Obchvat Přeštic se řeší 35 let. Auta by na něj mohla vyjet v roce 2020

  12:16aktualizováno  12:16
Projekty na prodloužení dálničního přivaděče od Plzně do Přeštic i obchvat tohoto městečka jsou ve finální fázi. Zbývá sehnat peníze, získat povolení, vykoupit pozemky a vysoutěžit zhotovitele. Na přivaděči by se mohlo začít pracovat za tři roky, na obchvatu v roce 2018.
Obchvaty mají obce zbavit husté dopravy, někde na ně čekají i desítky let. Ilustrační snímek

Obchvaty mají obce zbavit husté dopravy, někde na ně čekají i desítky let. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Obě stavby by mohly být hotové koncem roku 2020.

"Veškeré termíny platí pro ideální situaci. Záleží na čerpání peněz z evropských fondů a na tom, jak budou postupovat výkupy pozemků. Neznámých, které mohou situaci ovlivnit, je stále velká spousta. Ale hodně projektů máme skutečně ve vysokém stupni rozpracovanosti," vysvětluje regionální šéf Ředitelství silnic a dálnic v Plzni Zdeněk Kuťák.

Opatrně mluví i starostové obcí, pro které mají nové silnice velký význam.

"Optimistická slova o výstavbě obchvatu jsem v Přešticích slyšel v roce 2006 z úst tehdejšího ministra dopravy Milana Šimonovského. Pamětníci říkají, že obchvat se řeší už nějakých 35 let. Zatím to pro nás jsou jen další termíny. Z veřejných projednávání od občanů víme, že vybudování obchvatu je pro ně největší prioritou. Dokonce větší než chybějící koupaliště. Čím dřív bude obchvat hotový, tím samozřejmě lépe," říká přeštický starosta Antonín Kmoch.

Podle něj může město pomoci Ředitelství silnic a dálnic třeba při jednáních o výkupech nebo směnách pozemků se současnými vlastníky. "Avizovali jsme, že se na nás mohou obrátit," podotkl starosta Kmoch.

Na úseku od Šlovic k Přešticím se projektantům podařilo udělat úpravy a náklady na výstavbu budou nižší než původně odhadované. "Vše je samozřejmě projektované na rychlost 110 kilometrů v hodině. Ještě řešíme změnu mimoúrovňové křižovatky pro Dolní Lukavici a Dnešice. Doufáme, že nás to nezdrží," vysvětlil Kuťák.

Ještě letos může být zvýšena maximální povolená rychlost na přivaděči mezi Plzní a Vysokou ze stávajících 90 na 110 kilometrů v hodině. "Je hotový bezpečnostní audit, čekáme na stanovisko ministerstva," doplnil vedoucí úseku výstavby plzeňské pobočky ŘSD Miroslav Blabol.

Silnice z Plzně na Třemošnou bude mít čtyři pruhy

Ještě letos začnou stavbaři budovat také obchvat Staňkova, městečka na trase z Plzně do Domažlic.

"Věříme, že teď to konečně vyjde, obchvat pro nás bude obrovská úleva. Dokud se nekopne, budeme obezřetní. Teď jsme vlastně jen průjezdním místem, protože kromě náměstí se nedá zastavit u žádného z obchodů. I po zprovoznění obchvatu přes nás budou jezdit auta směrem na Klatovy," vysvětlil starosta Alexandr Horák, proč se ze Staňkova nestane mrtvé město. Auta by jej mohla míjet už koncem příštího roku.

Pokud nenastane nějaký zádrhel, do konce roku 2020 v kraji přibudou bezpečnější silnice prvních tříd. Po dobudování úseku mezi sjezdem z dálnice D5 u Nové Hospody na Tachovsku a Kočovem už bude nejvyšší parametry splňovat celá silnice až do Plané na Tachovsku, která pak pokračuje dál na Cheb.

V současné době experti hledají nejvýhodnější ze tří variant cesty kolem Babylonu na Domažlicku, přes který vede mezinárodní silnice. "Nejrizikovějším místem v Babylonu je teď průjezd po hrázi rybníka a pás vzrostlých stromů u silnice," sdělil Zdeněk Kuťák.

Mapy silnic ve formátu pdf

Významnou plánovanou stavbou, po níž by motoristé mohli jezdit koncem roku 2020, je další část obchvatu Klatov. Ocení ji zejména řidiči jezdící často mezi Plzní a Železnou Rudou, protože zcela minou centrum Klatov.

Stavět se bude i v těsném okolí Plzně. V plánu je rozšíření silnice mezi Plzní a Třemošnou ze současných dvou na čtyři jízdní pruhy, dva pro každý směr jízdy.

Vzniknout mohou ještě obchvaty Losiné a Chválenic na výpadovce na České Budějovice včetně nové bezpečné křižovatky se silnicí na Příbram.

Experti znovu přepočítávají plánovanou trasu kolem Losiné, nová silnice by ve směru od Plzně měla uhnout doleva a pak v koridoru mezi lesem pod Radyní a novými domky obkroužit obec. To se ale vůbec nelíbí právě lidem z nově postavených domů, kteří kvůli tomu založili občanské sdružení Radyně.

Autor:
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

V šumavském jezeře objevili nálevníka lahvenku, je to první nález v Česku

Potápěči původně v Prášilském jezeře hledali vzácnou rostlinu šídlatku. Místo toho našli spoustu jiných živočichů a...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Nevím, kdo to psal, říká žena souzená za nenávistný komentář o běžencích

Plzeňský okresní soud se začal zabývat nenávistným komentářem, který podle žalobce napsala na Facebook loni v únoru...

S Gottem jsem se plavila na lodi Costa Concordia, vzpomíná věrná fanynka

Drahomíra Šteinerová z Plzeňska se zamilovala do písní Karla Gotta už jako malá. V roce 1995 se stala členkou...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Motorkářka se srazila s odbočujícím náklaďákem, zůstala v bezvědomí

V bezvědomí a s těžkými zraněními převezli záchranáři do nemocnice třiatřicetiletou motorkářku, která bourala na...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Voda z Úhlavy opět zásobuje Plzeň, znečištěná voda je teď v Berounce

Plzeň začala opět zásobovat obyvatele měst a vodou z Úhlavy. Hodnoty chemikálií, které se do řeky dostaly z firmy v...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz