Chodské slavnosti připomněly slavná výročí. Kdo zaparkoval, program si užil

  17:45aktualizováno  17:45
Folklorní vystoupení souborů nejen z plzeňského regionu, koncerty, výroční mše a spousta zábavy, ale také velká tlačenice a často zoufalá snaha někde s autem zaparkovat. To všechno čekalo na návštěvníky tradiční Vavřinecké pouti spojené s Chodskými slavnostmi.

Vavřinecká pouť s krojovaným procesím na návrší Vavřineček nad Domažlicemi (10. srpna 2019). | foto: ČTK

Akce se uskutečnila o tomto víkendu. Přestože sobotní odpoledne, které bývá tradičně vrcholem slavností, propršelo, v širším centru města bylo neustále mnoho lidí, kteří se proplétali mezi jednotlivými scénami, kde na ně čekala různorodá vystoupení, i stánky, kde si mohli zakoupit všelijaké dobroty nebo upomínky na Chodsko.

Fotogalerie

„Bavíme se výborně jako každý rok. Program je docela bohatý a taky tu je spousta stánků. Je tedy pravda, že po půlhodinovém marném hledání místa na parkování, jsme raději auto odstavili na parkovišti asi dva kilometry od centra. Naštěstí odtamtud jela do města bezplatná autobusová linka,“ svěřil se Tomáš Slezák, který se známými do Domažlic dorazil z Plzně.

Akce si letos připomněla hned dvě významná výročí. To první se vztahovalo k události, která se odehrála před 80 lety. Tehdy se na vrchu Vavřineček sešlo kolem 120 lidí, aby přihlíželi tradiční mši. Ta se díky kázání vyšehradského kanovníka Bohumila Staška stala národní manifestací proti nacistické okupaci. Letos byl hlavním celebrantem bohoslužby pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem pak plzeňský biskup Tomáš Holub.

Tento rok se navíc domažlické slavnosti konají už po pětašedesáté. „Původní pouť má samozřejmě dlouholetou tradici. Po roce 1948 se komunisté za každou cenu snažili z akce dostat náboženský rozměr, který dříve měla. Proto se zaměřili zejména na folklor. K obnově duchovního významu pouti došlo až po Sametové revoluci v roce 1989,“ uvedl ředitel Městského kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich.

Ještě na jedno kulaté jubileum v Domažlicích nezapomněli. Letos je to totiž 150 let od chvíle, kdy se v Klenčí pod Čerchovem narodil kněz a významný spisovatel Jindřich Šimon Baar. Na počest autora takových knížek jako jsou například Hanýžka a Martínek nebo Jan Cimbura se odehrál komponovaný pořad, který jeho život a dílo připomněl.

Obrovský ohlas mělo například vystoupení Národopisného souboru Postřekov se sólisty a dětským souborem. Ten předvedl písně a tance spojené s jednou nejznámějších chodských vsí, kde i dnes oživují staré tradice.

Představily se například také soubory z Rokycan či Mrákova nebo Konrádyho chodská muzika.

Ve stejnou dobu jako Chodské slavnosti se už poněkolikáté v Domažlicích uskutečnil také Chodrockfest, který na západ Čech přivezl špičku české hudební scény.

Témata: Plzeňský kraj

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Kvůli strachu ze zlodějů vezla úspory s sebou do lázní, stejně o ně přišla

peníze, ilustrace

Občas člověk tím, že chce něčemu zabránit, způsobí to, čeho se obává. To byl případ Plzeňanky, která chtěla odjet za...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz