Folklór, pouť a koláče. Chodské slavnosti přilákaly desetitisíce lidí

  22:18aktualizováno  22:18
Folklórní vystoupení, pouťové atrakce, chodské koláče, staročeský jarmark. To jsou tradiční Chodské slavností – Vavřinecká pouť, které se už pošedesáté uskutečnily v Domažlicích. A i letos tato jedna z největších akcí svého druhu v republice přilákala do města mezi Šumavou a Českým lesem desetitisíce lidí.

Folklórní vystoupení, pouťové atrakce, chodské koláče, staročeský jarmark. To jsou tradiční Chodské slavností – Vavřinecká pouť, které se už pošedesáté uskutečnily v Domažlicích. | foto: Yvetta Chmelová, 5plus2.cz

Návštěvníkům se za krásného slunečného a velmi teplého počasí na několika scénách představilo v rámci Chodských slavností na pět stovek účinkujících.

„Chodské slavnosti jsou folklorním svátkem, hlavním žánrem byla tudíž lidová hudba. V pořadech se představily všechny významné chodské soubory, nechyběla vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších, doplněná o vystoupení sólistů z Chodska,“ uvedl vedoucí programového oddělení Městského kulturního střediska Domažlice Miroslav Černý.

Ovšem v Domažlicích se představili muzikanti a tanečníci z jiných částí republiky i ze zahraničí. Z Prahy přijel soubor Rosenka, z Rokycan Sluníčko a Malá lidová muzika Rokytka, z Moravy Jožka Šmukař a cimbálovka Bukovinka. Při Chodských slavnostech se předvedly soubory z Arménie, Ruska, Maďarska a Německa.

Slavnosti vyvrcholily v letním kině

Ale nechyběly ani jiné žánry, ovšem tvorba vystupujících interpretů musela být nějakým způsobem folklorem ovlivněna. A tak k pódiu přilákal početné publikum například Pavel Žalman Lohonka, Bran a Petr Bende se svou rockovou kapelou a cimbálovou muzikou. Jarmareční scéna nabídla kramářské písně, staropražský folklor a i historickou muziku, nechyběla ani představení pro děti.

Fotogalerie

Zvláštností letošních jubilejních Chodských slavností bylo tradiční Dudácké štandrle. Na něm se podílely všechny soubory, které v něm v minulých letech vystupovaly. Chodské slavnosti vyvrcholily v neděli odpoledne v letním kině pořadem Tenkrát poprvé…, v němž chodští muzikanti, tanečníci a zpěváci vzpomínali na své první vystoupení při chodských slavnostech.

Plné ruce práce měli o Chodských slavnostech a Vavřinecké pouti také v domažlickém informačním centru, které kvůli akci fungovalo denně od rána až do večera. „Vše měnily dny. Nejdříve se lidé chtěli hlavně program pouti, zajímali se o našeho ponocného, hodně se ptali například, jak se dostanou na Vavřineček, jenž byl dějištěm tradiční poutní mše, nebo na parní vlak, který je dovezl k našim německým sousedům na Skolení draka.

Ale bylo to dané tím, že vše ostatní, měli u nosu, jarmark i kulturní vystoupení v centru, pouťové atrakce o kousek dál, na stadionu. Pak byly žádané pohlednice, známky a odjezdy vlaků,“ řekl šéf domažlického íčka Stanislav Antoš.

Návštěvníci ocenili výstavy i přehlídku historických vozů

„Jezdíme do Domažlic každý rok,“ hrdě tvrdili tři mládenci z parádních krojích. Bratři Tomáš Ořský a Jaroslav Ořeský, kteí přijeli do Domažlic z Horního Podluží a Miroslav Šubík z Hanáckého Slovácka. „Bez krojů by o nešlo, jsme přece na Chodských slavnostech,“ divili se téměř jednohlasně otázce, proč se tak vyparádili, když nedorazili s žádným souborem. „Jsme na své kroje pyšní a jsou přece velmi slušivé,“ podotkl trojice.

„Letos jsme si to v Domažlicích parádně užili. Měli jsme obavy, že tu nebude k hnutí, ale docela to šlo. Sice jsme kvůli horku toho více vypili, ale to se nedá nic dělat. Prošli jsme vše a samozřejmě kvůli dětem jsme absolvovali i cestu na pouťové atrakce. Dost jsme utratili, ale Chodské slavnosti jsme si mohli ani letos nechat ujít. Jezdíme se každý rok,“ uvedla Alena Výborná z Plzně, jejíž manžel nesl čtyři koláče. „Bez nich nemůžeme domů přijet,“ tvrdila Plzeňačka. „Chodské koláče miluji, ale sama jsem je nikdy nepekla, to si netroufnu. Jen s maminkou,“ přiznala jedenatřicetiletá Michaela Vlnatá z Domažlic.

Autor:

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Technici festivalu Divadlo museli sehnat pyrotechniku i kamion rašeliny

Na pilno mají v těchto dnech technici festivalu Divadlo v Plzni. Dostávají...

Scénu na představení Andělé v Americe, které letos nabídl plzeňský festival Divadlo, technici stavěli skoro sedmnáct...

Podnikatel ohlásil přepadení a loupež zbraní, policii přivedl do pěstírny

Na Plzeňsku měli tři maskovaní muži přepadnout podnikatele. Ten se...

Neobvyklý případ rozplétají plzeňští kriminalisté. Obrátil se na ně podnikatel z Plzeňska a tvrdí, že byl přepaden...

Muž nechal v autě bundu se 130 tisíci, po návratu ze servisu byly pryč

Ilustrační snímek

O sto třicet tisíc korun přišel muž, který dal vůz na opravu do autoservisu v Tachově. Na zadním sedadle nechal ležet...

Policie na Klatovsku zadržela čtyři běžence, byli schovaní v kamionu

Policie zadržela na Klatovsku čtyři migranty, kteří se ukrývali v nákladovém...

V Sušici na Klatovsku zadrželi policisté čtyři migranty. Muži se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu, který vezl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz