Bez práce, na drogách a na ulici. Teď se chce postavit na vlastní nohy

  9:37aktualizováno  9:37
Odejít z dětského domova nebo z pěstounské péče a postavit se na vlastní nohy bývá pro mladé lidi často obtížné. Řada z nich skončí na ulici, bez vzdělání a peněz, závislí na alkoholu a drogách. Podobné zkušenosti má dvacetiletý Jakub Zíka. „Největší rána pro mě byla, když ke mně táta i ostatní ztratili důvěru,“ vzpomíná na těžké období.

S Jakubem Zíkou se život nemazlí. Skončil v pěstounské péči, nedostudoval, bral pervitin, skončil na ulici, několikrát přišel o zaměstnání. Nyní se snaží postavit se na vlastní nohy. (11. 4. 2019) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jakubovi rodiče se rozvedli, vyrůstal pouze s otcem. Jako malý dvakrát skončil ve středisku výchovné péče, protože, jak sám říká, zlobil.

Když po základní škole přešel na střední do Kralovic na Plzeňsku, poprvé spadl do drog. Půl roku bral pervitin.

„Táta se o závislosti brzy dozvěděl. Buď jsem měl jít na detox do Dobřan, nebo do pražského diagnosťáku. Nakonec padla volba na druhou možnost. Byl jsem nervózní a měl jsem velký strach, jak to zvládnu,“ vyprávěl. Čtyři měsíce strávil Jakub v ústavu.

Pak následovala další podobná štace, tentokrát v Pšově u Žatce. Režim byl v obou místech stejný. Kluci se střídavě učili a pracovali.

„Já jsem měl volnější program. Ve volných chvílích jsem sportoval. Někteří už měli za sebou třeba loupežné přepadení nebo ublížení na zdraví, takže byli v místnosti s mřížemi,“ popsal.

Pak se vrátil k otci. Znovu se rozhodl studovat a nastoupil na plzeňské stavební učiliště. Po prvním ročníku přišly další potíže. Jeho otec si našel o třicet let mladší přítelkyni. Jakub s ní měl časté konflikty, které se stupňovaly.

„Jednou jsem přišel domů a hádali jsme se. Ona mi řekla hodně ošklivou věc o mé biologické matce, kterou jsem ani nepoznal. Zemřela. Neudržel jsem se a macechu praštil,“ líčil.

Jak jsem viděl peníze, se školou jsem sekl, vzpomíná Jakub

Druhý den si sbalil všechny věci a zmizel. Schovával se u kamarádů. K tátovi se už nechtěl vrátit. Policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. V sedmnácti letech se dostal do náhradní pěstounské rodiny, kde ovšem mohl zůstat jenom do doby, než bude plnoletý. Pak ho přijali do plzeňského dětského domova Domino, kde mohou mladí zůstat až do 26 let, pokud ale studují.

Jakub tedy zkusil štěstí potřetí, ani to se nakonec nepodařilo. „Jak jsem viděl peníze, se školou jsem sekl. Chtěl jsem už mít svobodu a dělat si to, co chci,“ přiznal.

Nastěhoval se do bytu na Doubravce, chodil do práce. Pak o zaměstnání přišel. Kamarád mu nabídl pozici v Hradci Králové. Ze dne na den se přesunul na východ Čech. Scénář se ovšem opakoval. Ačkoli měl Jakub našetřené peníze, brzy je utratil. „Pak už to šlo všechno z kopce. Zase jsem fetoval,“ sdělil. Tři měsíce žil na ulici, společnost mu dělal hlavně pes.

„Potom mi zavolala přítelkyně, že se mnou potřebuje mluvit. Slíbil jsem, že přijdu, ale byl jsem úplně mimo. Po čase telefonovala znovu, že čekáme dítě. V ten okamžik jsem si uvědomil, že je se mnou něco špatně. Chtěl jsem s tím skoncovat,“ řekl.

Jakub se snaží stát na vlastních nohou a fungovat. Pracuje

Pomocnou ruku mu nepodala jenom partnerka, ale také Jana Fajfrová z projektu Začni správně, který pomáhá klukům a holkám z domovů nebo pěstounské péče, aby se dokázali postavit na vlastní nohy.

„Největší rána pro mě byla, když ke mně táta i ostatní ztratili důvěru. Janina mi jako jeden z mála lidí ještě věřila. Vím, že pokud se něco stane nebo mě cokoli trápí, můžu za ní přijít. Sedneme si a všechno probereme. O miminko jsme bohužel přišli. Obrečel jsem to. Život ale musí jít dál. Teď už se snažím stát na vlastních nohou a fungovat. Bydlím u kluka, u kterého pracuju. Děláme stavařinu. Doufám, že to nejhorší už mám za sebou,“ uzavřel.

Jakub teď pomáhá ostatním, kteří se ocitli v podobné situaci.

Projekt Začni správně funguje v Plzeňském kraji od listopadu. Koordinátorka Jana Fajfrová vytáhla z plzeňských ulic čtyři mladé lidi. „Jestliže přijdou o práci, většinou během týdne utratí všechny peníze. Bydlí třeba v autě, do kterého pořád tankují. Nenapadne je, aby si něco schovali na později, nebo že další měsíc už nic nedostanou,“ nastínila problematiku Fajfrová.

Nejdříve klienty motivuje, aby si našli alespoň brigádu. Další věcí je najít si slušné bydlení a splácet dluhy, s nimiž se zpravidla potýkají. „S Jakubem jsme sháněli byt několik měsíců. V takových případech bychom potřebovali nějaké  krizové řešení, po němž sáhneme, když potřebujeme,“ domnívá se Fajfrová.

V krajské metropoli je k dispozici 36 městských sociálních bytů. Za poslední dva roky posloužily šesti dětem z domovů. „Když už k nám přijdou, jsou opravdu motivované. Zažily to, že jim někdo pomůže,“ řekla sociální pracovnice Adéla Vorlíčková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Plzeň předloží návrh na radikální změnu oblasti kolem Rondelu na Roudné

Oblast spodní části Karlovarské třídy v Plzni se má v budoucnu změnit. V návrhu...

Vedení Plzně předloží zastupitelům návrh na zásadní úpravu oblasti kolem kruhového objezdu Rondel na Roudné. V návrhu...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Opuštěné koleje z Plzně do Chrástu chce kraj využít pro šlapací drezínu

Vytrhávání kolejí na staré pražské trati mezi Plzní a Chrástem. Kolejiště se...

Plzeňský kraj chce zachovat část železniční trati z Plzně do Chrástu, která přestala fungovat po otevření tunelu v...

Najdete na iDNES.cz