Zdá se vám placení za operaci jako sci-fi v době, kdy veřejné mínění volá stále po bezplatné zdravotní péči? V Plzeňském kraji tuto službu zavedli na začátku roku v Domažlické nemocnici a funguje i v Rokycanské nemocnici. Podle nemocnic se tím zprůhlední situace ve zdravotnictví, kde není výjimkou přesouvání naditých obálek z tašek pacientů do kapes lékařů.
"Lidé už na tuto nabídku postupně slyší,“ uvedl zástupce ředitelky Domažlické nemocnice a zástupce primáře chirurgického oddělení Petr Suastika, který nápad odkoukal v nemocnicích v jiných krajích.
Vybraný lékař u velké operace přijde na pět tisíc
Když skalpel drží vybraný lékař u velké operace, tak se v Domažlicích platí pět tisíc korun, za malou operaci zaplatí pacient patnáct set korun. Několik tisíc korun, když porod vede vybraný porodník, se platí i v Rokycanech.
"Pacienti si mohou vybrat nebo nemusí,“ uvedl Suastika. Podle něj chtěli v Domažlicích tímto opatřením vyjít vstříc pacientům, kteří když si operatéra nebudou moci vybrat, tak půjdou jinam.
"Pravidla by měla být co nejtransparentnější a toto opatření k tomu vede,“ uvedl Suastika.
Zmizí obálky s penězi?
Pak podle něj odpadnou situace, kdy pacient strká lékaři do kapsy obálku a nikdo neví, kolik v ní je peněz a proč se v této kapse ocitá. "Čím jasnější budou pravidla, tím je menší prostor pro nějakou korupci,“ dodal Suastika, podle něhož budou i lékaři spokojenější, protože část peněz se ocitne v jejich výplatě. Je to odměna za to, že operují víc.
A co když všichni budou chtít primáře? Bude operovat jen on? "Zatím tohle neřešíme, taková situace nenastala, protože zájem není tak velký,“ uvedla ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová. Podle Suastiky zákon zatím neumožňuje, aby nemocnice dala pacientům vybrat třeba z pěti sítěk potřebných pro vyztužení při operaci kýly, které by si normálně podle ceníku u pokladny zaplatili.
"Lidé dostávají to, co hradí pojišťovna,“ uvedl Suastika. Pokud chtějí nemocnice vyjít pacientům vstříc, musí placení úkonů, na které nemají, řešit formou různých sponzorských darů od pacientů.
"To je sice právně čisté, ale není to transparentní, protože pacient nemůže dostat ceník, na základě kterého platí,“ vysvětlil chirurg.
Pacienti mají zájem i o kvalitnější nástroje
Pacienti v Domažlicích se prý často ptají například na to, jestli si mohou připlácet na operaci s pomocí nástroje zvaného stapler k šetrnějšímu odstranění hemoroidů. "U těchto operací pojišťovna dělá problémy s hrazením, protože musí platit dražší materiál. Výměnou za to ale pacient může jít za dva dny domů,“ dodává Suastika.
Podobnou situaci zažila před několika lety i Fakultní nemocnice v Plzni, kdy zavedla šetrnější operaci prostaty s pomocí laseru. Pojišťovna však operaci neproplácela. Přitom zájem ze strany pacientů byl obrovský. Několik měsíců si tedy pacienti museli platit speciální vlákno potřebné k této operaci. "Pacienti ocenili, že po této operaci mohli jít dříve domů a rádi si 20 tisíc korun zaplatili,“ uvedla mluvčí FN Renata Jenšíková s tím, že dnes už pojišťovna tuto operaci proplácí.
Nejmodernější materiály nemocnice zaplatí jen stěží
Ve zdravotnictví se vede debata o tom, jestli si lidé budou připlácet za nadstandardní zdravotnickou péči. Ředitelé nemocnic po tom volají, protože ze získaných peněz by se daly financovat třeba platy lékařů, kteří hrozí hromadnými odchody. Ředitelka FN Plzeň Jaroslav Kunová navrhla, že by se mohlo začít s platbami za nadstandardní materiál. Sem patří například supermoderní endoprotézy. Kdyby totiž nemocnice ze svého platily to, co je ve světě momentálně nejmodernější, tak by během krátké doby musely zbankrotovat.