Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plzeňská nemocnice buduje psychiatrii, chce se rozšířit i o chirurgii

  9:21
Stavební práce v lochotínském pavilonu Fakultní nemocnice v Plzni, kde se nyní modernizuje urgentní příjem a buduje nová psychiatrie, by měly pokračovat dalších několik let. Nemocnice chce postavit také pavilon chirurgických oborů se 450 lůžky.

Stavební práce u Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně jen tak neskončí. Nyní se buduje nový pavilon psychiatrie. V plánu je také pavilon chirurgických oborů. (9. 1. 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Fakultní nemocnice v Plzni (FN) už vybrala zpracovatele projektové dokumentace na nový pavilon chirurgických oborů za dvě miliardy korun. „Pokud vše půjde dobře, měla by mít nemocnice projekty hotové ještě letos a připraví výběrové řízení na zhotovitele stavby se 450 lůžky,“ uvedl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Od roku 2015 je stavba pavilonu chirurgie na seznamu strategických investic vlády. Hotová by měla být do roku 2023 a bude v ní chirurgie, ortopedie, neurochirurgie, urologie a ARO.

Na dvanáctipatrový pavilon byla zpracována funkčně dispoziční technická studie. Zpracovala ji firma K4, která pracovala i na podkladech pro onkologický pavilon fakultní nemocnice.

„Ke konci roku jsme finišovali soutěž na zpracovatele projektové dokumentace. Když všechno dobře dopadne, mohlo by se na konci ledna začít kreslit,“ řekl Šimánek s tím, že projekt by měl rád na stole letos. Náklady na zpracování projektu budou kolem 90 milionů korun. Z dvoumiliardových nákladů stát zaplatí 70 procent, zbytek uhradí nemocnice.

Kromě přípravných prací na stavbu chirurgie letos nemocnice pokračuje se stavbou psychiatrické kliniky, která má být dokončená příští rok a která bude z větší části hrazená z dotace EU. Pacienti, kteří přicházejí například vchodem A, už mohou z oken pozorovat průběh prací.

Čtyřpatrová stavba bude navazovat na tuto nejstarší budovu, se vchodem A bude propojená mostem. Pacientům, kterých přibývá, by měla přinést větší komfort. „Nyní máme 74 lůžek, v novém pavilonu jich bude 90,“ přiblížil již dříve přednosta psychiatrické kliniky Jan Vevera.

Hlavní změnou ale podle něj bude více stacionářů, díky kterým by pacienti neměli v nemocnici trávit tolik času a přitom dostanou stejný podíl léčby.

„Mnohem dříve je budeme odesílat domů, ale jen na večery. Během dne je budeme nadále léčit ve stacionářích,“ sdělil Vevera. „Šlo nám o co největší rozšíření ambulantního provozu,“ sdělil Šimánek. Součástí ambulantního traktu budou i dílny pro arte a muzikoterapii.

Nemocnice letos v dubnu také dokončí stomilionovou rekonstrukci centrálního příjmu, na kterou také získala dotaci. Přinese větší komfort pro pacienty i zdravotníky, jiný systém rozřazování a ošetřování nemocných podle závažnosti jejich zdravotního stavu a zkrácení čekací doby na ošetření.

Nově vznikne už v příjmu akutní zóna s 13 observačními lůžky, na kterých bude možné monitorovat pacientův stav.

Více než roční rekonstrukce přijde na sto milionů korun. „Bude to unikátní v tom, že pacient, který bude přicházet, bude ošetřován podle naléhavosti. Bude to etapové ošetřování,“ řekl Šimánek.

Nemocnice má nyní takzvanou emergency pro pacienty v bezprostředním ohrožení života. Pak jsou standardní ambulance. Lidé v nich čekají na ošetření, když ale mají problém na pomezí více oborů, musejí mnohdy přečkat u různých ambulancí v několika frontách. „A to je špatně. Jde nám o to dát určitý prvek mezi emergency a akutní ambulanci,“ uvedl ředitel.

Vznikne tak recepce, ve které bude sestra pod dozorem lékaře urgentního příjmu třídit pacienty podle naléhavosti a volat k nim příslušné odborníky. Ti pak rozhodnou buď o ambulantním ošetření, nebo hospitalizaci.

Pokud bude mít pacient problém na pomezí oborů, specialisté si ho osobně i s veškerou dokumentací předají, a nemocný tak nebude muset čekat před několika ambulancemi jako dosud. Na urgentním příjmu bude pracovat lékař intenzivista, který bude akutního pacienta monitorovat a bude řídit tým.

„Dále tam budou k dispozici dva chirurgové, dva internisté, jeden kardiolog a jeden traumatolog,“ řekl Šimánek.

Takový systém urgentní péče a třídění pacientů je podle něj jen v Brně Bohunicích. „Funguje to tam velice dobře, nejsou zácpy, lidé nečekají zbytečně dlouho v čekárnách,“ dodal.

Centrálním příjmem lochotínské části fakultní nemocnice projde ročně přes 40 tisíc pacientů.

  • Nejčtenější

Milá Zagorka, brojleři a Červený Hrádek. Od Jakešova blábolení uplynulo 35 let

Uběhlo pětatřicet let a slavný projev tehdejší šéfa komunistů Miloše Jakeše a jednoho z nejmocnějších mužů té doby zní přesto stále stejně neuvěřitelně. Zmatené blábolení, kolik berou populární...

17. července 2024  7:49

U Postřekova hořela skládka pneumatik. Kolabovali hasiči, oheň už se nešíří

Hasiči kolem 15:30 lokalizovali požár hromady pneumatik a rodinného domu v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku. Hořet začalo po poledni a požár se rozšířil na okolní budovy, vzhledem k počtu...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  19:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší požár za poslední roky, řekli hasiči. U Postřekova jich několik zkolabovalo

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do výšky 15 metrů. V obci shořelo několik nemovitostí. Nejvíce byla zasažena stodola, sousední dům byl...

21. července 2024  19:32

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lounsku se srazil minibus s autem, mezi zraněnými jsou ženy z věznice

Nehoda minibusu a osobního auta u Lubence na Lounsku si dnes odpoledne vyžádala dvanáct zraněných. Čtyři lidi s podezřením na středně vážná až vážná zranění odvezli záchranáři do nemocnice v Mostě. V...

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  17:04

Dálnici D5 uzavřela nehoda tří kamionů. Jeden z řidičů srážku nepřežil

Dálnici D5 na 67,5 km ve směru na Rozvadov uzavřela ve středu odpoledne dopravní nehoda tří kamionů. Informovali o tom policisté a hasiči na síti X. Jednoho muže záchranáři převezli se středně těžkým...

24. července 2024  18:39,  aktualizováno  18:52

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

Muž z Plzeňska vyhrožoval své ženě zabitím, došla si pro něj zásahovka

Zásahová jednotka zadržela ve středu odpoledne v Horní Bříze na Plzeňsku muže, který vyhrožoval své manželce zabitím. Kriminalisté u něj našli několik střelných zbraní včetně střeliva.

24. července 2024  15:50

Čtrnáctiletá dívka z Tachovska odjela se známým do Německa, hledá ji policie

Policisté pátrají po čtrnáctileté Michaele Janovské z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končí....

24. července 2024  14:15

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...