Klášter v Chotěšově je částečně opravený, vznikne v něm lapidárium soch

  15:25aktualizováno  15:25
Klášteru premonstrátek v Chotěšově na Plzeňsku se postupně vrací jeho původní krása. Řemeslníci zvelebují jihozápadní část konventu. Opravují vnitřní prostory i fasádu. V budoucnu tady vznikne lapidárium barokních soch, rozšíří se prohlídkové trasy a otevírací doba.

Jihozápadní část konventu v Chotěšově na Plzeňsku dostává nový kabát. V budoucnu vznikne v objektu lapidárium barokních soch. (1. 8. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

Bývalý církevní komplex se snaží už od roku 1996 zachránit především skupina dobrovolníků společně s obcí.

Zásadní zlom přišel předloni, kdy Chotěšov získal finanční injekci z evropských fondů ve výši 57 milionů korun.

Minulý rok tak odstartovala zatím největší rekonstrukce. „Fasády už jsou z poloviny hotové. Uvnitř se udělaly nové omítky, elektroinstalace, dokončují se okna, dveře a sociální zařízení. Ještě čekáme na osazení bezbariérového výtahu. Třešinkou na dortu budou úpravy přilehlého parku,“ vyjmenoval Filip Hrubý. Ten je statutárním zástupcem neziskové organizace, která areál v současnosti spravuje.

Jihozápadní konvent se kompletně zpřístupní až v dubnu 2021. Vybuduje se zde muzeum mapující historii kláštera či lapidárium.

„Sbírka pojme originály barokních soch z pískovce. Zatím jsou díla různě rozeseta po kraji, jako například v Domažlicích, Starém Plzenci nebo Plzni-Liticích. Necháme je částečně zrestaurovat a také zafixovat. Pomocí moderních technologií, jako je videomapping, zvuková a světelná show vtiskneme jednotlivým sochám příběh a rozpohybujeme je,“ nastínil Hrubý.

Pokud se nápad osvědčí, počet děl se bude navyšovat. „Odhadujeme, že v kraji se podobných kousků nacházejí stovky,“ doplnil.

Fotogalerie

Projekt zavazuje obec, aby národní kulturní památku více zpřístupnila návštěvníkům. Zatím se mohou početnější skupiny domluvit na individuální prohlídce. 

„Pak začne platit nová otevírací doba od úterý do neděle. Zlepší se rovněž nabídka prohlídek, počítáme s překladem do cizích jazyků,“ konstatoval.

Hrubý by rád v konventu ještě zajistil restaurátorskou dílnu, která by doplnila lapidárium. S vedením obce diskutuje též o vyhlídkové trase, jež by vedla areálem kláštera a propojovala by ho s okolím.

Chotěšovský klášter si oblíbili filmaři. Například v roce 2012 zde vznikaly záběry do snímku Muž, který se směje, podle novely Victora Huga L’ Homme Qui Rit. Na západ Čech tak tehdy zavítal i francouzský herec Gérard Depardieu.

V roce 2017 se v areálu točil jeden z dílů seriálu Mordparta. Filmaři se tu usídlili na tři dny a tým kriminalistů v čele s Jiřím Bartoškou „vyšetřoval“ několik let staré zmizení dívky.

Klášter se objevil i ve filmu režiséra Zdeňka Trošky Andělská tvář a v televizním seriálu Dobrodružství kriminalistiky, který režíroval Antonín Moskalyk.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

Kvůli strachu ze zlodějů vezla úspory s sebou do lázní, stejně o ně přišla

peníze, ilustrace

Občas člověk tím, že chce něčemu zabránit, způsobí to, čeho se obává. To byl případ Plzeňanky, která chtěla odjet za...

Invalidní důchodce miliony nezíská. Žalobu podal pozdě

Krajský soud v Plzni.

Více než čtyři miliony korun od pojišťovny měly kompenzovat Davidu Přerostovi doživotní následky, které v roce 2007...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz