Kulky létají ze střelnice, bojíme se o život, píší místní ombudsmance

  9:03aktualizováno  9:03
Případ z května, při němž ženu v Chotěšově na Plzeňsku zasáhla do nohy kulka, vyšetřuje policie. Někteří místní obyvatelé však mají jasno. Podle nich se jednalo o odražený projektil z tamější střelnice, se kterou mají dlouhodobě problémy a proti níž už v minulosti protestovali. Teď se obrátili na ombudsmanku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

O změnu usilují také chotěšovští zastupitelé, kteří o záležitosti během týdne jednali.

V osudnou chvíli byla lékařka Jitka Klemperová na zahradě svého domu, který se nachází asi 800 metrů od střelnice. Vedle ní stál teprve čtyřletý vnuk. Najednou ucítila bolest na pravém stehně a na kalhotách uviděla krev.

Doktorka se zraněním skončila v nemocnici, kde strávila čtyři dny. Další dva týdny byla v pracovní neschopnosti. Pak se vrátila do ordinace, kterou provozuje v Chotěšově.

„Pokud bych měla jiné než sedavé zaměstnání, musela bych být na nemocenské déle. Místo mě stále bolí, při chůzi i na pohmat. Modřina není ještě úplně vstřebaná. Doufám, že trvalé následky mít nebudu. Nedovedu si představit, kdyby se něco stalo vnukovi, který byl v tu chvíli u mě,“ popsala Klemperová.

Je přesvědčená, že kulka přilétla z nedaleké střelnice. Už dříve jiné projektily skončily ve fasádě jejího rodinného domu i v plotě. Obě události žena ohlásila policii.

Policie: střely se nepodařilo spárovat se zbraněmi ze střelnice

„Podobné zkušenosti má soused, kterému střela dokonce vlétla oknem do obývacího pokoje. Další pak našel ve dveřích garáže nebo v omítce,“ vyjmenovala lékařka.

Naposledy projektil pronikl do sklepa dalšího bytového domu. Vyšetřovatelé však vždy dospěli ke stejnému závěru. „Střely byly natolik zdeformované, že se nikdy nepodařilo je spárovat se zbraněmi ze střelnice,“ vysvětlila policejní mluvčí Ivana Jelínková.

Poslední případ, jenž se odehrál 19. května, dosud není uzavřený. Policisté ho řeší jako podezření z těžkého ublížení na zdraví. Krátce po neštěstí vyrazili na střelnici a zabavili zde desítky zbraní, jež podrobili balistickým zkoumáním. Zároveň dočasně zakázali střelnici provozovat. Výsledky šetření zatím nejsou.

Místo na okraji Chotěšova, které leží za obcí směrem na Stod, do roku 2017 provozoval Miroslav Mašek. V současnosti má střelnici na starosti jeho dcera Martina Rajzrová Burdová. Podle veřejné části živnostenského rejstříku však nemá k této činnosti oprávnění.

Vyjádření Rajzrové Burdové se nám nepodařilo získat, nereagovala na telefonáty ani SMS. Druhé číslo uvedené na webových stránkách sice někdo zvedl, ale nepředstavil se a hovor vzápětí ukončil.

Obyvatelé Chotěšova se obracejí na ombudsmanku

Obyvatelé už jednou proti střelnici protestovali, konkrétně vůči jejímu nedostatečnému zabezpečení. Sepsali petici, jejíž iniciátorkou se stala právě doktorka Klemperová.

Teď společně s manželem podnítila aktivitu znovu. Na 290 občanů se prostřednictvím plzeňské právničky obrací na ombudsmanku Annu Šabatovou. V dokumentu, který má redakce k dispozici, lidé žádají o pomoc s vyřešením problému, neboť mají obavu o své zdraví i svůj život.

„Jejich dosavadní žádosti a podněty byly Policií ČR i Městským úřadem ve Stodě řešeny liknavě a nedostatečně,“ stojí v dopise.

Do situace se chtějí vložit také zastupitelé Chotěšova. Ve středu probírali možná řešení. „Konkrétní kroky ještě nechci prozrazovat, budeme o nich znovu diskutovat. Ideální by bylo, kdyby se střelnice zrušila,“ konstatoval starosta Daniel Koláček.

Lokalita není podle jeho názoru vybraná dobře, opodál jsou nejenom domy, ale i základní škola, vede tudy cyklistická stezka. „Létají sem kulky, což je opravdu velké riziko. Na úřadě leží asi deset centimetrů tlustá složka, ovšem nikdy se nepodařilo viníka usvědčit. Areál je soukromý, na majitele nemáme žádné páky,“ zalitoval starosta.

V minulosti ještě s někdejším vlastníkem Maškem vedení obce komunikovalo. Jednání však vyšla vniveč. „Tvrdil, že jde o konkurenční boj. Říkal, že ho chtějí zlikvidovat lidé ze střelnice, která je opodál, a dělají mu naschvály,“ uzavřel Koláček.

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Další z rubriky

Výletní loď na Hracholuskách zkrátila trasu, přehrada má málo vody

Kvůli nedostatku vody museli provozovatelé lodní dopravy na přehradě...

Hladina na přehradě Hracholusky na Plzeňsku poklesla za poslední měsíc o 17 centimetrů. Z tohoto důvodu museli...

Noční požár v Plzni zničil několik bytů, hasiči evakuovali sedmdesát lidí

Hasiči bojovali s požárem panelového domu na plzeňském sídlišti Vinice. Plameny...

Kvůli požáru muselo v noci opustit své domovy sedmdesát lidí z panelového domu v Brněnské ulici v Plzni. Hořet začalo v...

Do vrchu závodily frézy i traktory, nejvíc bavila vozítka domácí výroby

Traktoriáda se v Žebnici na Plzeňsku uskutečnila letos již po sedmnácté. Jak 66...

Šestašedesát řidičů netradičních speciálů pokořilo 400 metrů dlouhou trať v Žebnici na Plzeňsku. Poradit si museli...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz