Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Kvůli přestavbě vozovny většina tramvají v Plzni vyjíždí z konečných

  9:33
Za plného provozu probíhá rekonstrukce tramvajové vozovny v Plzni na Slovanech. Odstavná i udržovací hala je už zdemolovaná, k údržbě souprav slouží už jen poslední ze stojících hal. Do ní se ale všechny tramvaje nevejdou. Přes noc jsou odstavené na šesti místech po městě.

Rekonstrukce tramvajové vozovny v Plzni na Slovanech je v plném proudu. Hotovo má být do konce roku 2022. | foto: PMDP

Místo dvou velkých hal, do kterých každý den zajížděly a vyjížděly desítky tramvají, je v areálu plzeňské vozovny na Slovanech velká plocha, ve které se s dělníky pohybují hlavně bagry.

V poslední době dovnitř stále častěji zajíždějí domíchávače přivážející beton pro patky potřebné k upevnění kovových konstrukcí nových hal pro odstavování a údržbu tramvají.

Rekonstrukce tramvajového depa v Plzni

Městská stavba za 1,7 miliardy korun vzniká při zachování tramvajového provozu v depu. Lidé ze stavebních firem tak musejí mít pořád na mysli, že do vozovny denně zajíždí nebo z ní vyjíždí desítky tramvají, a nesmějí přerušit jejich provoz.

Na druhou stranu tramvajáci musejí mít oči na stopkách při jízdách po zbylých kolejích. Kámen zapadlý do kolejnice by mohl soupravu i vykolejit.

Ředitel přestavby vozovny Michal Tulpa ze společnosti Metrostav řekl, že loni museli nejdřív vybudovat provizorní odstavné kolejiště a zázemí pro servis tramvají, než mohlo začít bourání dvou největších hal. 

„Obě haly, tedy odstavná i udržovací, jsou už zdemolované. Základy původní velké haly byly mnohem hlubší, než se původně počítalo. V současné době máme založenou menší halu, ve které budou kontrolní kanály pod kolejemi, aby se technici dostali pod tramvaje. V ní bude i myčka, zvedáky a další technologie pro údržbu. V minulém týdnu začaly montáže prvních ocelových konstrukcí této haly,“ popsal Michal Tulpa.

Z ulice nejsou tyto práce vidět, protože se vše odehrává za nejmenší z původních hal. Ta ještě stojí. V ní technici průběžně kontrolují všechny tramvaje, které vyrážejí do plzeňských ulic.

V místě, kde bude stát velká odstavná hala pro 90 tramvají, včetně těch plánovaných extra dlouhých, ještě pokračují práce na výkopech. Zřejmě koncem dubna tam začnou domíchávače navážet beton do základových patek, po vyzrání do nich začnou technici upevňovat konstrukce, jež vytvoří kostru budoucí velké haly.

Mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) René Vávro řekl, že teď musejí odstavovat většinu tramvají mimo vozovnu, protože se do ní nevejdou. „Z vozovny na Slovanech je v současné době vypravováno necelých 40 procent souprav, zbytek vyjíždí na linky z konečných,“ uvedl Vávro.

Technik elektrické dráhy PMDP Jiří Trnka vysvětlil, že kvůli tomu museli upravit grafikony tak, aby se každá tramvaj dostala obden do vozovny na ošetření a údržbu.

Vozovna Slovany

  • Zprovozněna byla v roce 1943, kdy se do ní přesunuly tramvaje z areálu v Cukrovarské ulici, kde parkovaly i autobusy a trolejbusy. 
  • V 60. letech minulého století byla dostavěna velká odstavná hala, v roce 1989 byla dostavěna malá hala pro ošetření tramvají. 
  • V posledních letech už přestávala vozovna dostačovat, její technický stav vyžadoval radikální zásah. Protože podle některých zdrojů byla vozovna vybudovaná v místě bývalého lomu na písek, pod současnými těžkými tramvajemi se i propadaly koleje. 
  • Rekonstrukce za 1,7 miliardy korun probíhá za provozu, hotovo má být do konce roku 2022.

„K tomu slouží poslední malá hala. Její kapacita je šest krátkých tramvají typu T3. Když se sejdou dvě dlouhé tramvaje, je hala zaplněná. Musíme mít vše zrežírované tak, aby se každý vůz dostal jednou za dva dny v hale na kontrolní kanál. Je to zároveň jediné místo, kde je i montážní lávka,“ dodal Jiří Trnka. Z lávky je možné kontrolovat komponenty na střeše tramvají.

Tramvaje, které se nevejdou na odstavné koleje ve vozovně, jsou přes noc odstavené na šesti vybraných místech po Plzni. A to je komplikace i pro úklidové firmy, které se starají o pravidelné čištění interiérů. To se dá zvládnout jen během noci, kdy jsou vozy odstavené.

Zatímco před zbouráním hal měli uklízeči teplou, studenou vodu i všechny tramvaje na jednom místě, teď musejí jezdit po celé Plzni.

Navíc tramvajáci nastupující do služeb si nesmí splést nástupní místa, ze kterých ten den vyjedou na trasy. Ta se jim pokaždé mění. „Všichni se snaží dělat maximum, ale opravdu to není nic jednoduchého,“ podotkl Jiří Trnka.

S přestavbou areálu souvisí i dlouhodobé uzavření Slovanské aleje. Tramvaje budou nově vjíždět a vyjíždět z vozovny na Slovanskou alej blíže ke Světovaru. Ze současného vjezdu vznikne parkoviště pro auta a za ním vyroste administrativní budova se zázemím.

„Budovy budou mít zelené střechy, které umožní akumulaci dešťové vody. Tu bude možné použít i pro mytí tramvají,“ upozornil loni mluvčí René Vávro. Zelené střechy mají ve vedrech snižovat teplotu i pro okolí, do kterého by se mělo šířit i méně hluku. Výstavba vozovny by měla skončit v závěru příštího roku.

Autor:
  • Nejčtenější

Cyklista táhl pětimetrovou kládu, z kradeného dřeva chtěl vyrobit postel

Plzeňští strážníci nevěřili vlastním očím, když spatřili na chodníku muže, která táhl za jízdním kolem několikametrový...

Pilař se vrací do Plzně a chce do pohárů. Pořád mám velké ambice, říká

Fotbalista Václav Pilař se po čtyřech a půl letech vrací do Plzně. S čerstvým šampionem se krajní záložník dohodl na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bachař dal drzému vězni pěstí. Podle soudu to není trestný čin

Krajský soud v Plzni dnes zprostil obžaloby dozorce Jana Pravečku, kterého žalobce vinil ze zneužití pravomoci úřední...

Policie dopadla únosce ženy z Heidelbergu, skrýval se s ní v Rozvadově

Policisté dopadli v Rozvadově muže ze západoněmeckého Heidelbergu, který zde držel v zajetí ženu, a oběť osvobodila....

Samici výra se zasekla noha v rozlomeném stromu, když chtěla slovit puštíky

Hasiči pomáhali v lese u Kladrub na Tachovsku samici výra obecného, která uvázla na stromě. Pták zůstal viset za nohu v...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Vodáci mají v Plzni na Radbuze svůj minikanál s vracáky, vlnami a válci

Nejen do jezu u Kalikovského mlýnu, kde mohou předvádět akrobatické kousky na speciálních lodích, ale nově i do peřejí...

Techmanii má převzít Plzeňský kraj, pokud v ní získá rozhodující vliv

Známé vědecké centrum Techmania může brzy přejít pod správu Plzeňského kraje. Je to záměr vedení hejtmanství, které tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bachař dal drzému vězni pěstí. Podle soudu to není trestný čin

Krajský soud v Plzni dnes zprostil obžaloby dozorce Jana Pravečku, kterého žalobce vinil ze zneužití pravomoci úřední...

Metalfest bude letos čtyřdenní, paradoxně díky covidu, zve pořadatel

Organizátoři hudebních festivalů to měli v předchozích dvou letech kvůli koronaviru hodně složité. Buď se akce zrušily...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....