„Bylo mi řečeno, že už to není operativně odstranitelné a maximálně se vše zpomalí. Řekli, že se nebavíme o létech, ale o měsících. Nemám výhled do budoucnosti. Mám strach, že se už nedožiju spravedlnosti,“ vysvětloval v září u domažlického soudu poškozený, který je vážně nemocný. Před více než rokem odmítl další onkologickou léčbu.
U soudu dnes vypovídala instrumentářka z domažlické nemocnice, která byla v létě při operaci P. H. na sále. Popisovala, jak si všechny potřebné nástroje připravuje na jeden stolek, další má na roušky a tampony.
„Břišní roušky jsou balené po pěti. Já si z originálního balení vezmu jeden balík, který je zalepený páskou, a počítám roušky. Beru je do ruky jednu po druhé. Když jako instrumentářka vidím, že máme roušek málo, vezmu další balíček. S obíhací sestrou, která je také na sále, je zase počítáme. Během operace použité roušky házíme do umyvadla. Obíhací sestra nebo sanitář je pak věší na speciální stojany na háčky,“ popisovala instrumentářka, která tuto práci dělá v domažlické nemocnici čtvrt století.
Soudkyni Kateřinu Martincovou zajímalo, jak je možné, že jedna rouška zůstala v břiše pacienta. „Od té doby nad tím přemýšlím pokaždé, když jdu na sál. Nevím, jak se to mohlo stát,“ řekla instrumentářka.
Mohly být roušky slepené?
Se slzami v očích se pak omlouvala bývalému pacientovi. „Přeji vám uzdravení. Moc mě mrzí, co se stalo,“ řekla viditelně rozrušená žena. Podle ní se občas stalo, že roušky byly v sadách od výrobce slepené.
Když v létě 2021 lékaři v Domažlicích muže operovali, akutní operace břicha mu podle dokumentace zachránila život. Při zákroku ale operatéři přehlédli roušku v břiše. Muž si pak stěžoval na bolesti břicha, při hojení z rány vytékal hnis.
V únoru 2022 vyšetření naznačovala, že rakovina je pryč. O měsíc později primář domažlické nemocnice viděl na snímku po CT vyšetření pacienta v jeho břiše kovový pásek. Ptal se pacienta, jestli omylem nesnědl třeba část obalu z paštiky nebo kousek alobalu z víčka jogurtu. Prý ho nechtěl znepokojovat, ale kdyby i po dalším měsíci byl pásek opět na snímku, chtěl operovat. To už měl prý už podezření, že to může být rouška.
Ale pacient k němu už znovu nepřišel. Až o další měsíc později mu volal lékař z klatovské nemocnice, že při kolonoskopii došlo u pacienta k proděravění střeva a při následné operaci pak vyjmuli i roušku z těla.
Pacient pak musel rok žít s vývodem ze střeva, což pro něj bylo psychicky velice náročné. Dokonce se mu hlavou honily myšlenky na sebevraždu. Několik měsíců po operaci v Klatovech pak lékaři v jeho těle diagnostikovali nové metastázy.
Primář z nemocnice v Plzni, který měl na začátku loňského roku P. H. několik měsíců v péči, podle svých slov nemůže říct, jestli spouštěčem metastází mohla být zapomenutá rouška. „Řeknu svůj osobní názor. Situaci považuji za nešťastnou s ohledem na zdravotní stav a jeho vývoj u pacienta. Nemohu ale potvrdit, že to byla příčina nebo spouštěč vzniku dalších metastáz.
Soudkyně řekla, že by případ ráda skončila nejpozději na začátku příštího roku.