Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Sestřičky převezmou část práce od lékařů, sociální služby změnu vítají

  9:37
Zdravotní sestry by měly mít v budoucnu větší kompetence. Podle novely zákona by mohly provádět základní vyšetření, které dnes vykonávají pouze lékaři. Například zavedou močový katétr či kyslíkovou terapii, nebo si poslechnou srdce a plíce. Doktorům tím ubude papírování a budou mít více času na pacienty. Začít se má u sester v domácí péči.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rozšíření kompetencí sester je součástí změn zákonů, jejichž část už projednala vláda. Organizace, které v Plzeňském kraji klienty ošetřují v domácím prostředí, na změnu čekají jako na smilování.

Třeba proto, že sestry různé zdravotnické výkony provádějí už dnes, ale nemohou je dostat zaplacené. Kdyby část práce převzaly, lékařům by například částečně odpadlo papírování a měli by více času na pacienty.

„Je to paradox. Zdravotnictví se dlouhodobě snažilo o sestry bakalářky s tím, že jsou to manažerky ve zdravotnictví. Proto větší kompetence dávno měly mít,“ uvedl ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Jitka Nováčková z tiskového odboru Ministerstva zdravotnictví uvedla, že ministerstvo již změny, které souvisejí s posílením samostatnosti a odpovědnosti všeobecných sester v systému zdravotní péče, zahájilo.

„Týká se to prostředí, kde není trvale lékař nebo kde převažuje ošetřovatelská péče a sestry se zde pohybují ve větší míře než lékaři,“ uvedla Nováčková. Týká se to podle ní i péče o pacienty s chronickými onemocněními, která je ale bezprostředně neohrožují na životě.

Sestry už spoustu výkonů dělají, ale nemají to v kompetenci

„Je to správná cesta i proto, že máme sestry vysokoškolačky a nevyužíváme jejich vzdělání. Je navíc spousta výkonů, které sestry už dnes dělají a nemají to v kompetenci. Tím by se takové úkony legalizovaly a sestry by po právu dostaly práci zaplacenou,“ popsala Bohumila Hajšmanová, ředitelka sociální služby Domovinka, která na území Plzně pomáhá již přes dvacet let.

Vysvětlila, že lékařů je málo a kdyby je sestry v některých případech vlastně nelegálně nezastoupily, pacienti by dnes nedostali péči, kterou potřebují.

„Máme stacionář pro seniory, kde inkontinenční pomůcky stejně předepisujeme my, protože pacienty známe. Paní doktorka to pak jen podepíše, protože k nám má důvěru. Máme ve stacionáři asi 25 lidí, kteří tyto pomůcky potřebují. Ušetříme lékařce půl dne vypisování žádanek,“ vysvětlila Hajšmanová.

Podle Lodra je vysoká erudice sester v domácí péči daná tím, že se musí rozhodovat samostatně a nemají jako sestry v nemocnici zázemí v podobě lékařů a dalšího zdravotnického personálu.

Sestry by mohly dávat indikaci k ošetřování chronických ran

„Naše sestry jsou v terénu samy, neustále musí sledovat klienty v domácím prostředí, musí přinést lékaři informace nebo ho včas povolat k vyšetření. Zdravotní sestry v terénu mají zásadní odpovědnost a posilovat jejich kompetence a ohodnocení je proto důležité,“ sdělil Lodr.

Hajšmanová uvedla, že podle návrhu zákona by sestry v domácí péči mohly mužům zavádět permanentní močový katétr, mohly by dávat indikaci k ošetřování chronických ran, kam patří bércové vředy či diabetická noha.

„Nyní musí pacient k lékaři a ten indikuje postup léčby rány,“ vysvětlila Hajšmanová.

Sestra by měla zavádět a udržovat kyslíkovou terapii třeba u astmatiků.

„I o té dnes rozhoduje lékař, který napíše sestře třeba: teď dávejte pět litrů kyslíku za hodinu. V novém pojetí by to sestra mohla rozhodnout sama. Ve hře je i rozhodnutí, že zavede žilní katétr na podání infuze, nyní k tomu musí mít písemný souhlas lékaře,“ uvedla Hajšmanová.

Uvažuje se i o tom, že by sestra mohla samostatně provést základní fyzikální vyšetření pacienta, jako je poslech srdce a plic a prohmatání břicha. „Tím by se stala prodlouženýma rukama a očima lékaře,“ míní Hajšmanová.

Lékařům odpadne kus byrokratické zátěže

Pacientům by podle ní hodně pomohlo i to, kdyby sestry mohly předepisovat zdravotnické pomůcky v rozsahu, jaký má praktický lékař, ke kterému by kvůli těmto věcem nemusel pacient opakovaně chodit. Patří sem kromě inkontinenčních pomůcek také třeba chodítko, francouzské hole nebo pomůcky na toaletu.

„V návrhu zákona jsou i některé diabetické pomůcky,“ upřesnila. V první fázi se podle Hajšmanové praxe ověří v pilotním programu platícím jen pro sestry v domácí péči, následovat by měly sestry praktických lékařů a po nich všechny ostatní.

Zvýšení kompetencí sester je součástí novely zákona o zdravotnických prostředcích, kterou nedávno schválila vláda, a novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která je v meziresortním připomínkovém řízení. Účinnost zákonů se bude podle mluvčí Nováčkové odvíjet od průběhu legislativního procesu.

Podle Hajšmanové by opatření částečně řešilo nedostatek lékařů, kterým by odpadl kus byrokratické zátěže. Na otázku, zda zvýšení kompetencí neodradí část sester, které jsou rády, když o všem rozhoduje lékař, odpověděla, že se takové určitě najdou.

„A budou to brát jako práci navíc. Ale pokud se jim práce zaplatí, myslím, že si rychle zvyknou,“ sdělila Hajšmanová.

  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Senior se nemohl zvednout a nohy mu oblétával hmyz. Pomohli strážníci

Ve středu ráno řešili neobvyklý případ strážníci v Plzni v Kopeckého sadech. Všimli si seniora, který nebyl v pořádku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

Papírové jízdenky v plzeňské MHD podraží, předplatné zůstane stejné

Od začátku příštího roku zdraží v plzeňské městské dopravě jednotlivé jízdenky. Klasická papírová nepřestupní jízdenka...

Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje

Soutěž Život je změna, a pro zahradu to platí každičký den. A pokud ji budujete u chalupy na venkově, kde je na čem stavět, a...

V Plzni začala oprava kolejí na Klatovské třídě, omezení potrvají dva měsíce

V Plzni začala velká oprava tramvajového kolejiště od Sadů Pětatřicátníků na Bory a přinese to omezení nejen cestujícím...

U hlavního nádraží v Plzni vzplanul odstavený vagon, plameny ho zničily

U hlavního vlakového nádraží v Plzni začal po poledni hořet odstavený vagon. Plameny jej zcela zničily. Podle hasičů se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...