V kraji přibývá cizinců, kteří nemají pracovní povolení nebo smlouvu

  16:11aktualizováno  16:11
Cizinců, kteří jsou v Plzeňském kraji zaměstnaní načerno, výrazně přibylo. Inspektoři už od začátku roku odhalili skoro 700 lidí, jimž chybělo pracovní povolení nebo smlouva. Loni jich za uvedené období byla zhruba polovina. Nejčastěji zákon porušují Ukrajinci, Moldavané, Maďaři a Bulhaři.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejvíce případů evidují kontoloři ve stavebnictví, dále v montovnách či výrobnách, které se koncentrují v průmyslových zónách.

Vedoucí oblastního inspektorátu práce v Plzni, pod nějž spadají západní Čechy, Miroslav Duchek uvedl, že mezi nejproblematičtější lokality patří Tachovsko, konkrétně Nová Hospoda.

„Situace se zhoršuje, protože podnikům chybí zaměstnanci. Shánějí je pak různými způsoby,“ nastínil. Většinou potřebné posily zajistí pracovní agentury.

Trend posledních let vypadá tak, že dělníci ze zemí mimo EU přijedou s polským vízem. „A ještě je někdo ubezpečí, že tady můžou pracovat, i když to není pravda. Oni obvykle ani nevědí, že překračují zákon,“ zdůraznil vedoucí.

Běžně se rovněž stává, že cizinci dorazí s falešnými doklady nebo jako turisté bez povolení k pobytu, kteří se v ČR nechají zaměstnat. Minulý rok inspektoři zjistili, že v Plzeňském kraji je 610 nelegálních pracovníků ze zahraničí.

Letošní čísla už ta loňská překonala. Zatím se vyšplhala na necelých 700. Pokuty loni činily více než 42 milionů korun.

Firmy využívají slepá místa v legislativě

Podle Duchka je potíž především s agenturami. Domnívá se, že nelegální praktiky používají vědomě.

„I když cizinci nemají potřebné dokumenty, stejně jim zajistí místa a čekají, jestli se na to přijde, nebo ne. Hlavní roli hrají peníze. Zahraniční zaměstnanci sice dostanou stejně jako kmenoví, ale záleží, kolik jim pak agentura skutečně vyplatí. To už nikdo neví,“ vysvětlil.

Duchek se domnívá, že firmy se časem naučily využívat slepá místa v legislativě. „Obvykle se podniky odvolají a záležitost řeší soud. Pokud vezmeme třeba polská víza, společnosti musejí prokázat, že vyvinuly maximální možné úsilí, aby cizince identifikovaly. Pokud se jim to povede dokázat, nečeká je žádný postih,“ řekl Duchek. V opačném případě firmy zaplatí sankci.

Cizince, kteří pracují v tuzemsku načerno, pak policie zpravidla vyhostí. „Někdy se ale stane, že zmizí ještě před vyhoštěním,“ uzavřel. Podle statistik, které si na úřadě vedou, je nejvíce nelegálních zaměstnanců z Ukrajiny, Moldávie, Rumunska a Maďarska.

Celníci provedli 50 kontrol, u poloviny z nich objevili problémy

Na stejnou cílovou skupinu se zaměřují i celníci. Od ledna už provedli padesát kontrol, přičemž při každé druhé narazili na problémy. Minulou středu se zaměřili na plzeňskou provozovnu, kde se poráží dobytek a distribuuje maso.

V areálu se nacházelo čtyřicet lidí, patnáct z nich nemělo pracovní smlouvu ani povolení. Byli to Ukrajinci a Gruzínci.

Poté celníci kontrolovali domažlický podnik, kde se kompletují kalendáře, hygienické potřeby či letáky. „Z šestadvaceti cizinců, kteří pocházejí z Ukrajiny, Moldávie nebo Gruzie, jich devatenáct bylo zaměstnaných načerno,“ vyčíslila mluvčí krajské celní správy Marcela Kašparová.

Pro cizince je Česko i Plzeňský kraj s průmyslovými zónami přitažlivou destinací. „Jednak je velká poptávka na trhu, jednak tady už mají rodinné příslušníky, takže přijíždějí za nimi,“ vysvětlila Kašparová. Firmám, které porušily zákon, hrozí pokuty ve výši až deset milionů korun.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandu na útěku viděli lidé v lese, zoo nabízí za informace permanentku

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Pandu červenou, která je už přes týden na útěku z plzeňské zoo, poprvé někdo spatřil. Lidé ji viděli v lesním porostu...

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

Fronty na banány i televize, pořadníky na favorita. To byl socialismus

Za dřívějšího režimu se stály fronty na různé zboží. Nebylo exotické ovoce,...

O frontách za socialismu se vyprávějí legendy. Nebylo to tak, že by lidé čekali vždycky a na všechno, ale k běžnému...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz