Koller a Svěrák si v Plzni zahrají na kurýry. Budou vybírat na vozík

  8:53aktualizováno  8:53
Známé osobnosti budou v ulicích Plzně vybírat peníze na elektrický vozík pro mladého muže, který ochrnul po těžkém úrazu. Akce MISSE, v jejímž průběhu budou hvězdy jako David Koller, Petr Forman či Lucie Výborná žádat dobrovolníky o příspěvek, se poprvé uskuteční mimo hlavní město.

Herec, divadelník, loutkař a spoluzakladatel akce MISSE Petr Forman | foto: ArchivMF DNES

Třetí ročník charitativního projektu MISSE, během něhož několik desítek kurýrů doručuje lidem výměnou za určitý finanční obnos dárkový certifikát, se bude konat za necelé dva týdny - 19. září. Po městě budou jezdit herci, podnikatelé či lékaři. Dohromady to budou zhruba tři desítky jmen.

Co je MISSE

* Zakladatelem MISSE je Petr Forman, český herec, divadelník a loutkař, společně se svým kamarádem, spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger Davidem Voverkou.

* Forman se v lednu stal uměleckým ředitelem společnosti Plzeň 2015. I s tím částečně souvisí přesun MISSE do Plzně. Původně se akce měla uskutečnit i v Praze, kvůli náročné organizaci ale byla pražská část zrušena. MISSE se v Plzni uskuteční 19. září. Kompletní seznam jejích kurýrů a přesný harmonogram se dozví lidé několik dní před akcí zde.

* Každá MISSE probíhá vždy během jednoho předem stanoveného dne. Několik dní před akcí je zveřejněn příběh člověka, kterému se bude pomáhat, seznam jezdců a telefonní číslo, na kterém si mohou dárci objednávat jezdce MISSE, kteří jim dovezou jako protihodnotu jejich daru dárcovský certifikát.

"Účast přislíbil už David Koller, který na motorce objezdil všechny MISSE, Honza Svěrák, Lucie Výborná nebo Marek Daniel. Zapojí se i známé osobnosti z Plzně, zatím ale nechceme zveřejňovat jejich jména," uvedl Petr Forman.

Kurýra si mohou lidé objednat přes dispečink, minimální příspěvek je sto korun. "Odchytit" si je ale mohou i přímo v ulicích města. Lidé si mohou objednat i konkrétního kurýra, přispět ale musí v takovém případě minimálně tisícikorunou.

Podle Formana mezi sebou jednotliví účastníci "soutěží" v tom, kdo má nejvíc výjezdů a kdo posbírá nejvíc peněz.

Právě on byl v minulém ročníku MISSE ve vybrané částce druhý nejúspěšnější. Předstihla jej pouze Lucie Výborná. "Vzájemně se hecujeme. Funguje to pěkně. Je to zážitek i pro nás," míní Petr Forman.

U zrodu projektu stál Forman ještě se svým kamarádem Davidem Voverkou, který je spoluzakladatelem kurýrní služby Messenger. Když pak Forman zkoušel na jedno divadelní představení pouze po večerech - a přes den měl volno, nechal se u kurýrní služby sám zaměstnat.  "Nesmírně mě to to bavilo. Dostanete úkol a adresu a musíte to splnit. Záleží na vás, jakým způsobem," přibližuje Petr Forman.

Když jej lidé na ulici začali poznávat, napadlo ho, že by se daly obě věci spojit dohromady. "Říkal jsem si, že by se možná potenciálu známějších lidí dalo využít," vzpomíná Forman a dodává, že pomoc je určena někomu konkrétnímu.

Kamaráda zachránil, ale sám už se nevynořil

Letos je cílem získat díky MISSI elektrický vozík pro 33letého Honzu Varvařovského. V 18 letech letech zachránil svého kamaráda zpod jezu, kde jej uvěznil vodní válec. "Lidí tam přitom bylo mnohem víc, Honza jediný sebral odvahu a pro kamaráda skočil," popisuje Petr Forman.

To se mu ale stalo osudné. Když kamaráda z vody vytáhl, ostatní mu okamžitě začali pomáhat. Nikdo si už ale nevšiml, že pod jezem se začal topit Honza. "Byl pod vodou asi deset minut, přežil klinickou smrt a další půl rok byl napojený na přístroje, kdy mu lékaři nedávali téměř žádnou naději na uzdravení," říká Forman.

Honzova maminka se ale nevzdala, intenzivně s ním pracovala, mluvila na něj. A  zabralo to. Honza se probral. Sice chodí špatně, ale vrátila se mu síla do rukou, sám se nají a naučil se znovu mluvit. "Kvůli tomu, že má nekoordinované pohyby, se sám nemůže pohybovat na běžném vozíku," doplňuje Forman.

Na elektrický vozík ale rodina nárok nemá. Získat by jej mohl nyní díky MISSI. Cena vozíku je zhruba 150 tisíc korun.

Pokud by se podařilo vybrat více, pomohou peníze i dalším lidem. "Máme už připravený seznam dalších, kterým bychom za vybrané finance pořídili to, co potřebují," uvedl Forman.

A jaký čeká ohlas na akci? "To se těžko odhaduje. Poprvé pojedeme v krajském městě. Zatím jsme jeli jen v Praze, loni se k tomu přidala i Bratislava. To jsou ale města výrazně větší," zamýšlí se Forman. Zatímco při prvním ročníku se vybralo zhruba 200 tisíc korun, v tom následujícím to byl více než dvojnásobek, téměř 420 tisíc korun.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Dvanáctiletý školák nadýchal téměř dvě promile, nemohl chodit ani mluvit

strážníci, městská policie, Plzeň, ilustrace

Namol opilé dítě převáželi v pátek záchranáři do plzeňské fakultní nemocnice. Dvanáctiletý chlapec na sebe upozornil...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Najdete na iDNES.cz