"Přišel jsem se podívat, jak to tu vypadá, jestli je případně dobré sem posílat pacienty," svěřil se plzeňský lékař Miloš Kopřiva, který si chtěl nové centrum prohlédnout.
Zároveň zavzpomínal na dobu, kdy jako mladý medik po promoci začínal v roce 1973 na interní klinice v Plzni na Borech. "Dnešní dialýza se nedá s tou tehdejší vůbec srovnat. Nejde jen o modernější přístroje, které fungují bez poruch, ale o to, že tehdy směli lékaři posílat na dialýzu jen pacienty ve věku od 18 do 50 let, ostatní měli smůlu."
Kopřiva si myslí, že dnes si musíme vážit toho, že je zdravotní péče dostupná. Protože lidé, kteří dříve dialýzu potřebovali a byli v padesáti letech z programu vyřazeni, zemřeli zhruba do půl roku na urémii, což je závažný stav vznikající v důsledku těžké poruchy funkce ledvin.
Nové centrum dialýzy v Privamedu bude podle lékařů určitě využité, protože pacientů neustále přibývá. "To je důvod, proč jsme uzavřeli s Privamedem smlouvu," vysvětlil ředitel regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Pivrnec.
Nové léky se musí zkoušet i u lidí se špatnou funkcí ledvin
A co navíc může centrum v Privamedu nabídnout? "Nejde o soukromé izolované středisko, ale o pracoviště napojené na nemocnici, což je výhoda," míní spoluzakladatel Privamedu Václav Čepelák. Naráží tak na dvě samostatná soukromá plzeňská dialyzační centra.
Nemocnice podle něj může dodávat pacienty a když je třeba, tak je může také hospitalizovat. Důležitá je podle Čepeláka i možnost spojení s jednotkou intenzivní péče, takže se mohou dialýzou léčit i akutní pacienti.
V novém dialyzačním centru se budou podle jeho slov testovat také nové léky. "Mluvil jsem s ředitelem Cephy, která se zabývá klinickou farmakologií a studiemi nových léků. Dnes je u nových léků předepsáno, aby se vyzkoušely i u nemocných se špatnou funkcí ledvin," uvedl Čepelák, podle kterého na tom vydělá nejen Cepha, ale i lékaři, sestry a pacienti v nemocnici, kteří za testování dostanou zaplaceno.