Cena města Plzně je určena k ocenění za vědecká díla v oborech společenských věd, objevy v oboru přírodních věd nebo rozvinutí pokroku novými technologiemi.
Bádání o problému hlavy v prvopočátku nastoleném už J. W. Goethem se Jaroslav Slípka věnoval 20 let spolu s britskými kolegy Timem J. Horderem z Oxfordu a Robertem Presleyem z Cardiffu. Potvrdili mimo jiné teorii, že lebka obratlovců se skládá z kostí srovnatelných s obratli.
Historické pečeti získali bývalí rektoři Západočeské univerzity Zdeněk Vostracký a Josef Průša.

Zdeněk Vostracký mezinárodně uznávaný odborník vývoje elektrotechnických zařízení. Jeho zásluhy v této oblasti dokládají mj. hodnost doktora věd na ČVUT v Praze i titul čestného doktora z londýnské Brunel University. Na Západočeské univerzitě v Plzni byl v letech 1998 - 2004 rektorem, dále předsedou Akademického senátu i vedoucím 2 kateder.

Josef Průša, vysokoškolský pedagog, rektor ZČU 2004 - 2011. Spojil téměř celý svůj profesní život s Vysokou školou strojní a elektrotechnickou v Plzni a následně se Západočeskou univerzitou. I v době svého působení ve funkci náměstka ministra školství zůstal v nejtěsnějším spojení s vysokoškolskou tématikou.
Dalšími oceněnými jsou hudební publicistka Vlasta Bokůvková, renomovaný architekt Jan Soukup a herec Divadla J. K. Tyla v Plzni Pavel Pavlovský.

Architekt Jan Soukup je architektem a v této funkci fundovaným glosátorem stavebních akcí, dále autorem publikací mapujících osudy především církevních památek a také zasvěceným průvodcem a autorem přednáškových cyklů po plzeňských sakrálních stavbách.
Vyobrazení městské historické pečetě uděluje primátor lidem, které se zasloužili o rozvoj města, jeho propagaci, ochranu zájmů nebo napomohli zvýšení prestiže města.