Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Technici festivalu Divadlo museli sehnat pyrotechniku i kamion rašeliny

  14:21
Scénu na představení Andělé v Americe, které letos nabídl plzeňský festival Divadlo, technici stavěli skoro sedmnáct hodin. Museli si poradit s náročnými dekoracemi a vychytávkami. Během mezinárodní akce produkční tým řešil i kuriózní úkoly. Například sháněl sedm kubíků rašeliny nebo pyrotechniku.

Na pilno mají v těchto dnech technici festivalu Divadlo v Plzni. Dostávají různé úkoly, například sháněli sedm kubíků rašeliny nebo pyrotechniku. (16. 9. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

Produkci akce má na starosti Tomáš Kilberger, který vede asi dvacet lidí. Ve skutečnosti je ale skupina ještě rozsáhlejší. Nabalují se na ni desítky zaměstnanců jednotlivých domácích divadel, v nichž se hraje.

Festival odstartoval minulou středu, ale tým je v plném zápřahu už deset dní. V krajské metropoli se vystřídá několik set účinkujících. Letos přijeli herci z Německa, Maďarska, Ruska, Polska, Slovinska, Slovenska a také České republiky.

Produkční tým na festivalu zařizuje řadu záležitostí od dopravy, stravy a ubytování pro umělce, přes propagaci až po transport kulis a úpravu jeviště. Někteří hosté mají speciální požadavky. Chtějí třeba letět první třídou, mít luxusní apartmán nebo přijet limuzínou. „O nadstandardních přáních vyjednáváme a zpravidla jim nevyhovíme. Jsme totiž limitováni rozpočtem,“ vysvětlil Kilbergr.

Tuzemská divadla si většinu věcí nutných pro inscenaci, počínaje rekvizitami a konče kostýmy, přivezou sama. „Pak už s nimi řešíme jenom drobnosti, které se kupují na místě. Jsou to třeba potraviny nebo pyrotechnika. U ní je totiž problém s proclíváním,“ nastínil šéf produkce.

Festival Divadlo v Plzni

Se zahraničními soubory je spojeno více povinností. Jsou to nejlepší divadelní produkce, které se do Plzně dostanou. „Na takové situace jsme ale zvyklí. Za sedmadvacet let už máme řadu zkušeností,“ je přesvědčený Kilbergr.

I tentokrát čekalo na techniky několik výzev. Pro maďarské představení Je těžké býti Bohem zajišťovali sedm kubíků rašeliny. „Oslovili jsme zahradnické firmy. Jedna z nich pak rašelinu přivezla kamionem a v Depu2015 ji složila,“ nastínil Kilbergr.

Pro slovenský koprodukční projekt zase objednali speciální substrát zeminy, který odborníci namíchali pouze pro hru Americký císař. Hlínu pak umístili na jeviště.

Co se s materiálem po skončení festivalu stane? „Vždycky je třeba ho zlikvidovat nebo se ho nějak zbavit. Buď si ho podnik zase vezme zpátky, nebo ho někomu darujeme. Část rašeliny jsme rozdali zahrádkářům nebo jiným nadšencům, zbytek se vrátil. Podobně to bylo se substrátem,“ popsal Kilbergr.

Přesuny se tento rok týkaly rovněž hudebních nástrojů. Poláci totiž v dramatu Zápisky z vyhnanství na jevišti vytvořili živý orchestr, do nějž potřebovali piano.

„To jsme půjčovali v Praze. Harfu, hoboj nebo obdobné instrumenty si muzikanti nevozí. Jednak kvůli velikosti, jednak finanční náročnosti. Pokud to jde, domluvíme se s plzeňskými soubory,“ sdělil Kilbergr.

Festival Divadlo

 • 27. ročník přivezl do krajské metropole více než 50 představení a doprovodných akcí
 • Přijely soubory z Ruska, Maďarska, Německa, Polska, Slovinska, Slovenska a České republiky.
 • Hlavní program se uskutečnil od minulé středy do neděle, od tohoto pondělí do čtvrtka se odehrává takzvaný epilog, ten nabídne originální a oceňované tuzemské hry.
 • V úterý večer se diváci mohou těšit na představení od Dejvického divadla Elegance molekuly, což je příběh o českém chemikovi Antonínu Holém, repríza je plánovaná na středu.
 • Pro příznivce akrobacie a nového cirkusu si organizátoři pozvali Rostislava Nováka mladšího, do Plzně přijede jeho soubor La Putyka s novinkou nazvanou ADHD, která ukazuje osudy lidí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou, projekt se uskuteční dnes a ve středu.
 • Letošní program ve čtvrtek uzavře Divadlo v Dlouhé s působivou inscenací Dopisy Olze, jde o korespondenci Václava Havla, kterou posílal své ženě Olze z vězení.

