Fakultní nemocnice má nový urgentní příjem, lidem slibuje kratší čekání

  16:22aktualizováno  16:22
Především menší čekací doby pro pacienty má přinést nově otevřený urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. Je zde recepce, kde pacienty roztřídí podle naléhavosti. Nově funguje i takzvaná akutní zóna s lůžky, na kterých budou lékaři monitorovat stav pacientů.

Urgentní příjem, který vznikl rozšířením původního centrálního příjmu u vchodu C, bude sloužit jako modelové pro další nemocnice. Podobné pracoviště má totiž jen minimum velkých nemocnic v Česku, při otevření to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Urgentní příjem přinese hlavně menší čekací doby pro pacienty. Dosud měla nemocnice takzvanou emergency pro pacienty v bezprostředním ohrožení života a k tomu standardní ambulance.

Lidé v nich čekali na ošetření, když ale měli problém na pomezí více oborů, museli mnohdy čekat u různých ambulancí v několika frontách.

Nově tedy vznikla recepce, kde sestra pod dozorem lékaře urgentního příjmu třídí pacienty dle naléhavosti a volá je k příslušnému odborníkovi pomocí elektronického systému. Ten pak rozhodne buď o ambulantním ošetření, nebo hospitalizaci.

Pokud má pacient problém na pomezí oborů, specialisté si ho osobně i s veškerou dokumentací předávají, a nemocný tak nemusí čekat před několika ambulancemi jako dosud.

Nově je na příjmu i akutní zóna s třinácti observačními neboli akutními lůžky, na kterých bude možné monitorovat pacientův stav. „Ušetří to některým lidem hospitalizaci,“ uvedl přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Jan Beneš.

Fotogalerie

„Když přijde pacient s alergickou reakcí, stačí mu zhruba dvanáct hodin takzvané observace, musí zkrátka setrvat na monitorovacím lůžku. Dříve by musel být přijat do intenzivní péče, kde den stojí kolem 15 tisíc korun, my ho tu ošetříme, vyšetříme a po dvanácti hodinách propustíme. Druhý den může jít za svým praktikem na kontrolu, nebo rovnou do práce,“ popsal Beneš jeden z případů s připomínkou, že se tím šetří zdravotnímu systému peníze.

Na druhou stranu ale systém stojí i peníze navíc. Na pracoviště s třinácti lůžky  museli přijmout pět lékařů a deset dalších nelékařských pracovníků.

„Naším zájmem je, aby byli pacienti po vstupu řádně roztříděni, aby věděli, co je čeká. Je třeba je roztřídit na pacienty, kteří potřebují urgentní péči a pacienty, kteří přicházejí s méně závažným onemocněním a mohou vyčkat,“ doplnil ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Součástí je ambulance praktického lékaře, který řeší horečky, bolesti hlavy či zad. Na urgentním příjmu je i pohotovostní služba. Vojtěch uvedl, že urgentní příjem přesně zapadá do koncepce, kterou ministerstvo představilo před několika týdny.

„Je to první koncepce v historii urgentní péče v Česku, kdy chceme pevně stanovit státem garantovanou síť urgentních příjmů,“ sdělil ministr.

„Síť bude jasně stanovena a jasně hrazena. Od příštího roku dostanete 30 milionů korun navíc nad rámec standardní úhrady péče, bude to injekce na podporu příjmu tohoto typu. K tomu za každého pacienta, který přijede sanitkou, dostanete tisíc korun,“ popsal Vojtěch, který si myslí, že platby budou motivací pro další nemocnice, aby urgentní příjmy budovaly.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Nevím, kdo to psal, říká žena souzená za nenávistný komentář o běžencích

Plzeňský okresní soud se začal zabývat nenávistným komentářem, který podle žalobce napsala na Facebook loni v únoru...

S Gottem jsem se plavila na lodi Costa Concordia, vzpomíná věrná fanynka

Drahomíra Šteinerová z Plzeňska se zamilovala do písní Karla Gotta už jako malá. V roce 1995 se stala členkou...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Radbuza může být náhradní zdroj vody pro Plzeň, město na to však nemá

Nedávný únik nebezpečných látek do řeky Úhlavy zdůraznil potřebu náhradního zdroje pitné vody pro Plzeň. Už před 13...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Motorkářka se srazila s odbočujícím náklaďákem, zůstala v bezvědomí

V bezvědomí a s těžkými zraněními převezli záchranáři do nemocnice třiatřicetiletou motorkářku, která bourala na...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz