Ve Stříbře bojují proti rozšíření farmaceutické firmy, bojí se o zdraví

  8:56aktualizováno  8:56
Velká vlna nevole se zvedla ve Stříbře na Tachovsku proti projektu rozšíření výroby farmaceutických produktů v bývalém areálu společnosti Amati. Odpůrci, kteří sepsali petici, se obávají ohrožení zdraví a bezpečnosti lidí a zhoršení životního prostředí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Přestože záměr rozšířit výrobu farmaceutických produktů prošel zjišťovacím řízením o posuzování vlivů na životní prostředí, postavili se proti němu obyvatelé města i jeho představitelé.

„Hlavní důvod, proč jsme se rozhodli založit petiční výbor a vytvořit petici, je, že musíme jako občané chránit naše rodné město a životní prostředí, které je jednou z posledních deviz naší lokality,“ uvedla Jitka Malá z petičního výboru.

Podle jeho členů by měl být projekt posouzen také v rámci EIA, což je podrobnější vyhodnocení vlivů na životní prostředí. Podle rozhodnutí krajského úřadu to není zapotřebí.

Ve stříbrském areálu chce společnost Komoditation provádět takzvanou mikrofluidizaci, což je proces využívaný v lékárenském průmyslu k výrobě emulzí.

Redakce MF DNES se opakovaně pokusila investora projektu oslovit - po telefonu i návštěvou na místě. Vyjádření od něj ale nezískala.

K projektu se vyslovila Česká inspekce životního prostředí i Krajská hygienická stanice. Ani jedna z těchto institucí k věci neměla připomínky.

„Byl vydán závěr zjišťovacího řízení, že záměr nemá významný vliv na životní prostředí a zdraví lidí a nebude dále posuzován,“ píše se v rozhodnutí.

Proti tomu podalo protest město Stříbro. „Odvolání města Stříbra bylo vyhodnoceno jako nepřípustné. Tím pro Krajský úřad Plzeňského kraje záležitost končí, rozhodnutí o závěru zjišťovacího řízení nabylo právní moci,“ sdělila mluvčí krajského úřadu Alena Marešová.

Podle zákona zástupci měst a obcí právo podat odvolání nemají. „Mohou to udělat pouze spolky, zabývající se ekologií s dobou existence minimálně tři roky nebo skupina 200 osob, které mohou vznášet připomínky,“ vysvětluje Jitka Malá.

Stříbro proto podle slov starosty Karla Lukeše trochu spoléhalo na to, že se proti záměru ozvou občané. To se také stalo.

„Jinak jde o soukromý záměr na soukromém pozemku, takže město příliš možností, jak do něj zasáhnout, nemá,“ dodal Lukeš. Město se ale může zapojit do následného územního řízení.

Petici mohou lidé podepsat na několika místech ve městě

K projektu mají místní několik připomínek. „Stavební úpravy mají být prováděny na území se silnou kontaminací podloží. Je tam poddolované území a možné zásahy mohou změnit hydrogeologické poměry a může dojít ke změně vodního cyklu průsaku. To by mohlo vést ke kontaminaci spodní vody. Nedaleko je řeka Mže,“ zmiňuje jednu z námitek Jitka Malá.

Dále se domnívá, že pokud by se výroba skutečně rozšířila, zatíží oblast kamionová doprava. Při výrobě by se navíc měly používat i vysoce toxické látky, jako je například toluen. „Chemický provoz může ohrozit zdraví a bezpečnost občanů, zhoršit životní prostředí,“ doplňuje Jitka Malá.

Kolik lidí zatím petici podepsalo, přesně neví. „Archy jsou umístěny na různých místech ve Stříbře,“ dodala Malá.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Na Domažlicku hořel dům, nejspíš ho zapálila psychicky nemocná obyvatelka

Požár rodinného domu v Újezdu Sv. Kříže na Domažlicku zaměstnal ve středu ráno...

Několik hasičských jednotek bojovalo dopoledne s požárem rodinného domu v Újezdě Svatého Kříže na Domažlicku. Požár...

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku. (19. ledna 2016)

V rámci festivalu Industry Open se veřejnosti od pátku do neděle otevřou po Plzeňském kraji brány do míst, kam se běžně...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz