Část autobusového nádraží v Plzni se změní v záchytné parkoviště

  8:44aktualizováno  8:44
Vedení města Plzně se chystá k prvním krokům, které mají změnit dosavadní neutěšenou podobu náměstí Emila Škody a Centrálního autobusového nádraží.

Náměstí Emila Škody a Centrální autobusové nádraží v Plzni. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Radní začali s přípravou projektu, podle kterého by mělo v prostoru vzniknout nové, takzvané odstavné parkoviště. Prostor dosud využívaný autobusy se má postupně zmenšovat i v souvislosti s plánem na budování nových dopravních uzlů.

A souběžně s tím, jak budou dopraváci vyklízet oblast mezi hlavní branou Škodovky a Skrvňanskou ulicí, se může místo po desítkách let začít rehabilitovat a získávat zpět normální městskou tvář.

Podle plánů magistrátu má nejprve vzniknout záchytné parkoviště v severní části odstavné plochy pro autobusy podél Kotkovy ulice vedle čerpací stanice.

„V letošním roce bude vybrán zhotovitel a počátkem roku 2017 by měla být zahájena stavba. Vznikne téměř 240 parkovacích stání, jež budou sloužit pro individuální automobilovou dopravu západně od Klatovské třídy. Aby město mohlo záchytné parkoviště zřídit, budou v roce 2017 tyto plochy, které mají nyní pronajaty ČSAD autobusy Plzeň pro odstavování autobusů, vyjmuty z nájemní smlouvy,“ vysvětlil Petr Náhlík z KDU-ČSL, náměstek primátora pro dopravu.

Projekt záchytného parkoviště souvisí se záměrem města Plzně rozšířit zónu placeného parkování do ulic na západ od Klatovské třídy.

Náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS řekl, že projekt záchytného parkoviště souvisí se snahou radnice dát prostranství lepší podobu. Město už si nechalo před časem připravit architektonické studie, jak oblast zdevastovanou za minulého režimu zkultivovat.

„Existuje na to schválená územní studie, která dává předpoklady pro rozvoj území. Pokud by už dnes někdo přišel a měl zájem postavit budovu na parkovišti u první brány Škodovky, má příležitost. Jen bude muset parkoviště nahradit. To by nejspíš znamenalo vybudovat parkování pod zemí,“ sdělil Šindelář.

Centrální autobusové nádraží má podle plánu radnice postupně zmizet. „Aby se tam dostala městská zástavba s byty nebo administrativními budovami,“ sdělil Šindelář.

Centrální autobusové nádraží se má v podstatě „rozpustit“ do menších uzlů, kde bude dobrá možnost přestupu na městskou veřejnou dopravu. „V roce 2015 získalo město pravomocné stavební povolení na přestupní uzly Šumavská, Kaplířova, U Letiště a na odjezdovou část přestupního uzlu Slovany. Ve schváleném rozpočtu města pro rok 2016 jsou zastupitelstvem města vyhrazeny finance na prováděcí projekty těchto přestupních uzlů,“ uvedl dále Petr Náhlík.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Parašutista se vážně zranil při seskoku na letišti v Líních

Nakonec se uskutečnil i seskok výsadkářů z nedaleké letecké základny.

V sobotu kolem poledne vyjížděli plzeňští záchranáři na letiště v Líních. Parašutista se zde zranil po nekontrolovaném...

Zničené obrubníky i dlažba. Náklaďáky na objížďce drtily nové chodníky

Auta, která kvůli nehodě u Přeštic jezdila přes Dolní Lukavici, poničila v obci...

Neobvyklou dohru má těžká dopravní nehoda, která se před týdnem stala na silnici mezi Přešticemi a Horní Lukavicí na...

Schizofrenik, který vraždil mačetou, jde do detence. Před činem trpěl bludy

Davida K. přivedli ke Krajskému soudu v Plzni policisté ze zásahové jednotky....

David K., který podle vyšetřovatelů loni v prosinci v Plzni brutálně zavraždil mačetou mladistvého chlapce, půjde do...

Najdete na iDNES.cz