Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

  12:07aktualizováno  12:07
Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku Chodských slavností, které se od pátku do neděle konaly v Domažlicích. Součástí národopisné akce byla i tradiční Vavřinecká pouť.

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských slavností, celebroval kardinál Dominik Duka. Stovky lidí na ni přišly v krojích. (11. srpna 2018) | foto: Petr EretMAFRA

Jako obvykle se program slavností odehrával současně na více scénách. „Představil nejen to nejlepší z chodské muziky a tance, ale také lidové tradice a místní gastronomii,“ řekl ředitel Městského kulturního střediska Domažlice Kamil Jindřich. 

Letošní ročník byl výjimečný tím, že poutní mši v sobotu celebroval kardinál Dominik Duka, nedělní bohoslužbu pak vedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

„V novodobé historii byl Dominik Duka teprve třetím kardinálem, který se na Vavřinecké pouti objevil. Prvním byl Miloslav Vlk a druhým nuncius Giovanni Coppa,“ vypočítal Kamil Jindřich.

Hrdou historii Chodů, kterou slavnosti připomínají, zdůraznil v úvodu sobotní poutní mše Dominik Duka.

Chodské slavnosti

„Skutečným bohatstvím této země jste nejenom vy, kteří jste připutovali, ale především vy všichni, kteří poctivě pracujete a hájíte hodnoty, na kterých byla tato země budována. Myslím, že i dnes je zapotřebí, milí Chodové, muži a ženy, hraničáři, hájit základní hranice, na kterých je postaven náš život, naše kultura, naše civilizace a tato krásná zem,“ řekl kardinál.

Hlavní tématem Chodských slavností byl ale pochopitelně místní folklór. „Soubory z Domažlic a okolí se představily úplně všechny a většina z nich účinkovala dokonce v různých pořadech. Nejednalo se pouze o tradiční koncerty s tancem. Každé vystoupení mělo konkrétní téma a příběh. Připomenula se tak různá výročí, jako například 40 let Chodského souboru Mrákov nebo 100 let výročí samostatné Československé republiky. Stranou nezůstala ani gastronomie. Například závěrečný pořad v Letním kině pojednával o pestrosti chodské kuchyně,“ představil program Kamil Jindřich.

Komunisté chtěli církevní svátek zaměnit za husitskou bitvu

Událost, která každoročně v srpnu do Domažlic přiláká tisíce návštěvníků, neměla v historii na růžích ustláno.

Vavřinecká pouť má dlouhou tradici. V roce 1939 sem například dorazilo 120 tisíc lidí z celých Čech. Pak ale nastala padesátá léta a Vavřinecká pouť se stala coby církevní záležitost nežádoucí.

První ideou bylo, vybudovat zde novou tradici oslavy bitvy u Domažlic, v níž roku 1431 zvítězili husité nad křižáky. „Jenže tradice je tradice. Lidé pořadatelům stejně utekli do kostela a večer skončili v hospodě při dudácké muzice. Hledala se tedy jiná forma až nakonec v roce 1955 proběhl první ročník Chodských slavností v podobě přehlídky folklórních souborů, byť stále pod vlivem budovatelského nadšení a socialismu,“ popisuje historii Chodských slavností Josef Nejdl, ředitel Muzea Chodska v Domažlicích.

Z dnešního pohledu k absurdnímu kroku se rozhodli komunističtí funkcionáři v šedesátých letech.

„Zdejší lidé si zkrátka tradici návštěvy poutní mše nechtěli nechat vzít. V letech 1963 až 1967 byl proto termín konání slavností přesunut na červencový Den pohraniční stráže. Někdo totiž vymyslel, že pohraničníci navazují na tradici Chodů, což byl pochopitelně naprostý nesmysl. Na konci šedesátých let se vlivem celkového uvolnění slavnosti naštěstí opět vrátily na původní srpnový termín a jejich oficiální součástí byla i Vavřinecká pouť se slavnostní bohoslužbou,“ pokračuje Nejdl.

Slavnosti drží touha po tanci, muzice a koláčích

Normalizace ale pro Chodské slavnosti znamenala další ránu. „Opět nastala doba absurdit. Součástí jednoho slavnostního finále byl například nástup vojáků z místní posádky, kteří nesli vlajky Varšavské smlouvy a na rameni jim seděly děti v krojích. I takové šílenosti se tady dělaly,“ podotýká Nejdl.

Jak dodává, po večerech se ale normálně hrálo a zpívalo po hospodách a lidé si také nenechali ujít mši na Vavřinečku nebo v Mrákově.

V osmdesátých letech se zde konečně začali angažovat lidé, kteří folklóru rozuměli a slavnosti opět získaly charakter, jaký známe dnes.

„Samozřejmě každá doba reaguje na vkus a nároky diváků jinak. Touha po lidovém tanci, muzice či koláčích je ale po celou dobu kontinuální a jen díky tomu přežily Chodské slavnosti všechny kotrmelce, které v historii prodělaly,“ uzavírá Josef Nejdl.

Při výrobě a zdobení chodských koláčů cukrářky zpívají. (12. srpna 2015)

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Soud znovu a detailně zkoumá zákrok ozbrojeného policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Okresní soud Plzeň-město dnes začal znovu projednávat zákrok zástupce velitele krajské policejní zásahové jednotky...

Dětem z Plzeňska brzy začnou prázdniny. Sněhu je dost, hlásí skiareály

Školákům z Plzně, Plzně-severu a jihu začnou jarní prázdniny. Volného času by...

I přes několikadenní oteplení je na horách stále sněhu dost. Všechny lyžařské areály v Plzeňském kraji jsou v provozu....

Opilec cestou z nevěstince uvázl s autem na louce, zavolal si policisty

Opilý cizinec si užíval na Folmavě v nevěstinci, pak chtěl odjet do Německa...

Na svoji poslední návštěvu Čech zřejmě dlouho nezapomene muž z Německa. Když si užil sexuální hrátky a alkohol v...

Najdete na iDNES.cz