Festival Divadlo nabídne tragikomickou vraždu a zamilovaného penzistu

  10:00aktualizováno  10:00
Mix provokativních, moderních, ale i klasických děl nabízí letošní mezinárodní festival Divadlo v Plzni. Na programu je více než padesát představení a doprovodných akcí. Dorazí umělci z Maďarska, Německa, Polska, Ruska, Slovinska, Slovenska i Česka. Divadelní maraton vypukne 11. září a potrvá devět dní.

Komorní scéna Aréna z Ostravy přiveze do Plzně na festival Divadlo představení s názvem Zabiják Joe. | foto: Archiv festivalu Divadlo

Poláci přijedou do krajské metropole hned se třemi kousky. „Mám velkou radost, že přivezeme novinku, která měla premiéru letos v březnu. Varšavské divadlo TR uvede představení Jiní lidé vynikajícího režiséra Grzegorze Jarzyny. Ten se inspiroval básnickou skladbou Doroty Maslowske, což je jedna z nejvýraznějších osobností tamějšího literárního i divadelního světa. Jde o vtipnou a mnohdy ne úplně lichotivou sondu do života současných Varšavanů,“ popsal dramaturg Michal Zahálka.

Za pozornost stojí i hra Zápisky z vyhnanství přibližující téma nuceného exilu. Nastudoval ji soubor Teatr Polonia. Její protagonistkou a zároveň autorkou dramatizace je hvězda polského filmu a divadla Krystyna Jandová. „Inscenace loni vyhrála krakovský festival Božská komedie,“ doplnil Zahálka.

Do Plzně se opět vrací Marta Górnicka, která už v roce 2011 divákům předvedla koncept moderního scénického chóru. V Hymnu na lásku tentokráte vystupují muži, ženy a příslušníci různých menšin. V opusu zaznívají vedle vlasteneckých písní třeba autentické nenávistné projevy.

Pozvání na mezinárodní festival znovu přijala také jedna z nejkontroverznějších osobností evropské režie Kornél Mundruczó.

Festival Divadlo v Plzni

„Příběhu Je těžké býti Bohem se ujal budapešťský soubor Proton Theatre. Přiblíží v něm osudy žen, které se staly oběťmi obchodu s bílým masem,“ řekl dramaturg.

Provokativní je rovněž dílo Bez věna, které originálně zpracoval jeden z nejlepších soudobých ruských režisérů Dmitrij Krymov. Ukazuje v něm, že je nemožné žít svobodně bez peněz ve světě financí.

V programu nechybí ani slovenské a české inscenace. Slovenské národné divadlo bude prezentovat hra Před západem slunce o dobře zabezpečeném sedmdesátníkovi, který se zamiluje do dvacetileté ženy.

Z tuzemské přehlídky dramaturg Jan Kerbr doporučuje například černou komedii Zabiják Joe, s níž dorazí ostravská Komorní scéna Aréna. „Pojednává o rodině, která se kvůli penězům rozhodne nechat zavraždit svoji matku. Smějete se, ale zároveň vám běhá mráz po zádech,“ vylíčil Kerbr.

Herci z Uherského Hradiště zase moderně uchopili klasickou látku a vytvořili povedenou adaptaci románu Karolíny Světlé Kříž u potoka.

Na festivalu se představí Modrovous i Kde domov můj?

„Magickou podívanou ztělesňuje opera Národního divadla Sternenhoch, která vznikla na motivy romaneta Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha. Vyzdvihl bych také hru Andělé v Americe. Ačkoli trvá skoro čtyři a půl hodiny, opravdu stojí za to. Výkony Ondřeje Pavelky, Evy Salzmannové, Tomáše Havlínka a Martina Donutila jsou úžasné. Jen prozradím, že v širší nominaci na ceny Thálie jsou v sekci mužský herecký výkon nominováni všichni tři,“ dodal Kerbr.

Své zastoupení má i domovské Divadlo J. K. Tyla, které láká na melodrama Modrovous a kafkovskou baletní Proměnu. Divadlo Alfa vybralo ze svého repertoáru inscenaci Kde domov můj?

Součástí epilogu je vystoupení souboru Cirk La Putyka, který loni přišel s novinkou ADHD. Dejvické divadlo odkryje osobnost geniálního českého chemika Antonína Holého, Divadlo v Dlouhé pak korespondenci, kterou Václav Havel posílal své manželce Olze z vězení.

Příležitost mladým nezávislým umělcům dává pravidelně sekce Johan. V prostoru Moving Station na Jižním Předměstí se příchozí mohou těšit třeba na premiéru díla A kde ty bydlíš? o identitě a různých formách sdílení společného prostoru. Tříčlenný soubor MAnaMA, což je zkratka matky na mateřské, se zase pustil do tématu porodu. Ožije rovněž prostor U Branky, kde se konají koncerty i pouliční představení zdarma.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Policie na Klatovsku zadržela čtyři běžence, byli schovaní v kamionu

Policisté zadrželi dva kamiony, které převážely 35 migrantů (16. února 2018).

V Sušici na Klatovsku zadrželi policisté čtyři migranty. Muži se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu, který vezl...

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Při opravách katedrály se našly dosud ukryté malby, práce potrvají déle

Oprava katedrály sv. Bartoloměje v Plzni se prodlouží. Objevily se totiž...

Už rok opravují řemeslníci plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje. Krásu jí zase vracejí restaurátoři. Práce však...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz