Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Hlavním vybavením je vak s tekutinou. Pacient si ho věší za lustr

  9:26
Zdeněk Šíma z Klatov je od května v pořadníku na transplantaci ledvin. Trpí totiž dědičnou chorobou tohoto důležitého orgánu. Od července, kdy mu ledviny téměř vypověděly činnost, využívá dialýzu. Ale ne klasickou. Vsadil na peritoneální neboli břišní dialýzu, která je oproti hemodialýze šetrnější.

Zdeněk Šíma je jedním ze tří pacientů, kteří chodí na peritoneální neboli břišní dialýzu. | foto: Klatovská nemocnice

„Bohužel stále přibývá pacientů s vážnými poruchami ledvin, které když přestanou fungovat, neodvádí se z krve do moči a dále pak z těla ven nadbytečné a v podstatě toxické látky. Tito pacienti jsou pak závislí na dialýze, která se ale zatím v Čechách poskytuje převážně přístrojově a pacienti na ni musí jezdit třikrát týdně zpravidla do nemocnice, kde pak tráví včetně cesty šest až sedm hodin,“ popsal primář interního oddělení Klatovské nemocnice Jan Vachek s tím, že přístrojová hemodialýza očišťuje přímo krev.

Peritoneální dialýza funguje jinak. Pacient ji po zaškolení provádí sám, a tedy v čase, který mu vyhovuje. Do nemocnice nemusí. Dojíždí zpravidla jen jednou měsíčně na kontroly.

Jinak může být doma, může chodit do práce, klidně i cestovat. A nemusí s sebou vozit žádný přístroj, u něhož by seděl několik hodin. Jeho hlavním vybavením jsou vaky se speciálním roztokem.

Právě to, že nemusí dlouhé hodiny trávit v nemocnici, přesvědčilo Zdeňka Šímu, který je i přes svůj hendikep zvyklý žít aktivním životem.

„Je to jednoduché, pouze se musí na operaci, kdy vám voperují do břicha katetr,“ popsal pan Zdeněk. Přiblížil, že se jedná o menší operaci v narkóze, která trvá zhruba 30 minut.

„Druhý den už jsem žádnou bolest necítil, za dva dny jsem byl z nemocnice doma a mohl jsem nasadit dialýzu,“ přiblížil.

Čtyřikrát denně výměna roztoku

„Princip je takový, že pacient si katetrem do dutiny břišní bezbolestně napustí tekutinu z vaku, která pak na sebe během několika hodin nasaje všechny nadbytečné látky a tělo tím vyčistí,“ vysvětluje lékařka dialyzačního pracoviště Kateřina Oulehle.

Po několika hodinách se tekutina vypustí a do těla se opět vpraví nová čistá, která pak očisťuje organismus opět další časový úsek. Výměna roztoku se provádí většinou čtyřikrát denně, pacienta ale zásadně neomezuje, protože trvá zhruba 20 minut.

Mezitím se lidé mohou věnovat libovolné činnosti, třeba jakékoli fyzicky nenáročné práci, procházkám, spaní. „Dva litry tekutiny v břiše člověka nijak výrazně neomezují,“ podotkla lékařka.

Pacient, který využívá takzvanou peritoneální dialýzu, potřebuje tyto vaky se speciální tekutinou.

„Ani ženy se nemusí bát, že by jim to nevhodně vytvarovalo postavu,“ směje se pan Zdeněk. Ten si prý vak většinou pověsí na lustr nebo na dveře, aby tekutina mohla do břicha bez problémů natéct. Distribuční firma mu prý každý měsíc až domů přiveze paletu krabic, ve kterých jsou vaky s roztokem.

„Na okrese jsme jen tři, přesto si nepřipadám jako pokusný králík, protože vím, že se metoda používá asi od roku 2016, takže jsou s ní zkušenosti,“ uvedl Šíma, kterému poškození ledvin lékaři diagnostikovali zhruba před pětadvaceti lety, odkdy se funkce orgánu neustále oslabovala.

Ale ve srovnání s dobou, kdy dialýzu nepoužíval, se prý cítí mnohem lépe. „Paní doktorka říkala, že se zlepšil i můj krevní obraz. Předtím jsem se čtvrt hodiny věnoval fyzické práci a už jsem musel odpočívat, teď je to lepší, ale není to takový skok, že bych mohl třeba půlden pracovat. To bohužel ne,“ přiblížil Zdeněk, který je nyní v invalidním důchodu.

Všem, kteří se nyní rozhodují, jaký druh dialýzy zvolit, tu domácí bez rozmýšlení doporučuje. „Zatím jsem totiž nemusel řešit žádný problém,“ sdělil pacient, pro kterého je teď světlem na konci tunelu pozvání k transplantaci ledviny ve chvíli, kdy se najde vhodný dárce.

Nedochází k prudkým výkyvům objemu tekutin

„Paní doktorka z transplantačního mi říkala, že to bude probíhat tak, že mi jednou večer zavolají, já si sbalím kufr a narychlo budu muset přijet do nemocnice. Proto už mám kufr částečně sbalený,“ uvedl Zdeněk Šíma.

Hlavní přínos peritoneální metody je podle Vachka přirozenější proces očišťování. Probíhá vlastně nepřetržitě celý den, tedy jako u zdravých ledvin. V těle tak na rozdíl od hemodialýzy nedochází k prudkým výkyvům složení krve a k velkým výkyvům objemu tekutin.

Břišní dialýza totiž přirozenějším způsobem nahrazuje funkci ledvin a pacient s ní má méně přísná dietní omezení, včetně méně striktního omezení tekutin.

Naopak pacient léčený hemodialýzou musí přijímat tekutiny velmi obezřetně a v omezeném množství.

„To postupem času vede ke zhoršování až ztrátě tvorby moči. Prudké výkyvy stavu hydratace na dialýze vedou časem i ke zhoršení mozkových funkcí. Zároveň u nich vlivem hemodialýzy dochází ke chronickým ztrátám krve a potřebují častěji transfuze. Peritoneální dialýza je nazývána také mostem k transplantaci, protože využití této léčby je spojeno s lepším přežíváním pacientů. A také přežití ledvinného štěpu je u pacientů léčených peritoneální dialýzou lepší než u pacientů na hemodialýze,“ vysvětlila Oulehle.

Nejen z tohoto důvodu je v mnoha zemích západní Evropy moderní peritoneální dialýza stále žádanější metodou a v zemích, kde jsou mezi městy velké vzdálenosti, jako je třeba Norsko a Švédsko, je poměr břišní a přístrojové dialýzy téměř vyrovnaný.

„V Čechách ji zatím využívá zhruba jen 300 pacientů z téměř šesti tisíc dialyzovaných. Klatovská nemocnice letos nabídla tuto péči třem lidem a mezi pacienty hledá další vhodné zájemce,“ sdělil Vachek.

  • Nejčtenější

Plzeň - Bohemians 1:2, domácí vedli, hosté rozhodli v závěru i v oslabení

Plzeňští fotbalisté z jarní mizérie nevybředli. V 24. kole Fortuna ligy podlehli doma Bohemians 1:2, rozhodující gól...

V noci hořela známá restaurace Angusfarm. Začneme znovu, říká majitel

V Soběsukách na jižním Plzeňsku vzplál ve čtvrtek večer penzion s restaurací Angusfarm, která byla vyhlášená svými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Proč to v Plzni „stojí za prd“? Protože mistr lhal sám sobě

Měli bojovat o titul, místo toho prožívají těžkou jarní depresi. Mohli mít čtyřiadvacet bodů, mají jich deset. Z...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Plzně: podchody, kino Hvězda, bývalé ghetto i rozhledna

Seriál Plzeň má řadu krásných míst, na která mohou být Plzeňané právem pyšní. Existují ale také lokality, které město hyzdí...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Podmínka za smrt dítěte po výplachu žaludku. Lékař dostal i zákaz činnosti

Krajský soud v Plzni potvrdil podmínečný trest a tříletý zákaz činnosti pro primáře Domažlické nemocnice Františka...

Část plzeňského sídliště je teď příjemnější, úpravy si místní vybrali sami

Zejména rodinám s dětmi má sloužit obnovený areál v Manětínské ulici na Severním Předměstí Plzně. Území na okraji...

Ostudná místa Plzně: podchody, kino Hvězda, bývalé ghetto i rozhledna

Seriál Plzeň má řadu krásných míst, na která mohou být Plzeňané právem pyšní. Existují ale také lokality, které město hyzdí...

V noci hořela známá restaurace Angusfarm. Začneme znovu, říká majitel

V Soběsukách na jižním Plzeňsku vzplál ve čtvrtek večer penzion s restaurací Angusfarm, která byla vyhlášená svými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...