky z vyhnanství na jevišti vytvořili živý orchestr, do nějž potřebovali piano.

„To jsme půjčovali v Praze. Harfu, hoboj nebo obdobné instrumenty si muzikanti nevozí. Jednak kvůli velikosti, jednak finanční náročnosti. Pokud to jde, domluvíme se s plzeňskými soubory,“ sdělil Kilbergr.

Festival Divadlo

  • 27. ročník přivezl do krajské metropole více než 50 představení a doprovodných akcí
  • Přijely soubory z Ruska, Maďarska, Německa, Polska, Slovinska, Slovenska a České republiky.
  • Hlavní program se uskutečnil od minulé středy do neděle, od tohoto pondělí do čtvrtka se odehrává takzvaný epilog, ten nabídne originální a oceňované tuzemské hry.
  • V úterý večer se diváci mohou těšit na představení od Dejvického divadla Elegance molekuly, což je příběh o českém chemikovi Antonínu Holém, repríza je plánovaná na středu.
  • Pro příznivce akrobacie a nového cirkusu si organizátoři pozvali Rostislava Nováka mladšího, do Plzně přijede jeho soubor La Putyka s novinkou nazvanou ADHD, která ukazuje osudy lidí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou, projekt se uskuteční dnes a ve středu.
  • Letošní program ve čtvrtek uzavře Divadlo v Dlouhé s působivou inscenací Dopisy Olze, jde o korespondenci Václava Havla, kterou posílal své ženě Olze z vězení.

Mezi náročné disciplíny tradičně patří stavění scén. Nejvíce se technici zapotili u zmiňovaného kousku Andělé v Americe. Správné umístění rozměrných dekorací, instalace rozmanitých prvků, včetně světel a různých efektů, jim zabralo sedmnáct hodin.

„Někdy to jde jako na drátkách. Ráno dorazí kamiony, odpoledne je všechno hotovo a večer se hraje. U komplikovanějších zahraničních produkcí se pak bavíme o dvou až pěti dnech,“ řekl.

Tým navíc musí vždycky práci skloubit se zkouškami na odpolední nebo večerní premiéry. „Bohužel nemůžeme hercům poskytnout třeba dva dny. Generálka se vždycky uskuteční, protože všichni si zvykají na nové zázemí. Ale její forma není obvyklá jako v domácím prostředí,“ porovnal.

Ústřední program skončil v neděli 15. září, až do čtvrtka se koná takzvaný epilog. Podle Kilbergra se hlavní část letos obešla bez větších komplikací. „Pamatuji si, že Němci si jednou zapomněli polovinu dekorací, takže se pro ně rychle vraceli. Naštěstí toto nebo cokoli podobného se nám vyhnulo. V posledních letech se tým příliš nemění, už jsme dobře sehraní,“ tvrdí.

Teď si šéf produkce na chvilku oddechne. Ovšem pak se zase naplno vrhne do organizování příštího ročníku. „Určité věci domlouváme i několik let dopředu. Je to takový cirkus, který vlastně nikdy nekončí,“ uzavřel.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Vědci získali v Dobřanech moderní zázemí, v areálu funguje i mateřinka

V Dobřanech na Plzeňsku začal fungovat nový vědeckotechnický park. Působí v něm start-upy, fungují tam moderní...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Nárazy do stromu. Na Plzeňsku zemřel řidič, na Tachovsku dva zranění

U dvou vážných nehod, kdy auto narazilo do stromu, zasahovali v neděli záchranáři v kraji. Vrtulník vzlétl v noci k...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz