Firmy na Plzeňsku dávají zaměstnancům na léto peníze i volno navíc

  9:24aktualizováno  9:24
Západočeské firmy a instituce dopřávají svým zaměstnancům až osm týdnů dovolené. Štědřejší zaměstnavatelé pak před dovolenou přispívají penězi nebo svými výrobky v hodnotě přesahující až patnáct tisíc korun. S volnem na tom jsou nejlépe univerzitní učitelé, nejhůř naopak zemědělci.
Firmy svým zaměstnancům přispívají na dovolenou finančně i materiálně. (Ilustrační snímek)

Firmy svým zaměstnancům přispívají na dovolenou finančně i materiálně. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Osm týdnů dovolené si během roku mohou vybrat akademičtí pracovníci. Ostatní mají nárok na pět," sdělila mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Jarmila Kvapilová. Téměř všichni si pak berou povinně volno mezi Vánocemi a Novým rokem.

Příjemných šest týdnů dovolené zajišťuje kolektivní smlouva zaměstnancům likérky Stock Božkov nebo Českých drah. Výjimkou jsou strojvedoucí, kteří si mohou vybrat o pár dní navíc. "Jedenkrát za dva roky mají nárok na dvoutýdenní ozdravný pobyt," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Jak zaměstnavatelé přilepšují lidem

Dva měsíce volna mají v létě akademičtí pracovníci.

Týdny navíc mají železničáři, hasiči či policisté, ale také zaměstnanci Prazdroje, Škodovky, teplárny či fakultní nemocnice.

Božkovská likérka dává na léto půlku 13. platu, několika tisíci přispívá třeba i magistrát či fakultní nemocnice.

Prazdroj kromě peněz vybavuje zaměstnance na léto i svými výrobky.

Třicet dnů dovolené mohou čerpat také policisté či hasiči. "Denní příslušníci mají pět týdnů. Ti, co se střídají po dvou dnech volna ve 24tihodinových směnách, si vybírají volno za 14 směn," vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Nejčastěji dopřávají západočeští zaměstnavatelé svým lidem pět týdnů dovolené. To je o jeden navíc, než zaručuje zákoník práce. Bonus pěti volných dnů navíc dostávají například pracovníci Plzeňského Prazdroje, Škody Power, sousední Škody Transportation nebo v plzeňské fakultní nemocnici. Dává je také Plzeňská teplárenská. "Ženám pečujícím o děti do 15 let přidáváme ještě další dva dny," doplnila mluvčí teplárny Petra Siegrová.

Pět bonusových dnů mají také magistrátní úředníci a všichni pracovníci Divadla J. K. Tyla. Komorní i Velké divadlo sice zůstávají zavřená po oba prázdninové měsíce, ale herci, baletky, operní pěvci a další umělci nastupují zpět do práce začátkem srpna. "Do zahájení nové divadelní sezony chodí na takzvané oprašovací zkoušky, kde si opakují starší role. Také se učí a zkouší nové role," řekla mluvčí DJKT Eva Ichová.

Nejméně volna ze všech Západočechů, čtyři týdny, dostávají zemědělci. Kromě toho ještě mohou na dovolenou v létě zapomenout. O prázdninách totiž vrcholí žně a farmáři pracují takříkajíc "od nevidím do nevidím". Dovolenou si proto mohou vybrat buď v prvním pololetí, nebo až v zimě.

Firmy umí lidem přilepšit, a to nejen penězi

Vedle pár volných dní nebo týdnů navíc přispívají štědřejší zaměstnavatelé na dovolenou i penězi. Polovinu třináctého platu dostane již za pár dní na účet na 160 zaměstnanců Stock Božkov. "Druhou část jim firma vyplatí před Vánocemi," potvrdil mediální zástupce likérky Jiří Janoušek.

Třítisícový příspěvek dostanou na letní dovolenou magistrátní úředníci. Čtyři tisíce připlácela každoročně lékařům, sestrám a ostatním pracovníkům plzeňská fakultní nemocnice. "Díky výborným hospodářským výsledkům to bude letos 4 200 korun pro ty zaměstnance, kteří u nás odpracovali minimálně dva roky," oznámila mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

Na příspěvek na dovolenou se mohou těšit i pracovníci Plzeňské teplárenské. "Jeho výše závisí na tom, zda zaměstnanec plní plán," uvedla Petra Siegrová. Téměř pět tisíc korun za rok přispívá Škoda Transportation. "Je to formou takzvaných Flexipassů. Každý ze zaměstnanců si rozhodne sám, zda si poukázkami zaplatí dovolenou nebo permanentku do fitness či divadla," řekla mluvčí strojírny Lubomíra Černá.

Podobně řeší benefity pro své pracovníky Plzeňský Prazdroj. Navíc pivovarští dostanou na dovolenou tradiční balení piva. "Nový Gambrinus Originál 10° - 48 plechovek a letošní novinky, míchané nápoje z piva a přírodní ovocné šťávy," prozradil personální ředitel Ivan Balogh. Letos hodnota benefitů v Prazdroji vzrostla. Celkem na jednoho zaměstnance přesahují 16 tisíc korun.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

V Plzni testují stimulátor bloudivého nervu, pacienty jsou prasata

Testování stimulátoru bloudivého nervu provádějí plzeňští vědci na prasatech.

Vědci z Biomedicínského centra v Plzni zkoušejí na prasatech nový přístroj, který by mohl zlepšovat imunitní systém...

Po opravě prasklin vydrží dálnice D5 až čtyřicet let, slibují silničáři

Dálnici D5 od Plzně do Rozvadova čeká na jaře několik oprav. (19. 3. 2018)

Silničáři, kteří letos začnou opravovat první dva úseky dálnice D5 mezi Plzní a Rozvadovem, slibují, že díky nové...

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Najdete na iDNES.cz