Problém s obchoďákem je pro město jak horký brambor, míní aktivista

  11:04aktualizováno  11:04
Plzeňská radnice může při řešení problému se sporným projektem na stavbu obchodního komplexu Corso Americká postupovat razantněji, míní jeden z jeho nejvýraznějších odpůrců Martin Marek. Míní, že nejlepším způsobem řešení může být jednání města s investorem, tedy společností Amádeus, o změně záměru.

Aktivista Martin Marek je jedním z nejvýraznějších odpůrců projektu na stavbu obřího obchodního komplexu Corso Americká. Podílel se i na petici, která iniciovala vypsání referenda o projektu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Martin Marek se domnívá se, že více než půl roku po referendu, ve kterém Plzeňané Corso Americká odmítli a zavázali zastupitele stavbě zabránit, mohlo mít město například připravený regulační plán nebo změnu územního plánu pro oblast mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím.

Zástupci města od lednového referenda vydali negativní stanovisko k projektu v rámci územního řízení a ohlásili, že investorovi neposkytnou městské pozemky, které potřeboval.

Rozhodli také, že město uspořádá architektonickou soutěž, aby stanovila pravidla pro využití dotčené oblasti.

Radnice též odmítla návrh investora, že městu prodá pozemek zhruba 2,4 hektaru a vzdá se nároků spojených s projektem za 1,4 miliardy korun. Město místo toho nabízí firmě Amádeus, že koupí pozemek za 270 milionů korun, což pro změnu bude téměř jistě nepřijatelné pro investora.

Jak se vám zamlouvá vývoj situace kolem projektu Corso Americká po lednovém referendu?
Nedá se říct, že by se vše vyvíjelo úplně špatně. Na druhé straně je ale evidentní, že město s problémem nechce příliš něco dělat. Má to jako horký brambor, který před sebou jen posunuje. Řeší se, jaký úřad dokončí územní řízení. A zároveň v neděli skončila nájemní smlouva na městské pozemky, které investor potřeboval. Takže projekt tak, jak byl plánovaný původně, skončil, protože investor nemá nájemní smlouvu.

V souvislosti se smlouvou na pronájem pozemků je podle vás už jasné, že příprava projektu nemůže pokračovat?
Myslím, že ano. Územní řízení je nyní přerušeno a rozhoduje se o tom, který úřad ho bude řešit. Jakmile se územní řízení obnoví, dáme návrh na jeho zastavení, protože investor nemá podklady pro vlastnictví pozemků města. Jakmile se tedy řízení obnoví, bude zastaveno a projekt skončí.

Kritizoval jste, že zástupci města po referendu postupují pomalu. Ti ale zdůrazňují, že řeší situaci, která zatím v Česku nemá obdoby. Upozorňují, že musejí být maximálně opatrní, aby neudělali krok, který by ve sporu s investorem vyšel město draho. Uznáváte, že na takovém zdůvodnění něco je?
No... Zčásti. Ale úplně s tím nesouhlasím. Už loni v září se primátor v souvislosti s referendem zmiňoval o možné změně územního plánu. Nástroje, kterými jsou přijetí regulačního plánu nebo změna územního plánu pro dotčenou oblast, prostě město má a zatím je nevyužilo. Kdyby se s tím začalo někdy v lednu, mohlo to být nejpozději v říjnu hotové. Myslím, že nebylo na co čekat a bylo možné zahájit jednání o změně územního plánu.

Mezi investorem a městem se odehrává zvláštní smlouvání. Společnost Amádeus nabídla, že městu prodá pozemek a vzdá se nároků souvisejících s projektem za 1,4 miliardy. Město odmítlo a navrhlo, že pozemek koupí za 270 milionů. Nevidíte v tom předzvěst právní bitvy i o obrovské částky?
Co udělá Amádeus, netuším, ale myslím, že na 99 procent neuspěje. Nevznikla mu škoda porušením smlouvy nebo zákona. Částka navrhovaná městem za koupi pozemku vychází z výpočtu ceny v místě obvyklé a myslím, že by bylo rozumné, kdyby město pozemek za takovou cenu koupilo. Potom by mohlo pozemek prodat na jiný projekt.

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni. Zde se měl stavět obchodní

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v Plzni, kde se měl stavět obchodní dům Corso, zůstává zatím prázdná.

Při debatách o budoucnosti území, kde mělo stát Corso Americká, bylo na radnici už několikrát slyšet názory, že tam kvůli referendu už nikdo nepostaví ani trafiku nebo květinářství. Opírají se o to, že výsledek referenda říká, že na místě Domu kultury Inwest nesmí být obchodní zařízení. Souhlasíte s takovým výkladem?
Je pravda, že výraz obchodní zařízení použitý v otázce referenda nemá jasně definovaný význam. Ovšem nemyslím si, že trafika je obchodní zařízení. Obchodní zařízení je podle mě komplex, shluk velkých obchodů. Domnívám se, že je tedy možné pozemek ekonomicky využívat a nemyslím si, že má po referendu nulovou cenu. Navíc tam třeba mohou být byty. Myslím, že by tam mohly být domy, které by měly ve spodních částech obchody, jako jsou na protější straně Americké třídy. Navíc se referendum týkalo pouze části pozemku, který v oblasti investorovi patří. Takže on má plochy (asi 10 tisíc metrů čtverečních, pozn. red.), kde je možné stavět bez ohledu na to, co přesně znamená obchodní zařízení.

Takže podle vás je přijatelná možnost, že by se město dohodlo s investorem, že v oblasti mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím na některých místech místech vzniknou menší obchody?
Taková dohoda by dokonce mohla být nejrozumnější řešení situace. Budovy s byty a administrativními prostorami a obchody v přízemí by mi nevadily. Nám šlo především o to, aby tam nebyl obří obchoďák.

V posledních měsících společnost Tesco oživila svůj plán na výrazné rozšíření obchodního domu v sousedství pozemku, kde mělo stát Corso Americká. Jak se vám ten plán zamlouvá?
Neumím si představit, že by se tam Tesco rozšířilo tak, jak plánuje. Určitě bychom proti tomu protestovali, stejně jako proti Corsu Americká. Důvod by byl stejný. Tak veliký obchoďák na tohle místo v centru Plzně nepatří. Celý trojúhelník mezi Americkou třídou, Denisovým nábřežím a Sirkovou ulicí se má řešit rozumnějším způsobem s pomocí architektonické soutěže, ve které se určí, co by tam mělo stát.

Nejčtenější

Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Další z rubriky

Sdílená auta jdou v Plzni na dračku. Karkulky jezdí i do ciziny

Karkulka. Tak se jmenuje nová carsharingová služba v Plzni, kterou zavedly...

Po Plzni jezdí osm aut městských dopravních podniků a tři vozy společnosti Auto napůl, které si zájemci mohou půjčovat....

V plzeňské fakultní nemocnici budou operovat roboti, ale až za pár let

Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole,...

Část pacientů podléhá vábení robotické chirurgie a před Fakultní nemocnicí v Plzni dává přednost ošetření v Praze. V...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Najdete na iDNES.cz