Čapí hnízdo se naklonilo na komíně, bez opravy mohlo spadnout i s ptáky

  15:35aktualizováno  15:35
Zvířecí záchranáři z Plzně zabezpečovali velké hnízdo pro čápy bílé na komíně v jihočeských Nových Hradech. Po mnoha letech užívání bylo hnízdo už tak těžké, že kovové držáky by ho už dlouho neudržely.

Záchrana čapího hnízda v Nových Hradech. Podložka s hnízdem hrozila zřícením. Nejprve museli záchranáři odstranit většinu větví tvořících čapí hnízdo. (22. února 2019) | foto: DESOP Plzeň

Až na jih Čech vyjížděli narychlo v závěru minulého týdne zvířecí záchranáři z Plzně. Na komíně bývalého zahradnictví v Nových Hradech hrozil pád velkého a těžkého čapího hnízda.

„Když jsem viděl fotografie z místa, kde se podložka na nevhodných stojinách z pásového železa tak tak udržela,bylo jasné, že se věc musí vyřešit co nejrychleji. Bylo mi jasné, že další sezonu už tohle obrovské hnízdo opravdu nedá: Pokud by je čápi ještě o něco přistavěli a zapršelo do toho, hrozilo by, že spadne i s kusem komína, a třeba i s čápy,“ popsal vedoucí plzeňských zvířecích záchranářů Karel Makoň.

Podle jeho slov bylo nutné co nejrychleji dohodnout s městem Nové Hrady, odborem životního prostředí, vlastníkem objektu i krajským úřadem co nejrychlejší stabilizaci hnízda. Město zajistilo vysokozdvižnou plošinu i přístup na pozemek.

Oprava čapího hnízda

V pátek dopoledne, kdy se zvířecí ochranáři vyvezli vysokozdvižnou plošinou až k čapímu hnízdu, nahoře zjistili, že úprava hnízda nebude nic jednoduchého. „Horní třetina hnízda byla promrzlá a tvrdá jako kámen. Z plošiny jsme museli hnízdo zpočátku rozebírat klacek po klacku a vše postupně házet dolů. Celkem rychle se podařilo odstranit klacky kolem zetlelého středu hnízda, ale vodou prosycený a promrzlý vnější korpus se nám dařilo bourat jen s velkými obtížemi. Museli jsme si pomoci i kuchyňskou solí. Vše navíc velmi komplikoval havarijní stav hnízdní podložky. Než jsem hnízdo rozebrali, podložka se naklonila o dalších nejméně 20 centimetrů, po celou dobu se konstrukce navíc neuvěřitelně kývala,“ popsal Karel Makoň.

První čápi na hnízdech neznamenají příchod jara

Když se jim podařilo staré čapí hnízdo shodit na zem, odřízli kovovou hnízdní podložku. Tu pak bezpečně dopravili na zem, kde po nezbytných úpravách znovu posloužila jako základ konstrukce nového hnízda. To pak vytáhli na komín a pevně přichytili přímo na vrchol komína bývalého zahradnictví.

„Snad si čápi opravené hnízdo opět zabydlí. Kdybychom je nechali v původním stavu, hrozilo reálné nebezpečí, že se hnízdo mohlo na jaře poroučet z komína k zemi třeba v době, kdy by v něm už byla mláďata. Další rozšíření hnízda, déšť a vítr mohly znamenat jeho konec,“ uvedl Makoň.

Cestu do jižních Čech využili ke kontrole stavu několika hnízd pro čápy černé, které před lety s podložkami umístili na vybrané stromy.

V Plzeňském kraji už lidé viděli asi na čtyřech hnízdech čápi. Podle zvířecího záchranáře to jsou výjimečné čapí případy, kdy tihle ptáci nezimují jako ostatní v Africe, ale přeletí do oblastí do 100 kilometrů od hnízd, většinou do Rakouska nebo Bavorska.

„Čápi z Afriky se vrací po 10. dubnu, kdy jim v cestě dlouhé kolem devíti tisíc kilometrů pomáhá příznivý vítr. Nejsilnější samci obsadí nejlepší hnízda a pak bojují o nejlepší samice. Ti mají předpoklady pro nejlepší pokračování rodu. Ale ti, co v Čechách přes zimu zůstávají nebo přezimují desítky kilometrů daleko, mohou mít mláďata nejméně o měsíc dřív, než ptáci vracející se z Afriky. Pro tahle mláďata ‚čapích psychopatů’ však v české přírodě není ještě dostatek potravy, a často uhynou,“ vysvětlil Karel Makoň, že pokud se první čápi objevují už teď na hnízdech, neznamená to ještě příchod jara.         

Autor:

Nejčtenější

Hloušek je jistota. Co další pikantní přestupy: Krejčí, Stanciu, Kozák?

Nicolae Stanciu se raduje z gólu a ukazuje, jak si váží toho, že může nosit...

Česká liga teprve vyvrcholí, ale fotbalové obchody už se hýbou. Plzeň má Adama Hlouška a myslí si na Ladislava...

Na okraji Plzně hořel les, s požárem bojovaly desítky hasičů a vrtulník

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hoří...

Na severním okraji Plzně za sídlištěm Lochotín směrem na vrch Krkavec hořel v pondělí odpoledne chotíkovský les. Podle...

KOMENTÁŘ: VAR liga. Přesně opak toho, co jsme od videa chtěli

Rozhodčí Karel Hrubeš ukazuje žlutou kartu sparťanskému brankáři Florinu Nitovi...

Fotbalové derby Slavie proti Spartě opět odhalilo, co českému fotbalu nejvíc chybí: transparentnost. Kdyby existovala...

Plzeň posiluje s předstihem, smlouvu podepsal bývalý slávista Hloušek

Adam Hloušek podepisuje s Plzní tříletou smlouvu. Vpravo plzeňský majitel Tomáš...

Fotbalová Plzeň s předstihem oznámila první posilu na příští sezonu. Nejúspěšnější český klub posledních osmi let...

Nejslavnější duel na závěr nadstavby. A kdo také může hrát o poháry

Jakub Yunis (v modrém uprostřed) z Olomouce v hlavičkovém souboji s teplickým...

Když slávisté ve zbývajících šesti kolech udrží první příčku, trofej za triumf ve fotbalové lize převezmou po utkání se...

Další z rubriky

Řidič zemřel na Rokycansku po nárazu do stromu

Po srážce s autem na Příbramsku zemřel motorkář (19. dubna 2019).

Řidič středního věku zemřel v neděli odpoledne při dopravní nehodě na Rokycansku. S osobním vozidlem narazil do stromu....

Dron přesně ukázal ohniska požáru, výrazně pomohl hasičům v lese u Plzně

S požárem lesa mezi Chotíkovem a vrchem Krkavec na okraji Plzně bojovalo...

Při hašení pondělního požáru lesa mezi Chotíkovem a vrchem Krkavec na okraji Plzně významně pomohl hasičům dron. Díky...

Polovinu šumavského parku bych nechal divočině, říká šéf jeho správy

Terénní prezentace správy NP Šumava přiblížila způsoby boje proti kůrovci v...

Jak bude vypadat dalších patnáct let největší český národní park na Šumavě? Dostane více prostoru divočina? Většina...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz