Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Bachař dal drzému vězni pěstí. Podle soudu to není trestný čin

  11:49
Krajský soud v Plzni dnes zprostil obžaloby dozorce Jana Pravečku, kterého žalobce vinil ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu bachař nepřiměřeně zareagoval na drzého vězně, který odmítl splnil jeho pokyn, a dal mu pěstí.

Dozorce Jan Praveček se odvolal proti trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele. (26. 5. 2022) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Fyzickému napadení v listopadu 2020 ve věznici v Ostrově nad Ohří předcházela situace, kdy jeden z vězňů se dostal do konfliktu se skladníkem. Dozorce Jan Praveček mu řekl, aby se vrátil k práci, on ale odmítl uposlechnout.

„Obžalovaný k poškozenému následně přikročil, úderem pěstí jej udeřil do obličeje a smýkl s ním o stěnu chodby,“ viní pětačtyřicetiletého dozorce státní zástupce.

Tím se podle Okresního soudu v Karlových Varech dopustil zneužití pravomoci úřední osoby a letos v únoru ho potrestal dvanácti měsíci vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců.

Krajský soud v Plzni dnes ale rozsudek okresního soudu, proti kterému se dozorce odvolal, zrušil s tím, že skutek není trestným činem, ale mohl by být kázeňským přestupkem. Z tohoto důvodu celou věc postupuje řediteli věznice v Ostrově nad Ohří. Rozsudek je pravomocný.

Trestný čin to není, možná jen přestupek

„Dospěli jsme k závěru, že obžalovaný jednal v situaci, kdy poškozený, který je mnohokrát trestaný i pro násilnou trestnou činnost, nerespektoval pokyny. Nicméně se domníváme, že takto příslušník vězeňské služby postupovat nemá a nesmí. To, že vzal spravedlnost do svých rukou, je neakceptovatelné. Proto je tu stále možnost postihu za přestupek podle zákona o bezpečnostních službách, pokud ředitel věznice dospěje ke stejnému závěru jako soud,“ odůvodnil zprošťující verdikt soud.

Důkazem jednání, kvůli kterému Praveček stanul před soudem, byl záznam z bezpečnostní kamery. Sice byl pořízen bez zvuku, ale je na něm vidět, jak rány pěstí směřují na obličej odsouzeného a pak s ním dozorce smýkne na protější stranu.

Dvaadvacetiletý odsouzený přitom stál nečinně v rohu a nijak se nesnažil příslušníka vězeňské služby napadnout. Vězeň je v zařízení veden jako problémový, v rejstříku trestů má deset záznamů, odsouzený byl například i za loupež.

I když okresní soud nezpochybnil, že se vězeň choval drze a bez respektu k příslušníkovi vězeňské služby, měl dozorce Jan Praveček řešit jeho nevhodné chování jiným způsobem. Místo toho situaci emočně nezvládl a jednal impulsivně a nepřiměřeně.

Se závěrem okresního soudu nesouhlasil dozorcův obhájce Jan Vanke. Podle něj se Praveček ničím neprovinil. „Klient trvá na tom, že prostředky použil zákonně, legitimně. Domnívá se, že nemůže být stíhán za plnění zákonných povinností. Pokud někdo porušuje předpisy ve věznici, má zákonnou povinnost zasáhnout,“ hájil dozorce jeho obhájce.

Pěst to nebyla, jen otevřená dlaň

Podle něj na záznamu z kamery chybí, co incidentu předcházelo. Obhájce upozornil, že kdyby byl pořízen i audiozáznam, bylo by na něm slyšet, jak je vězeň vulgární.

„Mému klientovi nezbylo nic jiného, než dosáhnout toho, aby vězeň upustil od svého jednání. Několikrát ho vyzval, nepomohla ani zákonná výzva jménem zákona. I sám poškozený přiznal, že porušoval předpisy a zákon a přijal trest 13 dní na speciálním oddělení,“ uvedl dnes obhájce s tím, že dozorce se tak nedopustil trestného činu.

Upozornil také na to, že bachař nepoužil pěst, ale otevřenou dlaň. „Pokud by to byla rána pěstí, utrpěl by poškozený závažnější poranění, než jen oděrku na vnitřní straně rtu,“ domnívá se.

Praveček není ve věznici mezi odsouzenými příliš oblíbený, protože netoleruje žádné jejich přešlapy. „Za každé porušování předpisů rozdává kázeňské tresty. Dbá na to, aby si precizně plnili své povinnosti v rámci vnitřního řádu věznice,“ uvedl obhájce.

Státní zástupce souhlasil s výší trestu, jakou okresní soud v únoru vyměřil. Navrhoval proto, aby bylo odvolání druhé strany zamítnuto.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje

Soutěž Život je změna, a pro zahradu to platí každičký den. A pokud ji budujete u chalupy na venkově, kde je na čem stavět, a...

Opilec si spletl cestu a jel po tramvajových kolejích. Zastavil ho strážník

Potkat na tramvajových kolejích auto, není v Plzni nic neobvyklého. Je to dokonce tak časté, že místní dopravní podnik...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...