Majitel kontroverzní stavby prohrál, bude se jednat o zboření její části

  9:32aktualizováno  9:32
Po letech přešlapování a soudních tahanic přichází posun. Magistrát zřejmě začne jednat o zboření alespoň části sporné chátrající budovy u Úslavy na Rokycanské třídě v Plzni. Odvolací soud odmítl žalobu vlastníka budovy Davida Housera, aby mu byly přiřčeny pozemky, které v areálu patří městu.

Město v minulosti odmítlo Houserovi pozemky prodat nebo pronajmout. Hlavním důvodem byla skutečnost, že dům je zčásti postaven načerno a horní tři podlaží vznikla v rozporu se stavebním povolením. Bez získání pozemků města pod objektem nelze dosáhnout kolaudace stavby.

V průběhu řady let, kdy vlastník odmítal uvést dům do souladu se stavebním povolením, se z objektu stal pro představitele města precedens. Považují jej za případ, kdy je ve hře dodržování pravidel veřejné správy.

Náměstek primátora Pavel Šindelář řekl, že po rozhodnutí soudu se případ kontroverzní budovy může hnout z místa.

„Rozběhnou se řízení vedená stavebním úřadem o dodatečném povolení stavby na žádost pana Housera a řízení o odstranění stavby na žádost města,“ prohlásil Šindelář.

Náměstek řekl, že by si přál, aby uspěla žádost města. „Aby byla budova upravena podle stavebního povolení,“ uvedl. Šindelář očekává, že i pak by se vlastník stavby bránil.

Budova na Rokycanské

„Je nám jasné, že bude využívat všech opravných prostředků proti veškerým rozhodnutím,“ podotkl Šindelář. Nechtěl proto ani odhadovat, kdy by mohl být problém s kontroverzní stavbou definitivně vyřešený.

Pokud totiž rozhodnutí o odstranění části stavby padne, měl by je splnit vlastník objektu. David Houser ale už v minulosti prohlásil, že ubourání tří nepovolených podlaží pro něho nepřipadá v úvahu. „To nepřipouštím,“ řekl.

Pokud úřady odstranění části stavby nařídily a vlastník nejednal, mohlo by podle Šindeláře město přistoupit k tomu, že by část stavby odstranilo na své náklady.

Kontroverzní budova v posledních měsících viditelně rychle chátrá. Mizí sklo z výloh, opadává obložení stropů. V budově dlouhodobě žijí bezdomovci, kteří si do ní nanosili nábytek a další věci. Je zřejmé, že si uvnitř rozdělávají oheň. Vzhledem ke koncentraci problematických osob v objektu poměrně často zasahuje městská policie.

Náměstek primátora Roman Zarzycký uvedl, že by se mu zamlouvalo, kdyby objekt zmizel celý. „Buď tedy ubourat, nebo zcela odstranit. Jde o to, jestli budova neohrožuje lidi. Z mého pohledu je to dnes velmi nebezpečná stavba a je potřeba to řešit,“ konstatoval.

Pavel Šindelář tvrdí, že budova je zatím ze statického hlediska bezpečná. „Ale to, co se v ní děje, samozřejmě bezpečné není. Je to věc vlastníka. Policie tam provádí kontroly, ale nemůže tam být každý den,“ řekl Šindelář.

Sporná budova na levém břehu Úslavy se začala stavět už v devadesátých letech. Chátrající objekt se už v minulosti majitel pokoušel dokonce prodat městu. Radnice nabídku odmítla.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Radikální řešení zachránilo vzácné varhany, vrátil se jim původní zvuk

Jedinečným varhanám v Korandově sboru v Plzni osud během jejich téměř devadesátileté historie příliš nepřál. Nikdo je...

Jsem schizofrenik, tvrdí muž. Podle žalobce zasadil seniorovi 70 ran nožem

Krajský soud začal projednávat brutální vraždu, která se stala před rokem v Plzni. Obžalovaný je Tomáš D., který podle...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Studenti polepili sídlo krajských komunistů, stejně jako v roce 1989

Koncem listopadu 1989 se sebrali studenti medicíny a tajně polepili letáky někdejší sídlo krajského výboru KSČ na...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz