Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. prosince 2023 Blanka

Kvůli přestavbě vozovny většina tramvají v Plzni vyjíždí z konečných

  9:33
Za plného provozu probíhá rekonstrukce tramvajové vozovny v Plzni na Slovanech. Odstavná i udržovací hala je už zdemolovaná, k údržbě souprav slouží už jen poslední ze stojících hal. Do ní se ale všechny tramvaje nevejdou. Přes noc jsou odstavené na šesti místech po městě.
Rekonstrukce tramvajové vozovny v Plzni na Slovanech je v plném proudu. Hotovo...

Rekonstrukce tramvajové vozovny v Plzni na Slovanech je v plném proudu. Hotovo má být do konce roku 2022. | foto: PMDP

Místo dvou velkých hal, do kterých každý den zajížděly a vyjížděly desítky tramvají, je v areálu plzeňské vozovny na Slovanech velká plocha, ve které se s dělníky pohybují hlavně bagry.

V poslední době dovnitř stále častěji zajíždějí domíchávače přivážející beton pro patky potřebné k upevnění kovových konstrukcí nových hal pro odstavování a údržbu tramvají.

Rekonstrukce tramvajového depa v Plzni

Městská stavba za 1,7 miliardy korun vzniká při zachování tramvajového provozu v depu. Lidé ze stavebních firem tak musejí mít pořád na mysli, že do vozovny denně zajíždí nebo z ní vyjíždí desítky tramvají, a nesmějí přerušit jejich provoz.

Na druhou stranu tramvajáci musejí mít oči na stopkách při jízdách po zbylých kolejích. Kámen zapadlý do kolejnice by mohl soupravu i vykolejit.

Ředitel přestavby vozovny Michal Tulpa ze společnosti Metrostav řekl, že loni museli nejdřív vybudovat provizorní odstavné kolejiště a zázemí pro servis tramvají, než mohlo začít bourání dvou největších hal. 

„Obě haly, tedy odstavná i udržovací, jsou už zdemolované. Základy původní velké haly byly mnohem hlubší, než se původně počítalo. V současné době máme založenou menší halu, ve které budou kontrolní kanály pod kolejemi, aby se technici dostali pod tramvaje. V ní bude i myčka, zvedáky a další technologie pro údržbu. V minulém týdnu začaly montáže prvních ocelových konstrukcí této haly,“ popsal Michal Tulpa.

Z ulice nejsou tyto práce vidět, protože se vše odehrává za nejmenší z původních hal. Ta ještě stojí. V ní technici průběžně kontrolují všechny tramvaje, které vyrážejí do plzeňských ulic.

V místě, kde bude stát velká odstavná hala pro 90 tramvají, včetně těch plánovaných extra dlouhých, ještě pokračují práce na výkopech. Zřejmě koncem dubna tam začnou domíchávače navážet beton do základových patek, po vyzrání do nich začnou technici upevňovat konstrukce, jež vytvoří kostru budoucí velké haly.

Mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro řekl, že teď musejí odstavovat většinu tramvají mimo vozovnu, protože se do ní nevejdou. „Z vozovny na Slovanech je v současné době vypravováno necelých 40 procent souprav, zbytek vyjíždí na linky z konečných,“ uvedl Vávro.

Technik elektrické dráhy PMDP Jiří Trnka vysvětlil, že kvůli tomu museli upravit grafikony tak, aby se každá tramvaj dostala obden do vozovny na ošetření a údržbu.

Vozovna Slovany

  • Zprovozněna byla v roce 1943, kdy se do ní přesunuly tramvaje z areálu v Cukrovarské ulici, kde parkovaly i autobusy a trolejbusy. 
  • V 60. letech minulého století byla dostavěna velká odstavná hala, v roce 1989 byla dostavěna malá hala pro ošetření tramvají. 
  • V posledních letech už přestávala vozovna dostačovat, její technický stav vyžadoval radikální zásah. Protože podle některých zdrojů byla vozovna vybudovaná v místě bývalého lomu na písek, pod současnými těžkými tramvajemi se i propadaly koleje. 
  • Rekonstrukce za 1,7 miliardy korun probíhá za provozu, hotovo má být do konce roku 2022.

„K tomu slouží poslední malá hala. Její kapacita je šest krátkých tramvají typu T3. Když se sejdou dvě dlouhé tramvaje, je hala zaplněná. Musíme mít vše zrežírované tak, aby se každý vůz dostal jednou za dva dny v hale na kontrolní kanál. Je to zároveň jediné místo, kde je i montážní lávka,“ dodal Jiří Trnka. Z lávky je možné kontrolovat komponenty na střeše tramvají.

Tramvaje, které se nevejdou na odstavné koleje ve vozovně, jsou přes noc odstavené na šesti vybraných místech po Plzni. A to je komplikace i pro úklidové firmy, které se starají o pravidelné čištění interiérů. To se dá zvládnout jen během noci, kdy jsou vozy odstavené.

Zatímco před zbouráním hal měli uklízeči teplou, studenou vodu i všechny tramvaje na jednom místě, teď musejí jezdit po celé Plzni.

Navíc tramvajáci nastupující do služeb si nesmí splést nástupní místa, ze kterých ten den vyjedou na trasy. Ta se jim pokaždé mění. „Všichni se snaží dělat maximum, ale opravdu to není nic jednoduchého,“ podotkl Jiří Trnka.

S přestavbou areálu souvisí i dlouhodobé uzavření Slovanské aleje. Tramvaje budou nově vjíždět a vyjíždět z vozovny na Slovanskou alej blíže ke Světovaru. Ze současného vjezdu vznikne parkoviště pro auta a za ním vyroste administrativní budova se zázemím.

„Budovy budou mít zelené střechy, které umožní akumulaci dešťové vody. Tu bude možné použít i pro mytí tramvají,“ upozornil loni mluvčí René Vávro. Zelené střechy mají ve vedrech snižovat teplotu i pro okolí, do kterého by se mělo šířit i méně hluku. Výstavba vozovny by měla skončit v závěru příštího roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Pardubice ovládly derby, Sparta zase přestřelku v Liberci. Na dno klesá Kladno

Východočeské derby mezi Pardubicemi a Hradcem zakončilo program kompletního 22. kola hokejové extraligy. Hlavní nedělní...

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel Nedvěd exkluzivně. O Zlatém míči, práci, novém životě a reprezentaci

Premium Neznámý chlapík na něj mával od závory u tréninkového centra Juventusu. Pak nesměle zaťukal na okno u auta. „Myslel...

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trýzeň řidičů na D5: hodiny čekání za sebou, hodiny před sebou

Na západě Čech komplikuje dopravu sníh. Zejména v jižní části Plzeňského kraje jsou silnice kluzké a ve vyšších...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Skončila oprava kolejiště na Skvrňanech, zastávky už nejsou v oblouku

Po pěti měsících se cestující mohou znovu svézt tramvají z centra Plzně až na konečnou v Zadních Skvrňanech. Místní už...

Na zasněžené silnici havaroval školní autobus, zůstal viset nad potokem

U Velhartic na Klatovsku havaroval dnes odpoledne školní autobus. Ten zůstal nakloněný mimo silnici nad potokem. Hasiči...

Plzeň rozšíří zónu placeného parkování k jižnímu a autobusovému nádraží

Na začátku prosince se zvětší rozloha oblasti, kde se v Plzni platí za parkování a kde jsou vyznačeny takzvané...

Šéf odboru investic na magistrátu končí, dostal podmínku za větrné elektrárny

Plzeňský magistrát musí hledat nového vedoucího odboru investic, který ročně vyřizuje stavební akce za stovky milionů...

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...