Nedovolte postavit obří obchodní centrum, vyzvali experti radní v Plzni

  16:09aktualizováno  16:09
Proti návrhu obřího obchodního centra Corso uprostřed Plzně se zvedl další velmi silný hlas. K zastavení projektu vyzývají experti, které si pro jednání s investorem vybralo vedení radnice.

Pohled na staveniště obchodního centra Corso v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Projekt obchodního komplexu, který chce v oblasti, kde stál Dům kultury Inwest, postavit společnost Amádeus Real, od začátku naráží na odpor laické i odborné veřejnosti. Lidé se obávají, že obrovské nákupní i administrativní centrum vysaje život ze středu města a ublíží životnímu prostředí.

Vedení města tvrdilo, že nemůže stavbě na soukromém pozemku zabránit. Nicméně kvůli projektu ustanovilo skupinu expertů, kteří měli dohodnout přijatelnější podobu stavby, aby nepůsobila jako obrovský blok, který zničí ráz centra Plzně. Investor měl stavbu rozčlenit.

Odborníci zastupující město nyní uznali, že firma Amádeus tvář stavby do Americké třídy rozčlenila. Ale především doporučili vedení města, aby se pokusilo přesvědčit investora, aby ustoupil od plánu stavět tak veliký obchodní komplex.

Proti projektu navíc vystupují aktivisté, kteří nasbírali přes 15 tisíc podpisů Plzeňanů pod návrh na vyhlášení referenda o projektu. Zastupitelé však referendum vyhlásit odmítli, přestože magistrát návrh uznal jako bezvadný. O věci tedy rozhodne soud a je pravděpodobné, že referendum nařídí.

Architekt Jan Soukup, člen skupiny expertů, kteří jednali s investorem, je přesvědčen, že se vedení města má nyní pokusit s firmou Amádeus dohodnout podstatnou změnu jejího záměru.

Soukup připustil, že investor svůj návrh vylepšil, ale architekt považuje za zásadní chybu, že má v centru Plzně vzniknout tak veliké obchodní zařízení. Corso Americká má mít zhruba 35 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch.

Zásadní problém vidí architekti ve velikosti stavby

"Hlavní problém není ve vzhledu té stavby. Zásadní problém je, že má být obrovská. Myslím, že už si to uvědomuje investor i vedení města. Myslím, že je vhodné, aby se radnice opřela o negativní stanovisko více než 15 tisíc lidí a zahájila jednání o tom, aby se záměr investora zrevidoval. To jsme radním ve stanovisku naší skupiny napsali," prohlásil Soukup.

Corso Americká

Obchodní dům vzniká na místě bývalého Domu kultury Inwest, který od dubna likvidují bagry.

Aktivisté sehnali 15 tisíc podpisů pod návrh referenda, které má stavbu zastavit. O referendu zřejmě rozhodne soud.

Město vyzvalo investora k úpravě projektu. Nový návrh je přijatelnější, experti přesto doporučují dát stavbě stopku.

Ten patří k lidem, kteří se obávají, že by obchodní komplex vylidnil střed Plzně a způsobil zánik menších prodejen. "Domnívám se, že cesta k dohodě s investorem existuje. Možná se to nepovede a vedení města pak může říct, že se snažilo. Ale není možné se předem tvářit, že to nepůjde, a nedělat nic," řekl Soukup.
 
Primátor Plzně Martin Baxa (ODS) řekl, že vedení města bude se členy expertní skupiny o jejich požadavku jednat. "Měli bychom zvážit další postup. V atmosféře, která kolem projektu vládne, by to bylo dobré," uvedl Baxa.

Primátor nevyloučil, že by mohla existovat možnost, že se projekt ještě změní. "Iniciativu pana architekta Soukupa a odborné skupiny vítám," konstatoval Baxa.
 
Zástupce firmy Amádeus Jan Petřík řekl, že se firma k vývoji situace vyjádří, až obdrží oficiálně požadavek města nebo vyjádření odborné skupiny. "Zatím o tom nic nevíme, a tak nejsem schopen reagovat. Zatím jsme se ke všem návrhům ze strany města stavěli vstřícně, ale když je teď po všem a přichází další požadavek, tak je to složité," konstatoval Petřík.

Místo, kde má vyrůst obří obchodní centrum

Místo, kde má vyrůst obří obchodní centrum

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Dětem z Plzeňska brzy začnou prázdniny. Sněhu je dost, hlásí skiareály

Školákům z Plzně, Plzně-severu a jihu začnou jarní prázdniny. Volného času by...

I přes několikadenní oteplení je na horách stále sněhu dost. Všechny lyžařské areály v Plzeňském kraji jsou v provozu....

Ve sněhu na horách je dost vody. Zemědělci doufají, že zůstane v krajině

Sněhová nadílka přilákala na Železnorudsko davy běžkařů. V neděli ale horská...

Na Šumavě ve výškách nad tisíc metrů leží podle nejaktuálnějších měření Českého hydrometeorologického ústavu od 80 do...

Osmdesátník odmítl zaplatit za orální sex, prostitutka volala policii

Ilustrační snímek

Na muže zákona se v úterý obrátila s žádostí o pomoc prostitutka z Domažlicka. Osmdesátiletý zákazník jí totiž po...

Najdete na iDNES.cz