Mezi náročné disciplíny tradičně patří stavění scén. Nejvíce se technici zapotili u zmiňovaného kousku Andělé v Americe. Správné umístění rozměrných dekorací, instalace rozmanitých prvků, včetně světel a různých efektů, jim zabralo sedmnáct hodin.

„Někdy to jde jako na drátkách. Ráno dorazí kamiony, odpoledne je všechno hotovo a večer se hraje. U komplikovanějších zahraničních produkcí se pak bavíme o dvou až pěti dnech,“ řekl.

Tým navíc musí vždycky práci skloubit se zkouškami na odpolední nebo večerní premiéry. „Bohužel nemůžeme hercům poskytnout třeba dva dny. Generálka se vždycky uskuteční, protože všichni si zvykají na nové zázemí. Ale její forma není obvyklá jako v domácím prostředí,“ porovnal.

Ústřední program skončil v neděli 15. září, až do čtvrtka se koná takzvaný epilog. Podle Kilbergra se hlavní část letos obešla bez větších komplikací. „Pamatuji si, že Němci si jednou zapomněli polovinu dekorací, takže se pro ně rychle vraceli. Naštěstí toto nebo cokoli podobného se nám vyhnulo. V posledních letech se tým příliš nemění, už jsme dobře sehraní,“ tvrdí.

Teď si šéf produkce na chvilku oddechne. Ovšem pak se zase naplno vrhne do organizování příštího ročníku. „Určité věci domlouváme i několik let dopředu. Je to takový cirkus, který vlastně nikdy nekončí,“ uzavřel.

 • Nejčtenější

Zlín - Plzeň 1:0, marný tlak favorita, překvapivý výsledek zajistil Poznar

Fotbalisté Plzně nemají navzdory herní převaze ze zápasu ve Zlíně nic. V 8. ligovém kole prohráli 0:1, jediný gól...

Závěr byl nervózní, uznal Šilhavý. Slovensko? Bude to derby se vším všudy

Hlavně ve druhém poločase často vstal z lavičky a po prázdných tribunách se rozléhaly jeho pokyny. Jaroslav Šilhavý,...

Je čas pro Dočkala či Vydru? Kdo by měl nastoupit proti Slovensku?

Fotbalová reprezentace za poslední týden odehrála dvě utkání, ve středu v Plzni ji čeká třetí. Jak proti Slovensku...

Školka distančně a řidičák přes playstation. Herci natočili skeč o koroně

Vzdělání? Mateřská škola distančně, základní škola taky distančně. Tak začíná scénka nazvaná Úřad práce v roce 2034,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Plzni chybí plán B, Látal mění Olomouc a Teplice jsou pořád samy

Sparta dá čtyřku Celtiku na jeho ikonickém stadionu, pak schytá trojku v Plzni, která následně prohraje ve Zlíně, a...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Lidé ze strachu o práci nejdou na test, firmy to musejí řešit, varují experti

V Plzeňském kraji klesá počet testů na covid-19. Je to způsobeno tím, že stále více lidí nechce vědět, jestli jsou...

Letošní rozsvěcování vánočních stromů budou lidé sledovat jen u televizí

Města a obce v Plzeňském kraji řeší, jak letos nepřipravit své obyvatele o tradiční rozsvěcování vánočních stromů a...

Senior neovládl roztlačované auto a sjel ze srázu na jiný vůz

V Tachově u obchodního centra se stala kuriózní nehoda. Čtyřiaosmdesátiletý řidič nemohl nastartovat svůj vůz, a tak se...

Poražení ve volbách míří z hejtmanství na školní inspekci i do důchodu

Ze dvou třetin se po krajských volbách změnilo personální složení rady Plzeňského kraje. Pro některé změna znamenala...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...