(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Coop zavře další prodejny. Zvyšováním minimální mzdy jsou ztrátové, říká

  • 493
Obchodní řetězec Coop uzavřel na západě Čech čtyři prodejny. Dalším sedmi hrozí to samé. Vedení společnosti likvidaci malých obchodů zdůvodňuje tím, že se zvyšuje minimální mzda, ale koupěschopnost obyvatel je přitom stále stejná. Provozovny se tak dostávají do ztráty.

Uzavřením jsou ohroženy všechny provozovny v obcích pod pět set obyvatel. A těch jsou v Plzeňském kraji desítky. Jednou z možností je to, aby na prodejny přispívaly obce. Některé to ale odmítají.

„Letos jsme uzavřeli prodejny v Mantově, Radošicích, Dolcích a Kotovicích na Plzeňsku,“ uvedl šéf Západočeského konzumního družstva Plzeň Vlastimil Šleis. Dalších sedm prodejen je ohrožených. Které to jsou, Šleis nesdělil.

„Záleží to na situaci v konkrétní obci,“ uvedl Lukáš Němčík, mluvčí skupiny Coop neboli Svazu českých a moravských spotřebních družstev. Situaci podle něj zhoršilo zvýšení minimální mzdy (kdo vydělá a kdo prodělá na růstu minimální mzdy, jsme psali zde).

„Jak rostou platy a koupěschopnost obyvatel v malých obcích zůstává zhruba stejná, stále víc prodejen se dostává do ztráty,“ popsal Němčík. Připomněl, že když se zvýší minimální mzda, musí se zvednout platy i těm, kteří jsou nad minimální mzdou.

„V posledních letech jsme našim pracovníkům museli navyšovat platy několikrát. Lidé ale nenakupují o tolik víc, aby to dorovnalo platy zaměstnanců malých prodejen,“ vysvětlil Němčík.

Kdybych přispěl Coopu, přišel by i soukromník, říká starosta

Prodejny ve Vojovicích a Soběsukách, které patří do katastru Neurazy, jsou ještě mnohem menší než pět set obyvatel. Starosta Neuraz Miroslav Hrubý uvedl, že kdyby se prodejny zavřely, byla by to katastrofa pro mnoho místních důchodců, kteří nemají auto a tvoří velkou část venkovské populace.

Pracovníci Coopu už starostu oslovili v roce 2011, zda by obec nepřispěla z obecního rozpočtu na provoz obou prodejen.

„Kdybych přispěl Coopu, přišel by i soukromník, který má prodejnu v Neurazech, a také by mohl říci, mně se provoz nevyplatí, přispějte mi. Ale obec peníze nemá,“ popsal starosta. Obec podle něj hospodaří s rozpočtem třináct milionů, který připadá na sedm obcí.

„Když Coop prodejny nakonec zavře, poslanci řeknou, že to je vina starostů. Manažeři Coopu peníze zkrátka musí sehnat jinde,“ uvedl Hrubý a doufá, že krámky ve Vojovicích a Soběsukách fungovat nepřestanou.

Němčík upozornil, že před uzavřením provozovny Coop vždy informuje obec.

„Pak řešíme další možnosti spolupráce v rámci zastupitelstev a setkání s občany. Je snaha spolupracovat s obcí formou třeba podílení se na platbách za energie, hledá se i podpora krajského úřadu, hledají se doplňkové služby, jako je pošta,“ dodal Němčík.

Svaz českých a moravských spotřebních družstev sdružuje 46 spotřebních družstev, která provozují dohromady téměř 2 900 prodejen a zaměstnávají na 13 500 lidí. V roce 2016 vykázala česká a moravská spotřební družstva obrat v hodnotě 27,25 miliardy korun.

Počet členů spotřebních družstev je zhruba 130 tisíc. Členská družstva vystupují pod společnou značkou Coop, která je tak největší sítí prodejen potravin v Česku.

Kromě obchodní činnosti provozuje svaz také devět středních odborných škol, manažerský institut, půjčovnu automobilů pod značkou Europcar nebo vlastního mobilního virtuálního operátora Coop Mobil.