Divocí poníci se válí v prachové lázni, užívají si v tůních nebo blátě

  9:00aktualizováno  9:00
Exmoorští poníci, kteří téměř rok spásají trávu v přírodní rezervaci Šlovický vrch u Dobřan na Plzeňsku, se v parných dnech nejraději válí v prachové lázni, blátě nebo v tůních. Podle pastevce si šestice hřebců vybírá v unikátním biotopu tu nejlepší potravu, která je zrovna k dispozici. 

Na území velkém asi třicet hektarů s unikátním biotopem, které patří do evropsky významné lokality Natura 2000, se poníci zabydleli loni v září.

Hřebci se vydávají na větší nebo menší okruhy, trasu volí podle počasí i druhu porostu. V horkých dnech se daleko více zdržují v dřevěném přístřešku, s oblibou se vyválí v tůních nebo si dají prachovou lázeň.

Podle pastevce Václava Kopky si šest poníků vybírá vždy tu nejlepší potravu, která je zrovna k dispozici.

„Teď si berou hlavně zelené. Před měsícem jsme jim zpřístupnili část, kam dříve nemohli kvůli příliš malým stromkům, ale ještě do ní vůbec nedošli. I když jsou trasy nahodilé, vždycky jde o nějaký okruh,“ nastínil muž, který pravidelně zapisuje, kudy zvířata šla.

Zdá se, že mezi oblíbené pochutiny divokých koní patří kromě trávy rovněž třešně a jehličí borovic. „Trnky, hlohu nebo šípku si zatím jen tak lehce zobnou. Většinou je začnou žrát, když napadne sníh a k trávě se už nedostanou,“ doplnil Kopka.

V parném létě nacházejí hřebci nejraději stinné útočiště v dřevěném přístřešku malé ohrady.

„Na přímém sluníčku se zdrží jen hodinu, pak se vracejí. Nedaleko mají prachovou lázeň, ve které se vyválí, stejně jako v blátě nebo tůních,“ popsal Kopka. Doplnil, že zvířata si vytvořila jedno místo u ohrady, kam všechna chodí kálet.

Návštěvníci mají na Šlovický vrch volný vstup. Protože jsou koně divocí, nesmí se k nim moc přiblížit, aby je nevyplašili. Nejblíže, asi na metr a půl, k sobě poníci pustí pastevce. Ten musí pohledem zkontrolovat jejich zdravotní stav.

Fotogalerie

Vedení Dobřan tady plánuje udělat naučnou stezku spojenou s armádou, která prostory využívala už od konce 18. století. Vojáci někdejší cvičiště opustili po revoluci.

Díky tomu vznikla směs luk, křovin, lesíků, tůní a ploch s holou půdou či skálou. Na území se vyskytuje mnoho vzácných či ohrožených druhů rostlin a živočichů. Rostou zde například hrachor trávolistý a hvozdíček prorostlý, žijí modrásek jetelový, kuňka žlutobřichá, korýši připomínající trilobity, žábronožka letní, skřivan lesní.

„Chceme sem také umístit questingovou hru, což je vlastně taková stopovačka. Rádi bychom sem protáhli cestu z nádraží, protože evidujeme poměrně velký zájem z plzeňských škol,“ konstatoval dobřanský starosta Martin Sobotka.

Na Šlovickém vrchu se v září uskuteční Predator Race

Úpravy se zřejmě dočká i řídicí věž na kopci nedaleko vstupu, u níž vznikne zastřešená venkovní třída.

Areál však slouží i různým sportovním spolkům, které na Šlovickém vrchu pořádají například závody terénních vozů, motorek, čtyřkolek, sajdkár či horských kol.

„V září se tady poprvé uskuteční Predator Race. Koně jsou pak zavření v ohradě. Na akce jsou zvyklí už z Milovic, odkud jsme je přivezli a kde se podobné soutěže konají pravidelně,“ sdělil starosta.

V úvahu připadá, že se počet exmoorských poníků ještě zvýší, eventuálně k nim přibudou ovce nebo kozy. „Až zajedeme současný provoz, budeme schopni říct, jaký bude další rozvoj,“ uzavřel Sobotka.

Divocí koně se postarají o zeleň v bývalém vojenském prostoru (30. 9. 2018)

Nejčtenější

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Záchranáři desítky minut oživovali dítě po domácím porodu. Marně

Ilustrační snímek

Smrtí právě narozeného dítěte po domácím porodu na Plzeňsku se od nedělního rána zabývají policisté. Přestože přivolaní...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Další z rubriky

Řidiči v obci zničili úplně nové obrubníky, škoda dosahuje 1,5 milionu

Dělníci pracují na opravě silnice v Horní Bříze, na které někdo poničil nově...

Škodu za půldruhého milionu korun způsobili před několika dny na silnici v Horní Bříze na Plzeňsku zatím neznámí...

Na plzeňském Létofestu zahrají Wanastowi Vjecy, Mig 21 i Mandrage

Trutnoff 2014: MIG 21 (Jiří Macháček)

Sezona letních hudebních festivalů se pomalu blíží ke konci. Nejméně jedna velká akce se ale v Plzni ještě uskuteční....

Útočník na ulici osahával ženu a chtěl ji znásilnit, zachránil ji křik

Neznámý muž se v Plzni pokusil znásilnit dívku. Vodítkem při pátrání je pro...

Policisté v Plzni pátrají po muži, který se v centru města pokusil znásilnit ženu. Ta útok odvrátila, když začala...

Najdete na iDNES.cz