Majitel kontroverzní stavby prohrál, bude se jednat o zboření její části

  • 6
Po letech přešlapování a soudních tahanic přichází posun. Magistrát zřejmě začne jednat o zboření alespoň části sporné chátrající budovy u Úslavy na Rokycanské třídě v Plzni. Odvolací soud odmítl žalobu vlastníka budovy Davida Housera, aby mu byly přiřčeny pozemky, které v areálu patří městu.

Město v minulosti odmítlo Houserovi pozemky prodat nebo pronajmout. Hlavním důvodem byla skutečnost, že dům je zčásti postaven načerno a horní tři podlaží vznikla v rozporu se stavebním povolením. Bez získání pozemků města pod objektem nelze dosáhnout kolaudace stavby.

V průběhu řady let, kdy vlastník odmítal uvést dům do souladu se stavebním povolením, se z objektu stal pro představitele města precedens. Považují jej za případ, kdy je ve hře dodržování pravidel veřejné správy.

Náměstek primátora Pavel Šindelář řekl, že po rozhodnutí soudu se případ kontroverzní budovy může hnout z místa.

„Rozběhnou se řízení vedená stavebním úřadem o dodatečném povolení stavby na žádost pana Housera a řízení o odstranění stavby na žádost města,“ prohlásil Šindelář.

Náměstek řekl, že by si přál, aby uspěla žádost města. „Aby byla budova upravena podle stavebního povolení,“ uvedl. Šindelář očekává, že i pak by se vlastník stavby bránil.

Budova na Rokycanské

„Je nám jasné, že bude využívat všech opravných prostředků proti veškerým rozhodnutím,“ podotkl Šindelář. Nechtěl proto ani odhadovat, kdy by mohl být problém s kontroverzní stavbou definitivně vyřešený.

Pokud totiž rozhodnutí o odstranění části stavby padne, měl by je splnit vlastník objektu. David Houser ale už v minulosti prohlásil, že ubourání tří nepovolených podlaží pro něho nepřipadá v úvahu. „To nepřipouštím,“ řekl.

Pokud úřady odstranění části stavby nařídily a vlastník nejednal, mohlo by podle Šindeláře město přistoupit k tomu, že by část stavby odstranilo na své náklady.

Kontroverzní budova v posledních měsících viditelně rychle chátrá. Mizí sklo z výloh, opadává obložení stropů. V budově dlouhodobě žijí bezdomovci, kteří si do ní nanosili nábytek a další věci. Je zřejmé, že si uvnitř rozdělávají oheň. Vzhledem ke koncentraci problematických osob v objektu poměrně často zasahuje městská policie.

Náměstek primátora Roman Zarzycký uvedl, že by se mu zamlouvalo, kdyby objekt zmizel celý. „Buď tedy ubourat, nebo zcela odstranit. Jde o to, jestli budova neohrožuje lidi. Z mého pohledu je to dnes velmi nebezpečná stavba a je potřeba to řešit,“ konstatoval.

Pavel Šindelář tvrdí, že budova je zatím ze statického hlediska bezpečná. „Ale to, co se v ní děje, samozřejmě bezpečné není. Je to věc vlastníka. Policie tam provádí kontroly, ale nemůže tam být každý den,“ řekl Šindelář.

Sporná budova na levém břehu Úslavy se začala stavět už v devadesátých letech. Chátrající objekt se už v minulosti majitel pokoušel dokonce prodat městu. Radnice nabídku odmítla.