V Plzeňském kraji stoupá počet lidí, které trápí neúnosné dluhy

  10:56aktualizováno  10:56
V Plzeňském kraji přibývá lidí, kteří mají neúnosné dluhy. Do finančních problémů se přitom dostávají nejen ti ze sociálně slabších rodin, ale i lidé ze střední třídy. Půjčky si berou na cokoli. Za prvních deset měsíců letošního roku vyhlásilo v kraji osobní bankrot více než 1 200 lidí.

Získat půjčku není nic složitého, a tak má potíže s velkými dluhy čím dál víc lidí. (Ilustrační snímek)

Za prvních deset měsíců letošního roku vyhlásilo v Plzeňském kraji osobní bankrot 1 203 lidí, za celý rok 2008 jich přitom bylo jen 16. "Do problémů se dostávají i lidé ze střední třídy, a to kvůli situaci, která je nyní na finančním trhu. Mzdy reálně klesají, lidé přicházejí o práci," přibližuje Michala Baslová, pracovní a finanční poradkyně plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni.

Podle Petry Jehličkové z Poradenského centra pro dlužníky ČR je na vině i nízká finanční gramotnost. Lidé si totiž v poslední době berou čím dál častěji půjčky vlastně na cokoliv: na dovolenou, na vánoční dárky, na vybavení bytu.

Získat půjčku není nic složitého. "Často přitom nedomýšlí, co se stane, když přijdou o práci," upozorňuje Jehličková.

Dluhy ohroženou skupinou jsou také senioři. Ti často nejsou schopni posoudit dopad podepsaných smluv. A samozřejmě také lidé ze sociálně slabších skupin.

Pomoci změnit tuto situaci má projekt Abeceda rodinných financí (hrazený z velké části skupinou Provident, poskytující půjčky), který absolvovalo na 30 klientů Střediska křesťanské pomoci. "V našem Domě na půli cesty má s dluhy problémy až 90 procent klientů. Částky se pohybují od 20 až po 180 tisíc korun," přibližuje Martina Zikmundová, která je lektorkou projektu.

V běžné populaci podle ní bude poměr zadlužených rozhodně menší, přesto jej ale odhaduje na 20 až 30 procent. Dluhy u klientů jsou podle jejích slov z velké části způsobeny pokutami a následným penále u Dopravních podniků nebo dluhy na zdravotním pojištění. "Stává se, že mladí lidé překročí hranici osmnáctého roku, nepracují, ale zároveň se nezapíší ani na úřad práce," přibližuje Zikmundová.

V některých případech lidé o dluhu vůbec nevědí

Podobný byl i případ Standy. "Když k nám přišel, začali jsme zjišťovat výši jeho dluhů. U Dopravních podniků to bylo 140 tisíc, u VZP téměř 16 tisíc a penále 11 tisíc. Na některé pohledávky už byla nařízená exekuce, jiné se ale mohly začít formou splátek hradit," přibližuje Zikmundová. 

Standa měl nejprve pracovní smlouvu na dobu určitou u městského obvodu, poté absolvoval kurz na vysokozdvižný vozík, a díky tomu začal pracovat ve Škoda Power. "Soudně nařízené exekuce jsou nyní postupně strhávány z jeho platu. Kdyby se dluhy začaly řešit dřív, splácená částka mohla být několikanásobně nižší," zamýšlí se Zikmundová a dodává, že právě o těchto situacích mluví s klienty při kurzu.

Podle Michaly Baslové se stávají i případy, že se člověk o dlužné částce vůbec nedozví a penále rychle narůstá. "Často jsou smlouvy psány tak, že jim člověk nemůže rozumět," říká Baslová. 

Alarmující je počet vyhlášených osobních bankrotů, který v kraji významně narůstá od roku 2009. V roce 2008 jich bylo v kraji za celý rok 16, v roce 2009 už 75 a o další rok později již 275.

Roste i počet bankrotů v rámci republiky. Zatímco v roce 2008 se Plzeňský kraj podílel dvěma procenty, v roce 2008 už to bylo osm procent z celkového počtu vyhlášených bankrotů v republice.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Při vysokorychlostním přistání se na letišti v Klatovech zranil parašutista

(ilustrační foto)

Na letišti v Klatovech se odpoledne zranil parašutista. Záchranářský vrtulník ho přepravil do nemocnice. Podle...

Muflon zamotaný do pletiva dlouho bojoval o život, i přes pomoc uhynul

Muflona, který se zamotal do drátěné oplocenky, se nepodařilo zachránit.

Možná i několik dní trpěl muflon, který uvázl v drátěném plotě v polesí Zábělá v Plzni. Ještě živé zvíře našli houbaři,...

Najdete na iDNES.cz