Jestli chcete jet načerno, nenastupujte, varovali cestující revizoři

  8:46aktualizováno  8:46
Na lidi, kteří se vozí městskou hromadnou dopravou bez jízdenky, neplatí pokuty a exekučně jsou téměř nepostižitelní, si posvítili v Plzni. Revizoři a strážníci varovali cestující už na zastávce, ať vůbec nenastupují, pokud si nechtějí koupit jízdenku, a chycené černé pasažéry vykázali z vozů.

Během měsíce a půl revizoři zkontrolovali v Plzni na třicet tisíc cestujících. | foto: PMDP

Jste si jistý, že máte jízdenku? Pokud ne a nemíníte si ji ve voze koupit, raději ani nenastupujte. Budeme v něm kontrolovat. Takhle varovali revizoři od poloviny května do konce června cestující čekající na vybraných zastávkách plzeňské městské dopravy.

„Vzhledem k tomu, že v našich vozech jezdí mnoho recidivujících černých pasažérů, kteří nemají v úmyslu své závazky uhradit a exekučně jsou téměř nepostižitelní, rozhodli jsme se ve spolupráci s městskou policií jim cestování co nejvíce znepříjemnit. Pro tyhle černé pasažéry je největším trestem, že nemohou jet a musejí jít pěšky,“ popsal Jan Schejbal, který je v Plzeňských městských dopravních podnicích vedoucím odboru příjmů z dopravy.

Za šest týdnů revizoři na vytipovaných zastávkách a linkách zkontrolovali na 30 tisíc cestujících. Více než tři tisíce lidí buď vůbec nenastoupily, nebo je revizoři odhalili ve voze při cestě bez platné jízdenky.

Protože cílem nebylo vybrat co nejvíc pokut, ale zvýšit komfort pro poctivé cestující, některé případy končily jen domluvou a vystoupením pasažéra bez jízdenky v nejbližší stanici. Vše se obešlo bez incidentů, protože kontrolory doprovázeli strážníci.

Jeden z revizorů k šestitýdenní akci řekl, že když s nimi byli strážníci, vše bylo klidnější. „Černé pasažéry můžeme tímto způsobem donutit, aby si zakoupili jízdenku. Když to neudělají, je žádoucí, aby nečekali ani na další spoj a šli skutečně pěšky,“ uvedl jeden z kontrolorů.

Jak revizoři popsali, nejenže na zastávkách čekající lidi varovali, ale ve vozech skutečně kontrolovali, jestli mají platné jízdenky, případně zda si jednorázové papírové lístky ve strojcích opravdu štípli.

„Efekt byl takový, že řada pasažérů vůbec nenastoupila, nebo vylovili drobné a šli si koupit jízdenku přímo k řidiči. V dalších dnech se kontroloři setkávali i s tím, že ti samí lidé už čekali na zastávkách s připraveným lístkem v ruce, který si hned po nástupu označili. Jedna paní revizorům řekla, že dětem nakoupila jízdenky rovnou za 500 korun, ať mohou jezdit bez problémů,“ popsal Jan Schejbal.

Veronika Kuchynková z velitelství plzeňské městské policie řekla, že revizory doprovázeli strážníci z obvodních služeben.

Uniforma opilé pasažéry většinou uklidní

„Hlavním úkolem strážníků bylo zajištění bezpečnosti revizorů. V případě potřeby ověřovali totožnost cestujících, prověřovali, zda po nich není vyhlášené pátrání. Při nočním doprovázení revizorů se často setkávali s opilými cestujícími, kteří kontrolorům nadávají. Když ale vidí uniformu, většinou se uklidní,“ řekla Kuchynková.

V Plzni revizoři společně se strážníky takto zaměřenou a dlouhodobou akci dělali poprvé.

„Je to pilotní projekt, jehož cílem je zvýšení komfortu pro poctivé cestující. Inspirovali jsme se v Ostravě a Ústí nad Labem, kde ve vyloučených lokalitách tento způsob prevence zavedli. V Plzni velkou vyloučenou lokalitu nemáme, ale po městě je řada oblastí, kde je například hodně ubytoven. Zaměřili jsme se na zastávky a vytížené linky, kde se revizoři podle vlastních zkušeností nejčastěji setkávají s cestujícími opakovaně jezdícími bez platné jízdenky,“ uvedl Schejbal.

V současné době dopravní podniky vyhodnocují celkové výsledky pilotního projektu a dopraváci budou jednat s vedením městské policie. Pokud bude akce zaměřená na téměř nenapravitelné černé pasažéry pokračovat, není vyloučeno, že dopravní podniky budou potřebovat navýšit počet revizorů.

„Budeme jednat s městskou policií a není vyloučené, že akci budeme opakovat,“ dodal Schejbal.

Instruktor Rudolf Charvát učil brněnské revizory sebeobraně (02/2018)

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Omilostněný vrah Kajínek dostal další pokutu, tentokrát za rychlou jízdu

Jiří Kajínek (25.5.2017)

Omilostněný vrah Jiří Kajínek dostal v Brně pokutu za rychlou jízdu. Vyplynulo to ze zprávy, která přišla na Krajský...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Další z rubriky

Pád stromu zpozdil vlaky, kvůli těžkému sněhu na Špičáku nejezdí vleky

V pondělí ráno najel mezinárodní rychlík u České Kubice na Domažlicku na spadlý...

U České Kubice na Domažlicku ráno najel mezinárodní rychlík do spadlého stromu, nikdo se nezranil. Provoz na trati byl...

Po nárazu vyletěl z auta motor, řidička vyvázla s lehčím zraněním

Při nehodě na Domažlicku narazila řidička do stromu a z auta vylétl motor. Žena...

Na Domažlicku dopoledne havarovala dvaapadesátiletá žena. Při předjíždění se střetla s kamionem, sjela ze silnice a...

Plzeňská nemocnice buduje psychiatrii, chce se rozšířit i o chirurgii

Stavební práce u Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně jen tak neskončí. Nyní...

Stavební práce v lochotínském pavilonu Fakultní nemocnice v Plzni, kde se nyní modernizuje urgentní příjem a buduje...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz