VIDEO: Jeřáb sundal báň kostela, na zemi z ní začali vylétávat holubi

  16:39aktualizováno  16:39
Kostel svatých Petra a Pavla v Dolní Lukavici na Plzeňsku přišel o báň na věži. Kvůli špatnému stavu dřevěných konstrukcí ji čeká kompletní rekonstrukce. Na věži bude zpátky asi za dva roky.

Konstrukci sundával jeřábník na třikrát. Nejprve dva pracovníci v bílých kombinézách upevnili popruhy od háku jeřábu k báni na samém vrcholu věže.

Pak jeřáb snášel trám se dvěma zvony, na jednom byl nápis, že pochází z roku 1695. A nakonec se k zemi ladně snesla velká cibule věžní báně.

„Všichni jděte raději až za cestičku v parku. Co kdyby...,“ vykazoval jeden z pracovníků lidi dost daleko od míst, kde se při sundávání báně mělo pohybovat rameno velkého jeřábu.

Neobvyklou operaci u kostela bedlivě sledoval i farář Peter Hermanovský. „Byl jsem u toho ve věži, když se rozhodovalo, že se vše musí sundat. Je to skutečně v havarijním stavu,“ komentoval Hermanovský, když jeřábník začal se zdviháním oplechované báně.

Nejprve se jen lehce nadzvedla. Na střechu kostela spadlo několik malých úlomků z cihel. Pak se lehce zaprášilo, báň se zvedla asi čtvrt metru nad římsu zděné věže, a jeřábník ji začal pomalu přenášet na trávu v parku před kostelem. Od nadzvednutí báně do jejího usazení na zem to trvalo asi pět minut.

Zatímco po první prohlídce bylo jasné, že dřevěná konstrukce věže je napadená dřevomorkou, dvojice mužů ve zděné části věže přenášela staré dřevěné trámy do jednoho místa. Připravovali je pro jeřáb, aby je sundal na zem. Když je brali do rukou, konce některých z nich se rozpadaly.

Fotogalerie

Na opravu kostela, který je jednou z dominant obce s téměř tisícovkou obyvatel, přispívá i obec. Od roku 2007 se vynaložená částka blíží k půl milionu korun. „Kostel se opravuje postupně po částech, letos jsme přispěli sto tisíci,“ řekl místostarosta Michal Böhm.

Ze zprávy stavebního technika Biskupství plzeňského Vojtěcha Benedikta Krejčího vyplývá, že jen letos opravy budou stát 600 tisíc korun, a je to asi třetina potřebné částky. Kromě toho věž bude překryta provizorní střechou.

Opravená báň se na věž kostela vrátí nejspíše v roce 2021. „Budeme se chodit dívat, jak oprava pokračuje. Budeme se modlit za peníze, aby byla opravená co nejdřív,“ řekl farář Hermanovský.

Když pracovníci specializované firmy pokládali na zem věžičku, aby se podívali, zda je v její makovici ukrytá schránka s dokumenty od předchozích generací, najednou z konstrukce kryté plechem začali vylétávat holubi. Měli tam hnízda a nevyletěli ani ve chvíli, kdy jeřáb věžičku sundával na zem.

K lítosti všech farář žádnou schránku nenašel. „Není vyloučené, že něco může být schované ještě pod opláštěním. Tam dříve také dokumenty pro budoucí generace ukládali. Uvidíme při opravě,“ neztrácejí naději pracovníci z firmy, kteří budou báň rekonstruovat.

Autor:

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Hledá se kupec plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, zatím bez výsledku

Soud poslal v pátek 14. června 2019 do konkurzu hutě Plsen Steel vlastněné...

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, netrpělivě vyhlíží investora. Ten je po záchranu...

Na silnici z Plzně na Karlovy Vary zemřel cyklista, vjel do cesty autu

Čtyřiasedmdesátiletý cyklista vjel vozidlu do jízdní dráhy, na místě zemřel.

Na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary u odbočky na Chotíkov zemřel odpoledne čtyřiasedmdesátiletý cyklista. Ze zatím...

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz