Plzeňská show přišla na 22 milionů, účet některé zastupitele překvapil

  6:05aktualizováno  6:05
Zastupitelé Plzně dostali detailní vyúčtování zahajovací show Evropského hlavního města kultury a někteří se podivili. Například přenos z náměstí a pronájem LED obrazovek vyšel na dva miliony. Pronájem obří loutky stál půl milionu, další desetitisíce dostali lidé, kteří ji ovládali.

Zahajovací show roku kultury sledovalo v centru Plzně asi 25 tisíc lidí. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Slavnostní zahájení projektu Evropské hlavní město kultury (EHMK) stálo 22 milionů korun. Detailní vyúčtování dostali zastupitelé před svým čtvrtečním zasedáním a někteří neskrývali údiv.

„Našel jsem dvě položky, které se mi na první pohled nezdály úplně v pořádku,“ sdělil například Roman Zarzycký z hnutí ANO, předseda kontrolního výboru zastupitelstva. Do příštího jednání zastupitelstva chce nechat vypracovat analýzu, která jednotlivé položky rozpočtu porovná.

Zahajovací show roku kultury

Už nyní ale zmiňuje především 400 tisíc korun za autorský honorář pro Jiřího Suchého, Dana Bártu, Davida Kollera a Terezu Hálovou.

„Možná Tereza Hálová stála 200 tisíc korun, ale vůbec nevím, kdo to je,“ řekl na jednání zastupitelstva a dodal, že druhou možností je, že by zbylí umělci zdražili. „Vycházel jsem z mé předchozí zkušenosti v médiích,“ osvětlil Zarzycký.

Podivoval se také nad náklady na pronájem LED obrazovek (1,1 milionu korun) a výrobu přenosu (900 tisíc korun).

Další opoziční zastupitel Petr Suchý z TOP 09 v této souvislosti připomněl, že při fotbalových přenosech na náměstí stála obrazovka 50 tisíc.

„Podal jsem žádost o vysvětlení. Chtěl jsem, aby mi některé části rozklíčovali. Některé částky pochybnosti vzbuzují. Týká se to hlavně techniky a částečně produkce,“ říká Suchý s tím, že například produkce průvodů byla vyčíslena na 650 tisíc korun a nezajišťovala ji přímo společnost Plzeň 2015.

Zatím se však chce vyhnout hodnocení, zda ta či ona položka v rozpočtu byla drahá. „Chci to vysvětlit. Možná se ukáže, že je všechno v pořádku,“ připouští Petr Suchý.

Rozpočet zahájení EHMK

Příklady nákladů, jejichž výše budí otázky:
Koller, Suchý, Bárta, Hálová 408 150 Kč
Honorář Plzeňská filharmonie 170 610 Kč
Projektory 1 899 700 Kč
Vypnutí reklamní obrazovky 38 671 Kč
LED obrazovky včetně rozvodů, přenosu a zvuku 1 110 780 Kč 
Výroba přenosu na obrazovky 907 500 Kč
Pronájem loutky 500 000 Kč
Loutka – zahájení 54 821 Kč
Loutka – lidi na ovládání 123 500 Kč
Průvody – dramaturgie, účinkující, produkce, koordinace 650 000 Kč

Výdaje celkem 22 219 950 Kč

Ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek ale jejich kritické výtky odmítá. „Já si za tím rozpočtem stojím,“ reaguje a dodává, že všechny zakázky nad 20 tisíc korun podepisoval, a po celou dobu tedy věděl, co se na zahájení chystá.

„Mám pocit, že jsme vybírali moudře tak, abychom zajistili kvalitu, kterou si takhle velký projekt zaslouží. Důkazem je, že jsme zvládli bez většího zaškobrtnutí uspořádat zahájení a myslím si, že to důležité je, že se nakoupily věci transparentně, ekonomicky rozumně a na místě to fungovalo,“ hodnotí Suchánek.

Na připomínky zastupitelů také konkrétně reaguje. Co se týče například LED obrazovek, vzkazuje: „Soutěženo, měli jsme tři nabídky, byla to složitá technologie, obraz jsme dostávali z náměstí z přenosového vozu na pět různých obrazovek prakticky bezdrátově. Vybrali jsme nabídku nejlevnější a zároveň s výbornou kvalitou.“

Položkou, která rozpočet mírně navýšila, bylo nutné zajištění přenosu. Až na začátku prosince se totiž Plzeň 2015 dozvěděla, že ho nebude realizovat Česká televize. „Museli jsme dodržet závazek, který jsme dali návštěvníkům slavnostního zahájení,“ vysvětluje Suchánek, proč společnost najala firmu Star Works Michala Čecha.

Vyšlo to na 900 tisíc korun a zhruba o tolik byl nakonec překročen plánovaný celkový rozpočet. Na místo 21 milionů stálo zahájení 22 milionů včetně DPH. „To je myslím adekvátní částka,“ hodnotí celkový rozpočet zastupitel Petr Suchý.

Naproti tomu třeba Romana Zarzyckého suma překvapila. „Evropské hlavní město kultury má určitou kredibilitu, zahajovací ceremoniály něco stojí, ale já osobně jsem předpokládal zhruba poloviční částku,“ pozastavil se.

„Je třeba si říct, jakou hodnotu projekt má. Bohužel, zatím v České republice nedokážeme docenit jeho kulturně-společenskou hodnotu. Z ostatních evropských zemí máme obrovské ohlasy, ten projekt vnímají úplně jiným způsobem,“ říká k tomu primátor Martin Zrzavecký a dodal, že Jiří Suchánek má jeho plnou důvěru.

Zahajovací ceremoniál roku kultury se konal na náměstí Republiky 17. ledna, v centru jej sledovalo asi 25 tisíc lidí. Během show se předvedli tanečníci, hudebníci, akrobaté a k vidění byl také dosud největší videomapping v Česku.

Program vyvrcholil vystoupením provazochodce Davida Dimitriho a spuštěním nových zvonů ve věži katedrály svatého Bartoloměje.

Zahajovací show roku kultury v Plzni (17. ledna 2015)

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Muž vyhrožoval školce kvůli panence tmavé pleti, u soudů nepochodil

Každá panenka má nějaký rys, který ve společnosti vede k diskriminaci.

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který byl stíhaný za to, že napsal anonymní e-mail ředitelce školky kvůli panence v...

Další z rubriky

Nikdo mě nechtěl zaměstnat, říká muž zproštěný viny z podpálení benzinky

Obžalovaný Nikola Raduljev si u soudu před novináři zakrýval obličej. Vlevo na...

Čtyři roky žil pětadvacetiletý Nikola Raduljev s nálepkou žháře, který podpálil sklad u čerpací stanice v Horšovském...

Lupič na Plzeňsku přepadl čtyři pošty, dříve byl za to samé odsouzen

Muže obviněného z přepadení čtyř pošt hlídají policisté v budově soudu před...

Kriminalisté dopadli lupiče, který od loňského října přepadl na Plzeňsku a Domažlicku čtyři pošty. Odnesl si desítky...

O Zelenou Horu se zajímá kraj, na zámku chce rukopis i muzeum pétépáků

Zámek Zelená Hora u Nepomuku.

Na zámku Zelená Hora na Plzeňsku, který proslavil zfilmovaný satirický román Miloslava Švandrlíka Černí baroni, by...

Najdete na iDNES.cz